Uvedomuje si človek traumu, alebo ho k vám privedú skôr tieto symptómy a pôvod v traume odhalíte neskôr?

Často to môže byť s dlhoročným odstupom od udalostí, ktoré človek zažíval. Trápi sa rôznymi ťažkosťami, ale nespája si ich s detstvom, s traumou a niekedy je aj veľmi dlho neliečený. Napríklad matky malých detí zažijú traumatický pôrod a potom sú dva-tri roky odpojené od dieťaťa, nevedia sa oňho dobre postarať, lebo majú samy so sebou problém. Nemusia si uvedomovať, odkiaľ to pramení.

Bazový sirup ako od babičky
Ingrediencie:
30 kvetov bazy, 2 litre vody, 1,5 kg cukru, 1 balíček kyseliny citrónovej alebo 2 na kolieska nakrájané citróny

Postup:

Najskôr prevaríme vodu a necháme ju vychladnúť. Vychladenou vodou zalejeme kvety bazy a necháme lúhovať 24 – 48 hodín. Potom bazu precedíme cez sito. Do bazového výluhu pridáme cukor, varíme a miešame, kým sa cukor neroztopí. Sirup začne hustnúť a keď zovrie, môžeme ho naliať do čistých fliaš. Fľaše pevne zatvoríme a viečkom dole ich
Čítajte viac
Domáci BAZOVÝ SIRUP: Babičkin SUPER RECEPT budete doma milovať!

Zrejme to súvisí s tendenciou ľudí vytesňovať, keď nemáme ani čas sa vlastnými problémami zaoberať….

Keď sa traumy dejú od veľmi blízkych ľudí, s ktorými máme tendenciu si udržiavať dobré vzťahy a blízkosť, a nevytesnili by sme to zlé, čo sa dialo, nevedeli by sme byť s nimi ďalej vo vzťahoch. Vytesnenie je nevedomý a prirodzený obranný mechanizmus s cieľom vytesniť traumu, ale zachrániť vzťah. Môže ísť ale aj o disociáciu, ďalší obranný mechanizmus – zážitok sa nijak ucelene nedostane do pamäti, ale zostáva len vo fragmentoch a rôzne spúšťače môžu spúšťať rôzne nepríjemné telesné pocity a reakcie.

A môžeme sa neskôr začať emocionálne prejedať. Aké emócie nás k tomu zvyčajne nútia?

Často sa to viaže na pocity ako žiaľ, smútok, osamelosť. Jedlo predstavuje zdroj bezpečia, upokojenia. Niekedy k nemu majú sklony ľudia, ktorí v ranom detstve nezažili úplné a bezpodmienečné prijatie a lásku. Človek sa už od malička naučí kompenzovať duševnú nepohodu jedlom. Stáva sa odmeňujúcim faktorom, navodzuje vyplavovanie endorfínov – vnútorných opioidov – a tie pomáhajú dosiahnuť pocit bezpečia. Podarí sa to na chvíľku, ale potom sa to cyklicky opakuje, čím dochádza k závislosti od jedla.

Viete, že pravá bryndza príde k vám domov? Na mojbaca.sk si vyberte farmu alebo salaš podľa referencií či miesta bydliska a už len čakajte na zásielku. Po koštovke im určite dajte echo. Budú zaň vďační.
Čítajte viac
Šéf slovenských chovateľov oviec: BRYNDZA je DOMÁCI VŠELIEK, pomôže aj vám!

Otočím otázku, aké emócie najčastejšie prežíva obézny človek? Sú to tie isté?

Často prežíva pocit porazenosti, zlyhávania, zahanbenia, bezmocnosti, osamelosti, ale aj hnevu na seba, na druhých. Na seba preto, lebo nevie si so svojou obezitou poradiť, na okolie zasa preto, lebo naňho často reaguje veľmi nevhodne. Obezitu prisudzuje – a to dokonca aj odborníci – slabej vôli.

Rozhovor pokračuje na ďalšej strane >>>