Tradičné fašiangové jedlá v ZDRAVŠEJ verzii: Doprajte si!
23. 1. 2025, 17:01

Zdroj: Dobré jedlo/Laura Witteková
Fašiangy sú tradične spojené s kalorickými jedlami, no niektoré špeciality sa dajú pripraviť aj v zdravšej verzii. Máme pre vás hneď niekoľko tipov.

Zdroj: shutterstock
Kyslá kapusta
Domáca kyslá kapusta
Kapusta je nielen typická pre fašiangy, ale aj mimoriadne zdravá. Obsahuje probiotiká, vitamín C a vlákninu, ktorá prospieva tráveniu. Navyše podporuje imunitu a pomáha telu bojovať s toxínmi. Skúste ju podávať ako šalát s olivovým olejom a kmínom, ktorý zvýrazní jej chuť a zlepší stráviteľnosť.
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Zemiakové placky
Zemiakové placky pečené na sucho
Fašiangové zemiakové placky sú tradične smažené, no v zdravšej verzii ich môžete piecť v rúre. Použite celozrnnú múku alebo časť múky nahraďte ovsenými vločkami. Placky tak budú ľahšie stráviteľné a bohatšie na vlákninu. Pre extra chuť môžete do cesta pridať bylinky, ako je petržlenová vňať alebo pažítka.
Zdroj: LAURA WITTEKOVA
Zapečené kuracie stehná
Kuracie stehienka s kyslou kapustou
Toto jedlo je zdravou alternatívou k tučným bravčovým špecialitám. Kuracie mäso je chudé a ľahko stráviteľné, pričom kapusta pridá jedlu tradičný charakter a množstvo živín. Kombinácia týchto dvoch surovín zabezpečí nielen skvelú chuť, ale aj výživovú hodnotu, ktorú ocení celá rodina či hocijaká návšteva.

Zdroj: NMH
Zdroj: Shutterstock
Kapustový šalát s cviklou a chrenom
Cviklový šalát s chrenom
Cvikla je tradičná zimná surovina, ktorá sa dá pripraviť ako osviežujúci šalát. Chren jej dodá štipľavosť a podporí trávenie, čo je po fašiangových oslavách veľmi prospešné. Táto kombinácia navyše posilní imunitu vďaka vysokému obsahu vitamínov a antioxidantov.
Zdroj: Dobré jedlo/Lýdia Czakó
Rýchle langoše
Celozrnné langoše
Langoše môžete pripraviť z celozrnnej múky a piecť ich v rúre namiesto smaženia. Potrite ich cesnakom a podávajte s jogurtovým dipom, aby ste zachovali tradičnú chuť v zdravšej forme. Na oblohu môžete pridať čerstvú zeleninu, ako je rukola či cherry paradajky, pre extra dávku vitamínov.

Zdroj: DUŠAN KŘÍSTEK
Fazuľový šalát
Fazuľový šalát s cibuľou
Fazuľa je surovinou, ktorá môže byť pripravená ako šalát s čerstvou cibuľou, olivovým olejom a bylinkami. Poskytne proteíny a vlákninu bez zbytočných tukov. Navyše je skvelým zdrojom železa a horčíka, čo pomáha udržiavať energiu a vitalitu počas chladných zimných dní.
Zdroj: Dobré jedlo/Natália Jablonková
Tatarčené pirohy s tvarohom.
Pohánkové pirohy s tvarohom
Pohánka je zdravou alternatívou tradičných múk. Môžete ju použiť aj pri výrobe obľúbených pirohov. Naplňte ich nízkotučným tvarohom a podávajte ich so štipkou medu alebo kyslou smotanou. Jemná oriešková chuť pohanky dokonale doplní sladkú aj slanú verziu tohto tradičného jedla.
Zdroj: LAURA WITTEKOVA
Ryba so zeleninou
Pečené ryby s pečenou zeleninou
Aj keď ryby nie sú typicky fašiangové, ich pečená úprava s koreňovou zeleninou (mrkva, petržlen, zeler) môže byť skvelou voľbou pre zdravšiu hostinu. Táto kombinácia je ľahká a zároveň bohatá na omega-3 mastné kyseliny a vlákninu, ktoré podporujú srdce aj trávenie.
Zdroj: Shutterstock
Slivkové šišky
Šišky pečené v rúre
Klasické šišky sú smažené, ale môžete ich pripraviť v rúre, aby boli menej mastné. Použite kvalitnú celozrnnú múku a prírodné sladidlá, ako je med či javorový sirup. Do cesta môžete pridať aj trochu škorice alebo citrónovej kôry pre jemnú arómu a chuť. Takéto šišky sú nielen zdravšie, ale aj ľahšie pre brucho. Viac nápadov na šišky v našej galérii >>>