FAŠIANGY nie sú len o šiškách: Vyskúšajte aj FÁNKY, KAPUSTNÍKY, ŠATÔČKY, HEROVKY, ŽULANEC...
20. 1. 2023, 17:18 (aktualizované: 31. 5. 2024, 9:29)

Zdroj: Laura Witteková
Ani zďaleka nie sú len o šiškách, hocako ich milujeme. Naše predchodkyne pražili tiež božské herovky a maslom prelievali žúlanec, po ktorom sa v dome bleskovo zľahla zem...
Zdroj: Dobré jedlo/ Laura Witteková
Zdroj: Dobré jedlo/Laura Witteková
Zdroj: Dobré jedlo/Laura Witteková
Galéria k článku

Názov fašiangy má súvis s nemeckým slovom Fasching – čo je posledný nápoj. „V užšom zmysle slova sa fašiangmi nazývali posledné tri dni pred Popolcovou stredou – bola to fašiangová nedeľa, fašiangový pondelok a fašiangový utorok. Volali ich ‚posledný fašiang‘ a oslavovali sa spevom, tancom, dobrým jedlom a niečím chutným na zvlaženie hrdla. No a keďže sa počas nich konalo aj množstvo svadieb, ruka v ruke s tým išli zakáľačky. Takmer v každom dome sa zabíjalo, stoly boli plné huspeniny, jaterníc, krvavníc, tlačenky, pečeného mäsa, dobrej slaninky a chrumkavých oškvarkov. Na domácej bravčovej masti sa pripravovali všetky sladké fašiangové dobroty – pampúchy, šišky, fánky, kreple, pampúchy, chrapne, božie milosti, grapne, guľky, fulanki, herovky...“ hovorí naša najuznávanejšia etnologička Katarína Nádaská.
Prečo Škaredá streda?
„Hovorilo sa jej tak, lebo sa ňou začínal prísny 40-dňový bezmäsitý pôst. Ešte tri dni pred stredou sa vo veľkom hodovalo, tancovalo, ale tesne pred polnocou, z fašiangového utorka na stredu, sa už pochovávala basa. Žartovný úkon pohrebu, ktorým sa na mesiac symbolicky pochovala hudba, tanec, spev aj zábava, razom ukončil fašiangy,“ vysvetľuje etnologička.
Nech žije bravčová masť!
Vysvetľuje etnologička Katarína Nádaská:
- Na fašiangy treba brucho mastiť, lebo po nich nasledoval prísny a v minulosti aj dodržiavaný 40-dňový pôst, takže fašiangové dobroty sa robili zásadne na domácej chutne voňajúcej masti. Okrem bravčovej sa používala husacia či kačacia.
- Hviezda našich fašiangov sa získavala pri zabíjačkách topením slaniny. Vytopená masť sa prelievala cez ľanovú utierku do kameninových alebo smaltovaných nádob, kde stuhla, a potom ju zakryli vzduchotesným uzáverom.
- Gazdinky na nej pripravovali všetky jedlá počas roka okrem pôstneho obdobia pred Veľkou nocou. Masť pridávali do polievok, zápražiek, kapusty, omáčok či prívarkov ako dochucovadlo aj ako omastok.
- Čerstvá bravčová masť sa často natierala na čerstvo upečený chlebík. Ženičky ju posolili, ozdobili cibuľkou a už aj sa zalizovali všetci v dome – od detí až po dospelých.
- Vytopená masť sa používala aj v ľudovom liečiteľstve. Napríklad pri zápaloch priedušiek ňou pacientovi na noc potreli prsia, priložili teplý zábal a do rána sa mu obyčajne uľavilo.
- Vedeli ste, že živočíšna masť symbolizovala hojnosť a blahobyt už v praveku? Tuk bol zdrojom sily a energie, preto ňou strava pravekých ľudí prekypovala. Konzumovali aj sadlo z divej zveri,“ opisuje odborníčka.
A teraz už poďme na tie recepty!
HEROVKY
Zdroj: Laura Witteková
HEROVKY
Ich príprava je veľmi podobná ako pri fánkach, líšia sa len tvarom. Malé loptičky bohato posypané cukrom sú dodnes obľúbenou fašiangovou pochúťkou Slovákov na Dolnej zemi. V minulosti sa herovky pražili aj na svadby, krstiny, teda všade tam, kde si ľudia želali hojnosť a veselý život.
20 KUSOV, 30 MINÚT, SMAŽENIE 30-40 MINÚT
Potrebujete:
- 500 g polohrubej múky
- 2 žĺtky
- 1 lyžica mlieka
- štipka práškového cukru
- 25 ml rumu
- štipka soli
- 200 g kyslej smotany
- masť alebo olej na vysmážanie
- práškový cukor a pol lyžičky mletej vanilky na posypanie
POSTUP:
- Všetky suroviny na cesto dajte do misy a vypracujte. Malo by vzniknúť hladké pevnejšie cesto, podobne pevné, ako keď vymiesite na rezance.
- Rozdeľte ho na 20 bochníčkov a každý vyvaľkajte na tenko do tvaru obdĺžnika alebo elipsy. Obdĺžnik v strede pomocou radielka alebo nožíka rozkrájajte na pásiky, ale tak, aby na krajoch cesto spolu držalo. Obdĺžnik zoberte do rúk, rozoberte jednotlivé pásiky a následne len tak poprekladajte a jemne vytvarujte guľu.
- Guľu z cesta vložte do dierkovanej naberačky, prikryte druhou dierkovanou naberačkou a ponorte do horúcej masti alebo oleja na vysmážanie. Vysmažte z oboch strán do zlatohneda.
- Po usmažení nechajte herovky, chvíľu odkvapkať na papierovom obrúsku a následne ich dobre vyváľajte v práškovom cukre zmiešanom s mletou vanilkou.
Dobrý tip: Ak máte radi hrozienka, pokojne ich do tvarohu pridajte, šatôčky budú ešte šťavnatejšie.

