Vyspovedali sme Marka Čepka z Farmy pod Vtáčnikom...
1. Ocenenie naša najlepšia bryndza vám patrí dva roky. Aká musí byť, aby spĺňala prísne kritériá a chutila božsky?
Kvalitná 100-percentná ovčia nepasterizovaná bryndza musí zrieť v hrudkách pri špeciálnej teplote niekoľko dní. Potom sa zomelie, dochutí soľou a je hotová – mierne hrudkovitá, nie krémová. Odporúčam, aby ste ju nakupovali priamo od farmárov. V obchodoch sledujte etikety a všímajte si, z akého mlieka je bryndza vyrobená. Tá naša je naj, lebo sa o ovečky, máme ich tristo, staráme s láskou. Okrem toho sa pasú na zdravých horských lúkach pod Vtáčnikom.
2. Bryndzi hovoríme slovenské zlato. Je to najmä preto, že je plná dobrých baktérií?
Áno, toto označenie má najmä z dôvodu zdravotných prínosov pre človeka. Dobré mikroorganizmy sú v nepasterizovanej bryndzi veľmi aktívne, čím nesmierne pozitívne vplývajú na našu mikroflóru. Vlastne ako máločo iné z jedálneho lístka. Asi aj preto bola v minulosti distribuovaná napríklad uhorskej kráľovnej Márii Terézii do Viedne. U nás doma je nepasterizovaná ovčia bryndza na tanieri takisto veľmi často.
3. V akých dobrotách vám chutí najviac?
V oblasti Ponitria, kde sa naša farma nachádza, je obľúbený bryndzový posúch z kysnutého cesta podľa našich starých mám. Nemuseli by sa zaň hanbiť ani v michelinskej reštaurácií. Deti zas milujú klasickú bryndzovú nátierku, no moja topka je bryndzová polievka. Najlepšie na svete ju podľa mňa pripravuje šéfkuchár Gabo Kocák. Myslím si, že dobrý demikát môže byť ukážka modernej jednoduchej kuchyne z lokálnych zdravých potravín.