Reklama

Odštartovali FAŠIANGY: „Najväčšou hviezdou je bravčová masť," hovorí etnologička Nádaská

Vyskúšajte aj výborný recept etnologičky Kataríny Nádaskej na fašiangovú fazuľovú polievku, ktorý jej venovali šikovné gazdinky zo Záhoria.

Zdroj: EMIL VAŠKO

Reklama
Katarína Brunovská

Katarína Brunovská

redaktorka magazínu Dobré jedlo

Vyskúšajte aj výborný recept etnologičky Kataríny Nádaskej na fašiangovú fazuľovú polievku, ktorý jej venovali šikovné gazdinky zo Záhoria.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Šéfkuchár DANIEL HRIVŇÁK pozýva na jaternicové buchty!

    Fašiangy boli najmä v minulosti obdobím veselosti, hudby, tanca, fašiangových sprievodov, plesov a bálov. "Počas fašiangov ľudia hodovali, lebo po nich nasledoval prísny 40 dňový pôst. Bolo to obdobie zabíjačiek a tomu bol podriadený aj fašiangový jedálniček: konzumovala sa huspenina, jaternice, krvavnice, tlačenka, pečené mäso, slanina, oškvarky. No a na bravčovej masti sa pripravovali pampúchy, šišky, fánky, kreple," hovorí naša najznámejšia etnologička a historička Katarína Nádaská.

    Bravčová masť

    "Získavala pri zabíjačkách topením zo slaniny. Vytopená masť sa prelievala cez ľanovú utierku do kameninových alebo smaltovaných nádob, kde stuhla a zakryla sa vzduchotesným uzáverom," opisuje Katka Nádaská. Na masti sa pripravovali všetky jedlá počas roka okrem pôstneho obdobia pred Veľkou nocou.

    Zdroj: LAURA WITTEKOVA

    Bravčová masť v dóze zo skla s chlebom a cibuľou.

    "Masť sa pridávala do polievok, zápražiek, kapusty, omáčok, prívarok ako dochucovadlo i omastok. Čerstvá bravčová masť sa natierala na čerstvo upečený chlebík posolil sa a ozdobil cibuľkou. Toto jedlo bolo veľmi obľúbené v minulých generáciách od detí po dospelých.

    Vytopená masť (bravčová, husacia) sa používala aj v ľudovom liečení pri zápaloch priedušiek sa na prsia natrela masť , pridal sa teplý zápal do rána a pacientovi sa obyčajne uľavilo," objasňuje odborníčka. Vyskúšajte jej recept na vynikajúcu fašiangovú polievku zo Záhoria - nájdete ho na ďalšej strane >>>

    Autor článku

    Katarína Brunovská

    redaktorka magazínu Dobré jedlo
    Miluje dobré jedlo! Ešte viac ako variť a piecť ju baví dobroty koštovať a porovnávať. Už viac ako osem rokov zbiera overené recepty a cenné rady od uznávaných šéfkuchárov, výživových špecialistov, lekárov, blogerov aj farmárov z celého Slovenska, aby vám ich mohla prinášať v časopise aj na webe Dobrého jedla.