TVAROHOVÉ ŠATÔČKY
Zdroj: Laura Witteková
TVAROHOVÉ ŠATÔČKY
Neodmysliteľnou súčasťou fašiangovej hodovačky boli kysnuté záviny, buchty či šatôčky s bohatými plnkami.
20 KUSOV, 25 MINÚT, KYSNUTIE 75 MINÚT, PEČENIE 15-20 MINÚT
Potrebujete:
Na cesto:
- 250 ml mlieka
- 2 lyžice cukru
- 1 kocka droždia (42 g)
- 250 g hladkej múky
- 250 g polohrubej múky
- 1 balíček kypriaceho prášku
- štipka soli
- štipka muškátového orieška
- 100 ml rozpusteného masla
- 3 žĺtky
Na náplň:
- 2 balenia mäkkého hrudkového tvarohu
- 100 g krupicového cukru
- 2 žĺtky
- kôra z polovice citróna
- slivkový lekvár
- 1 vajce na potretie
POSTUP
- Polovicu vlažného mlieka vlejte do misky, pridajte droždie, lyžicu cukru a lyžicu múky. Premiešajte, zakryte a nechajte 10 minút podkysnúť. Kvások vlejte k múke zmiešanej so soľou, s kypriacim práškom a muškátovým orieškom. Pridajte maslo, žĺtky a vypracujte hladké pružné cesto. Vložte ho do misy vysypanej múkou, zakryte utierkou a nechajte hodinu kysnúť na teplom, suchom mieste.
- V mise zmiešajte tvaroh s cukrom, so žĺtkami a s citrónovou kôrou.
- Vykysnuté cesto rozvaľkajte a rozkrájajte na 20 približne rovnakých štvorcov. Do stredu každého dajte väčšiu lyžičku tvarohovej náplne, navrch pridajte lyžičku slivkového lekváru a protiľahlé rohy štvorca spojte a pritlačte. Koláčiky dobre potrite rozšľahaným vajíčkom a nechajte na plechu ešte 15 minút podkysnúť. Následne vložte do rúry vyhriatej na 180 °C a pečte 15-20 minút, aby povrch koláčikov ostal pekne zlatý. Nechajte chvíľu vychladnúť a môžete podávať.

ERTEPLOVÝ ŽULANEC
Zdroj: LAURA WITTEKOVA
Erteplový žúlanec
Šúľance s makom boli typicky slovenské jedlo, ktoré sa varilo na celom území pod rôznymi názvami. Počas fašiangov sa podávali ako obradové jedlo, aby sa na poli urodili plné a dlhé klasy ako šúľance. Tento žúlanec bol obľúbený na Záhorí – poliali ho teplým maslom a skvelá pochúťka bola na svete.
4 PORCIE, 25 MINÚT, PEČENIE 40-50 MINÚT
Potrebujete:
Na cesto:
- 1 kg uvarených zemiakov
- 200 g polohrubej múky
- štipka soli
Na dokončenie:
- 100 g masla
- 100 mletého maku
- 100 g práškového cukru
POSTUP:
- Zemiaky uvarené v šupke ešte teplé ošúpte a pretlačte alebo postrúhajte na jemnom strúhadle. Pridajte múku, soľ a vypracujte cesto.
- Cesto rozdeľte na polovicu a z každej ušúľajte (užúlajte) dlhý tenší valec, preložte ho na plech vystlaný papierom na pečenie a valec stočte do tvaru slimáka, ale tak, aby sa cesto medzi sebou nedotýkalo.
- Vložte do rúry vyhriatej na 170 °C a pečte približne 40-50 minút, aby bol povrch aj spodok zlatistý. Po upečení žulanec natrhajte do roztopeného masla, premiešajte a uložte na tanier. Posypte poriadnou dávkou mletého maku, oslaďte práškovým cukrom a hneď podávajte. Môžete ho posypať aj orechami alebo opečenou strúhankou.
Dobrý tip: Žulanec bude najlepší, ak ho pripravíte zo starých zemiakov, sú totiž suchšie, teda neobsahujú toľko vody ako nové zemiaky.

