Pečiete si domáci chlebík? Vyhnite sa týmto chybám
20. 3. 2025, 15:35 (aktualizované: 28. 3. 2025, 23:03)

Zdroj: LAURA WITTEKOVA
Domáci chlieb chutí úplne inak. Môže však trvať, kým položíte na stôl dozlatista upečený domáci chlebík. Máme pre vás tipy, ako sa vyhnúť chybám a uľahčiť si proces.
Zdroj: LAURA WITTEKOVA
Zdroj: LAURA WITTEKOVA
Zdroj: LAURA WITTEKOVA
Galéria k článku
Aby chlieb nebol sploštený
Ak s pečením chleba ešte len začínate, práve toto je najčastejšia chyba. Pred pečením nezabudnite poriadne predhriať rúru. Ak to podceníte, chlieb vám nepodrastie. Cesto potrebuje okamžitý náraz tepla, aby chlieb správne nakysol a vznikla chrumkavá kôrka.
Využitie pary počas prvých minút pečenia pomáha udržať vlhkosť na povrchu cesta, čím kôrka vzniká pomalšie a to umožní chlebu rovnomerný nárast. Chlieb vám nenarastie, ak použijete kvások nevyhovujúcej kvality, napríklad prezretý alebo starý. Odsledujte si aj samotné cesto, pretože ak má vyššiu vlhkosť, chlieb zostane po upečení sploštený.
Zdroj: https://www.instagram.com/p/C21o49io48c/?img_index=1
Domáci chlebík chutí lepšie ako kúpený...
Aby chlieb pri pečení nepraskol
S prasknutým chlebom po obvode alebo na vrchnej časti kôrky sa stretla aspoň raz každá gazdinká, ktorá sa pustila do jeho pečenia. Prasknutý bochník síce chutí, ale nevyzerá ako by ste si priali. Ako tomu predísť? Nechajte chlieb vykysnúť na vzduchu, ešte pred vložením do rúry. Tiež platí, že rúra aj plech musia byť dostatočne nahriate na správnu teplotu.
Ak v rúre nevznikne dostatok pary, cesto stratí na povrchu pružnosť a pri pečení popraská. Pozor si dajte, aby počas kysnutia cesto neobschlo, preto ho prekryte utierkou. Dôvodom praskania môže byť aj nesprávne "stočenie" cesta, keď bochník praskne v mieste spoja. Proti prasknutiu funguje narezanie povrchu chlebíka, aby mala počas pečenia odkiaľ unikať prebytočná para.
Zdroj: shutterstock
Dôležité je tiež cesto dobre vypracovať.
Aby chlieb nemal tvrdú a hrubú kôrku
Prvoradým cieľom je, aby chlebík mal krásnu voňavú a chrumkavú kôrku. Lenže nie vždy to vyjde. Niekedy je kôrka bledá, inokedy tmavá, ale najhoršie je, ak je príliš silná a tvrdá, až sa nedá pomaly rozkrojiť. Tušíte, prečo sa to stáva? Najčastejšou príčinou je príliš vysoká teplota pečenia v druhej fáze. Niekedy nepomôže ani častá kontrola teploty, ak použijete starý alebo prezretý kvások.
Zdroj: LAURA WITTEKOVA
Príprava domáceho chleba sa môže zdať zložitá, no výsledok rozhodne stojí zato!
Aby sa od stredu chleba neoddelila kôrka a v chlebe nezostala diera
Zažili ste prekvapenie, keď ste vytiahli hotový chlieb - krásny, nadýchaný aj dostatočne vysoký, ale po prerezaní v ňom bola pod kôrkou obrovská diera? V tomto prípade obráťte svoj hnev na rúru, ktorá pravdepodobne nepečie rovnomerne. Problém môže byť aj v tom, že ste príliš rýchlo a nešetrne vyklopili cesto na plech. Častým dôvodom vzniku „jaskyne“ je použitie nadmerného množstva múky pri spracovávaní cesta alebo použitie múky s nízkym obsahom lepku.
Zdroj: unsplash.com
Ak chlebík pred pečením takto do kríž nakrojíte, určite už nepraskne.
Zásadná chyba - veľa droždia, málo kysnutia
Bez droždia by cesto nevykyslo. Môžete použiť čerstvé aj sušené. V oboch prípadoch je stopercentne pravda, že menej je viac. Nikdy nedávajte do cesta viac droždia, ako je uvedené v recepte. Práve to často urobia začínajúci pekári, ktorí si myslia, že chlieb bude vďaka tomu nadýchanejší. Ak pridáte viac droždia, chlieb počas pečenia vykysne, ale potom sa natiahne. A okrem toho bude mať nepríjemnú chuť po droždí. Pamätajte, že na pol kilogramu múky stačí čajová lyžička sušeného droždia alebo tretina až pol kocky čerstvého droždia.
Pečenie chleba vyžaduje čas, preto ho musíte nechať dostatočne vykysnúť, aby nedokyslo v rúre. Cesto dôkladne vymieste a nechajte kysnúť v miske, kým nezdvojnásobí svoj objem. Potom postup zopakujte. Nakoniec cesto vyklopte na dosku, vytvarujte bochník a nechajte tretíkrát kysnúť, kým poriadne rozohrejete rúru.
Zdroj: Dušan Křístek
Do cesta môžete pridať rôzne bylinky a vylepšiť chuť chlebíka.
Dôležitá je aj teplota
Kysnutie cesta ovplyvňuje teplota prostredia, ale aj teplota vody, ktorú pridávate do cesta. Príliš studená voda spomaľuje fermentáciu, zatiaľ čo príliš horúca môže zabiť kvasinky, čím zastaví proces kysnutia. Ideálna teplota vody je medzi 21-27 °C, zatiaľ čo prostredie by malo mať stabilných 24-26 °C. To podporí rovnomerné a dostatočné nakysnutie cesta bez rizika prekysnutia alebo podkysnutia, vravia odborníci.