Domáca HUSPENINA: Takto sa vám podarí na jednotku!
3. 2. 2023, 15:16 (aktualizované: 31. 5. 2024, 9:29)

Zdroj: Laura Witteková
Huspenina je výborný prírodný zdroj kolagénu, preto vás vyzývame, aby ste si ju čím skôr doma uvarili. S našim videopostupom a radami od šéfkuchára sa vám zaručene podarí!

Bravčová huspenina
6 až 12 porcií, príprava 25 minút, varenie 4 až 8 hodín
Zdroj: Laura Witteková
Potrebujete:
- 3 kg zmesi na huspeninu (najlepšie bravčové koleno, hlava, paprčky, chvost)
- 0,5-1 kg bravčových koží
- 2 bobkové listy
- 1 lyžička celého čierneho korenia
- 4 guľôčky nového korenia
- soľ podľa chuti
- 3 stredne veľké cibule
- 1 menšia hlavička cesnaku
- 2 hrste koreňovej zeleniny (voliteľné)
Na podávanie podľa chuti:
- cibuľa, ocot, chren, chlieb, citrónová šťava, cesnak, mleté čierne korenie, nakladané uhorky
Dobré tipy kuchára Ľuboša Mega
Na prípravu huspeniny použite suroviny s vysokým obsahom kolagénu, čiže z hlavy, nôh, kolien, chvosta, kože. Overiť tuhnutie vývaru môžete tak, že ho nalejete do misky, ktorú ste predtým dali do mrazničky. Naberte trocha teplého vývaru a vložte na chvíľu do chladu. Ak rýchlo stuhne, huspenina je uvarená.
Viac skvelých rád Ľuboš prezradil vo videu nižšie:

POSTUP:
Zdroj: Laura Witteková
1. Mäso, kosti a kože opláchnite, očistite a nasekajte na kusy, ktoré vojdú do veľkého hrnca. Zalejte ho studenou vodou (na 1 kg kostí a mäsa asi 2 litre vody), priveďte do varu, plameň stíšte a všetko spolu povarte asi 2 minúty.
Zdroj: Laura Witteková
2. Vývar vylejte, mäso riadne opláchnite, hrniec zvnútra vyčistite. Všetko opäť zalejte novou studenou vodou, priveďte do varu, plameň stíšte, nečistoty z povrchu odstráňte.
Zdroj: Laura Witteková
3. Pridajte bobkový list, celé čierne a nové korenie a pokračujte vo veľmi pomalom varení na slabom plameni 3 až 4 hodiny. Pri väčšom množstve mäsa môžete vývar variť aj 8 hodín. Z povrchu vývaru občas odstráňte vytvorenú penu.
Zdroj: Laura Witteková
4. Vývar osoľte, pridajte rozpolenú cibuľu, ošúpané strúčiky cesnaku, a ak chcete, môžete aj koreňovú zeleninu. Vývar varte ďalšiu hodinu až dve. Ak treba, prilejte do hrnca trochu vody, aby mäso a kosti v nej boli neustále ponorené.
Zdroj: Laura Witteková
5. Vývar je hotový vtedy, keď je výrazný, kolagénový, mierne „lepkavý“ a stuhne v chlade (otestujte na lyžici vybratej z mrazničky). Z huspeniny vyberte mäso, oberte ho od kosti a naporciujte. Na dno taniera alebo misky položte podľa chuti plátok cesnaku a mleté čierne korenie, rozložte mäso, prípadne aj nakrájané kože a zeleninu.
Zdroj: Laura Witteková
6.
6. Pripravené porcie zalejte scedeným a opäť prevareným vývarom. V tanieroch nechajte voľne vychladnúť a potom huspeninu dajte úplne stuhnúť v chlade. Pred podávaním z povrchu huspeniny stiahnite prebytočný tuk horúcou lyžicou. Podávajte napríklad s jemne nakrájanou cibuľou, octom alebo citrónovou šťavou, kyslou uhorkou, nastrúhaným chrenom a tmavým chlebom.
Vyskúšajte aj ďalšie skvelé recepty z Dobrého jedla: