Odštartovali FAŠIANGY: „Najväčšou hviezdou je bravčová masť," hovorí etnologička Nádaská
16. 1. 2025, 19:04 (aktualizované: 31. 1. 2025, 16:56)

Zdroj: EMIL VAŠKO
Vyskúšajte aj výborný recept etnologičky Kataríny Nádaskej na fašiangovú fazuľovú polievku, ktorý jej venovali šikovné gazdinky zo Záhoria.
Zdroj: Dobré jedlo/Laura Witteková
Zdroj: Dobré jedlo/ Laura Witteková
Zdroj: Dobré jedlo/Laura Witteková
Galéria k článku

Fašiangy boli najmä v minulosti obdobím veselosti, hudby, tanca, fašiangových sprievodov, plesov a bálov. "Počas fašiangov ľudia hodovali, lebo po nich nasledoval prísny 40 dňový pôst. Bolo to obdobie zabíjačiek a tomu bol podriadený aj fašiangový jedálniček: konzumovala sa huspenina, jaternice, krvavnice, tlačenka, pečené mäso, slanina, oškvarky. No a na bravčovej masti sa pripravovali pampúchy, šišky, fánky, kreple," hovorí naša najznámejšia etnologička a historička Katarína Nádaská.
Bravčová masť
"Získavala pri zabíjačkách topením zo slaniny. Vytopená masť sa prelievala cez ľanovú utierku do kameninových alebo smaltovaných nádob, kde stuhla a zakryla sa vzduchotesným uzáverom," opisuje Katka Nádaská. Na masti sa pripravovali všetky jedlá počas roka okrem pôstneho obdobia pred Veľkou nocou.
Zdroj: LAURA WITTEKOVA
Bravčová masť v dóze zo skla s chlebom a cibuľou.
"Masť sa pridávala do polievok, zápražiek, kapusty, omáčok, prívarok ako dochucovadlo i omastok. Čerstvá bravčová masť sa natierala na čerstvo upečený chlebík posolil sa a ozdobil cibuľkou. Toto jedlo bolo veľmi obľúbené v minulých generáciách od detí po dospelých.
Vytopená masť (bravčová, husacia) sa používala aj v ľudovom liečení pri zápaloch priedušiek sa na prsia natrela masť , pridal sa teplý zápal do rána a pacientovi sa obyčajne uľavilo," objasňuje odborníčka. Vyskúšajte jej recept na vynikajúcu fašiangovú polievku zo Záhoria - nájdete ho na ďalšej strane >>>