ANNA KOPÁČOVÁ - BYLINKÁRKA

MATEJ KALINA

3 otázky pre Annu Kopáčovú: Aj o BYLINKÁCH na koronu

Anna Kováčová je známa bylinkárka z Vrbového

Čítajte viac
Bylinkový losos s quinoou: Dobrá ryba v korenenej perine

1. Ktoré byliny sa oplatí mať doma najmä teraz počas korony a obdobia chrípky?

Je to najmä túžobník brestový (znižuje vysokú horúčku), psí jazyk lekársky (zabraňuje zápalu pľúc), podbeľ liečivý (proti respiračným ochoreniam), baza čierna a medovka lekárska (majú protivírusové pôsobenie), pľúcnik lekársky (proti zápalu pľúc a respiračným ochoreniam) a pamajorán so svojimi upokojujúcimi účinkami. Čaj z nich možno piť ako prevenciu raz denne počas 2 týždňov. Potom si urobte týždňovú prestávku a postup zopakujte. Ak máte chrípku alebo koronavírus, čaj pite až do vyliečenia.

2. V prírode ich už na jeseň nenazberáme. Kde zoženieme kvalitné bylinky?

Áno, vlastnými bylinkami sa zásobíme vždy v predstihu, v lete. Ak ich nemáme, je dobré spoľahnúť sa na overeného bylinkára, lekáreň alebo bioobchod, ktorý spolupracuje s poctivými dodávateľmi.

Bylinky
Bylinky
Zdroj: MATEJ KALINA

3. V tieto týždne zberáme šípky a s prvými mrazmi už aj rakytník, takisto vitamínové bomby.

Na liečebné účely sa nezberajú iba zrelé šípky, ale aj lupene šípových ruží a mladé konáriky či hálky. No čaj z plodov nám pomôže hlavne teraz pri chrípke a iných infekčných chorobách. Aj rakytník rešetliakovitý je liečivý úplne celý. Jeho plody, kôra a tiež listy majú protizápalové, protirakovinové, upokojujúce, antiseptické, protivírusové pôsobenie. Na zvýšenie imunity pite šťavu: Pol kila plodov rakytníka odšťavte a doslaďte medom (je kyslý pre vysoký obsah céčka). Zo šupiek si potom uvarte ešte aj čaj. Pevné zdravie želám!

Pestrofarebné ciabatty.
Čítajte viac
BYLINKY A ZELENINA dochutia focacciu, chlieb, slané koláče i buchty: Budú vyzerať úžasne!