Ako účinne zabrániť tvorbe plesní a baktérií v kuchyni
14. 3. 2025, 19:01 (aktualizované: 28. 3. 2025, 22:59)

Zdroj: Shutterstock AI
S nepozvanými návštevníkmi však treba zatočiť raz-dva a my vám poradíme tie najúčinnejšie spôsoby.

Zdroj: NMH
Zdroj: shutterstock
Plesne môžu byť zdraviu nebezpečné.
Priaznivé podmienky pre plesne
Myslíte si, že sa vás to netýka, lebo sa staráte pravidelne o domácnosť? Pravdou je, že spóry plesní a baktérie sú všadeprítomné a niekedy stačia trochu priaznivé podmienky a objavia sa aj u vás.
Kuchyňa je miestnosť s kolísavou vlhkosťou a teplotou. Je to miesto, kde skladujete potraviny, manipulujete so surovým mäsom, zeleninou, vyhadzujete odpadky. Niektorí majú v kuchyni práčku, ale k vyššej vlhkosti prispieva aj umývačka riadu.
Všetko spolu vytvára priaznivé podmienky na rast plesní a šírenie baktérií. Stačí len trocha nepozornosti alebo benevolentnejší prístup. Odporúčame preto udržiavať priebežne poriadok už počas varenia, upratanie bude následne rýchlejšie.
Zdroj: shutterstock
Pravidelné upratovanie je alfou-omegou a zvlášť dôkladné musí byť, ak máte domáce zviera.
Pravidelné upratovanie
Alfou a omegou je udržiavať kuchynské povrchy čisté. Odporúčame udržiavať poriadok už počas varenia priebežne, upratanie bude potom rýchlejšie. Rozliate tekutiny utrite hneď, aby sa neroztiekli do škár, rozsypané potraviny pozametajte.
Každý deň umyte vlhkou utierkou namočenou vo vode so saponátom pracovnú dosku, varnú zónu, jedálenský stôl a ďalšie povrchy, ktoré prichádzajú do styku s potravinami. Nezabudnite na zástenu. Počas varenia používajte digestor a v kuchyni denne vetrajte. Po varení umyte podlahu. Samozrejmosťou je denné vynášanie smetia, aby v domácnosti neostávali organické zvyšky pridlho.
Zdroj: shutterstock
Nezabúdajte aj na pravidelné čistenie chladničky.
Dezinfikujte
Raz za týždeň buďte pri uprataní kuchyne dôkladnejší. Použite dezinfekčný prostriedok, ktorý následne poriadne umyte. Skvelým pomocníkom je parný čistič, ktorý povrchy účinne a rýchlo vyčistí a bez problémov sa dostane do najmenších škár. Zvládne aj mastný prach, ktorý sa usadzuje na horných skrinkách či na digestore. V čistote udržujte všetky spotrebiče, ktoré v kuchyni používate.
Zdroj: Shutterstock
Pravidelne trieďte zásoby. Na skladovanie potravín sú praktické uzatvárateľné priesvitné nádoby.
Veľké upratovanie
Počas veľkého upratovania, ktoré odporúčame robiť raz mesačne, vyberte obsah zo skriniek kuchynskej linky, vyprázdnite špajzu i chladničku. Ich vnútro dôkladne vyčistite, môžete použiť napríklad roztok vody a octu, ktorý dezinfikuje a pohltí pachy. Dôležité je všetko vyutierať dosucha.
Odstráňte prach zo zadnej mriežky chladničky, ak máte samostatný sporák, odtiahnite ho a umyte priestor za ním. Upratovanie vám výrazne uľahčí odnímateľný sokel, ktorý vám umožní dostať sa pod spodné skrinky kuchynskej linky.
Zdroj: Shutterstock
Stačí jediný plesnivý kúsok a máte problém. Potraviny v chladničke pravidelne kontrolujte a chladničku umývajte dezinfekčnými prostriedkami.
Správne skladovanie potravín
Potraviny po záruke môžu byť nebezpečné, preto ich kontrolujte a trieďte. Ak to budete robiť pravidelne nestane sa, že včas neodhalíte plesnivé alebo pokazené zásoby. Dôležité je správne skladovanie, niektoré potraviny patria do chladu, iné majú radšej sucho.
Zdroj: Shutterstock AI
Aby bola kuchyňa skutočne funkčná a prehľadná, je dôležité správne usporiadať zásoby.
Systém ukladania
Ak neviete, čo kam odložiť, spomeňte si, kde sú uložené potraviny v obchode. Neotvorené mlieko alebo sterilizovaná zelenina nemusia zaberať miesto v chladničke. Suché potraviny, napríklad cestoviny, ryža, strukoviny patria na suché a tmavé miesto.
Praktické sú zatvárateľné nádoby, do ktorých môžete potraviny preložiť. Zabránite tomu, aby pod vplyvom vlhka začali plesnivieť a nedostanú sa k nim škodcovia. A pokiaľ by v nich už boli, nerozšíria sa medzi ostatné zásoby.