KAPUSTNÍKY
Zdroj: Laura Witteková
KAPUSTNÍKY
Slovenské gazdinky ich rady pripravovali zo sladkej aj z kyslej kapusty po celý rok. Fašiangovníkom ich servírovali s pohárom voňavého vareného vínka.
12 KUSOV, 40 MINÚT, KYSNUTIE 75 MINÚT, PEČENIE 25 MINÚT
Potrebujete:
Na cesto:
- 200 ml mlieka
- 21 g čerstvého droždia
- 1 lyžica krupicového cukru
- 250 g hladkej múky
- 250 g polohrubej múky
- 1 lyžička soli
- 1 vajce
- 100 ml rastlinného oleja
- 50 g rozpustenej masti na potretie
Na náplň:
- 1 lyžica masti + na pomastenie plechu
- 750 g čerstvej hlávkovej kapusty
- 2 lyžice krupicového cukru
- 100 ml vody
- 1 lyžička mletej škorice
POSTUP:
- Do misky vlejte polovicu vlažného mlieka, rozmrvte droždie, posypte cukrom, rozmiešajte a prikryte. Uložte na teplé miesto a nechajte 10 minút vzísť kvások.
- Vo veľkej mise pripravte preosiate múky, pridajte soľ, vajce a prilejte vzídený kvások. Spracujte cesto a prilejte mlieko. Po zapracovaní prilejte olej a znovu dobre prepracujte. Ak je cesto príliš tuhé, prilejte ešte mlieko. Cesto by malo byť hladké a pružné. Misu prikryte a nechajte aspoň hodinu kysnúť.
- Zatiaľ pripravte náplň: Do širšieho hrnca dajte roztopiť lyžicu masti. Vsypte na jemno nastrúhanú kapustu, stiahnite plameň a duste. V druhom kastróle dajte skaramelizovať cukor. Keď je pekne zlatistý, zalejte ho horúcou vodou a karamel nechajte vo vode úplne rozpustiť. Následne túto karamelovú zmes vlejte do kapusty, premiešajte a duste do zmäknutia. Ak vám pri dusení kapusty vznikne príliš veľa tekutiny, nechajte hrniec odkrytý, trocha zvýšte teplotu a miešajte, aby sa tekutina odparila. Nakoniec dochuťte mletou škoricou. Ochutnajte, kapusta by mala byť príjemne karamelovo-škoricová. Nechajte vychladnúť.
- Vykysnuté cesto rozvaľkajte a rozkrájajte na 12 štvorcov. Do každého štvorca položte za poriadnu lyžicu až dve náplň. Okraje zahnite smerom do stredu a postláčajte ich, akoby ste robili buchty. Kapustníky otočte spojom nadol a poukladajte ich na vymastený plech. Jemne ich postláčajte na placku, popichajte vidličkou, potrite roztopenou masťou a nechajte ešte 15 minút podkysnúť.
- Rúru vyhrejte na 220 °C, podkysnuté kapustníky vložte do rúry a teplotu stiahnite na 190 °C. Pečte do zlatista približne 25 minút. Upečené ich ešte raz potrite masťou, no pred ochutnaním chvíľu počkajte, aby trochu vychladli.
Dobrý tip: Kapustníky môžete pripraviť aj na slano, stačí, ak miesto cukru do kapusty pridáte osmaženú slaninku, soľ a korenie.

Zdroj: NMH
FÁNKY
Podľa etnologičky patrili k známym svadobným a najmä fašiangovým jedlám, keďže symbolizujú hojnosť a veselosť. Tajomstvo ich prípravy je v kvalitnej bravčovej masti, v ktorej sa pečú.
25-30 KUSOV, 25 MINÚT, SMAŽENIE 15-20 MINÚT
Potrebujete:
- 250 g tučného hrudkového tvarohu
- 2 vajcia
- 2 lyžice rumu
- 70 g rozpusteného masla
- 250 g hladkej múky
- pol lyžičky sódy bikarbóny
- olej alebo masť na vysmážanie
- práškový cukor zmiešaný s mletou vanilkou
POSTUP:
- V mise zmiešajte tvaroh, vajcia, rum a maslo. Vsypte múku, sódu bikarbónu a vypracujte hladké cesto. Zabaľte do fólie a vložte na hodinu do chladničky.
- Na pomúčenej doske cesto vyvaľkajte na štvorec približne 3 mm hrubý a rozkrájajte na štvorce alebo kosoštvorce podľa želania. Každý vyrezaný tvar ešte v strede dvakrát narežte, aby sa fánky vysmažili čo najrýchlejšie a nenasiakli olejom.
- Fánky vysmážajte z oboch strán v rozohriatom oleji alebo masti. Mali by sa krásne nafúknuť a byť zlaté z oboch strán. Hotové fánky poukladajte na papierový obrúsok aby odsal prebytočný tuk. Následne ich posypte alebo rovno obaľte v zmesi práškového cukru a mletej vanilky.
Vyskúšajte viac chutných receptov z Dobrého jedla: