vino wine drink party oslava

Shutterstock

3 otázky pre Beátu Vlnkovú: Dámu, ktorá vie O DRINKOCH VŠETKO

Beáta Vlnková je prezidentka Asociácie someliérov SR.

1. Hovorí sa, že každá dobrá oslava sa začína dobrým prípitkom aj v 21. storočí. Prečo je dôležitý?

Ak chcete slávnostnej udalosti, napríklad Silvestru, dodať šarm, eleganciu a zamestnať všetky zmysly svojich hostí, je na mieste predniesť ho. Často totiž býva vďačnou témou ešte dlho po oslave. Obsahu a forme prípitku venujte dosť pozornosti – tí najlepší rečníci hovoria krátko, vtipne, s gradáciou a pointou. A to všetko by mali stihnúť do 3 minút.

Beáta Vlnková
Beáta Vlnková
Zdroj: archív

2. Horúcim food trendom roku 2021 sú nealko drinky. Ako ho vnímajú someliéri?

Pre mňa osobne je víno čarovný nápoj, nie však v nealko verzii 😊 Ochutnala som ich niekoľko a nezanechali vo mne dobrý dojem. Preto, ak z akýchkoľvek príčin padne rozhodnutie piť nealkoholické nápoje, vyhráva u mňa voda alebo miešané nápoje bez alkoholu.

Na zdravie!
Na zdravie!
Zdroj: shutterstock

3. Máte medzi nimi svojho favorita?

Chutí mi napríklad nealkoholický nápoj Crodino pôvodom z Talianska. Namiešali ho už v roku 1964, no doteraz je najpredávanejším nealko aperitívom. Tajomstvo jeho úspechu spočíva v jedinečnej chuti, ktorá povzbudzuje apetít. Je výsledkom tradičnej receptúry bylinných extraktov a destilátov – prevláda v nej klinček, kardamóm, silice koriandra a muškátového orecha. Má lákavú oranžovú farbu a podáva sa v  peknom veľkom kalichu na víno, na ľade s plátkom pomaranča. Na zdravie!