Reklama

Namáčať či nenamáčať strukoviny? Rozhodnite sa podľa...

Ak ste na ne zanevreli, pretože z nich nafukuje, mali by ste strukoviny omilostiť. Vo vašom menu by nemala chýbať šošovica - klasická a tiež jemnejšia červená. Polievky si obohatíte s rôznymi druhmi fazule, hrachu, cíceru alebo sóje. Strukoviny sú bohaté na bielkoviny, vlákninu, vitamíny, ale aj nasýtené mastné kyseliny. Zabudnite na tradičné ťažké strukovinové polievky so zápražkou, údeninou a múkou a skúste to inak. Ich stráviteľnosť zvýšite, ak ich dostatočne dopredu namočíte, varíte s bobkov

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Strukoviny sú neoddeliteľnou súčasťou našej kuchyne, ponúkajú vysoký obsah bielkovín, vlákniny a esenciálnych živín. Aj napriek ich obľúbenosti a výživovým výhodám sa však dlhodobo vedú debaty na tému ich prípravy, najmä pokiaľ ide o namáčanie.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Lahodná ŠPARGĽA, z ktorej nepriberiete: Objavte aj vy túto delikatesu!

    Táto tradičná metóda, ktorá môže trvať od niekoľkých hodín až po celú noc, má svojich zástancov i odporcov. Zatiaľ čo jedni tvrdia, že namáčanie je nevyhnutné pre zmiernenie tráviacich ťažkostí a zlepšenie vstrebávania živín, iní argumentujú modernými metódami varenia strukovín.

    Dôvody pre máčanie strukovín

    Zníženie času varenia: Namáčaním sa strukoviny napučia a absorbujú vodu, čo vedie k tomu, že sú mäkšie a rýchlejšie sa varia. Toto môže byť obzvlášť užitočné pri tvrdších druhoch strukovín, ktoré by inak vyžadovali dlhé hodiny varenia.

    Zdroj: Shutterstock

    Zlepšenie trávenia: Strukoviny obsahujú oligosacharidy, ako je rafinóza a stachyóza, ktoré môžu spôsobovať nadúvanie a plynatosť, pretože ľudský tráviaci systém nemá enzýmy potrebné na ich rozklad. Voda z máčania môže pomôcť rozpustiť niektoré z týchto cukrov, znižujúc tým ich prítomnosť a následne aj možnosť vzniku tráviacich ťažkostí.

    Odstránenie nečistôt a inhibítorov enzýmov: Niektoré strukoviny môžu obsahovať prirodzené látky, ktoré inhibujú enzýmy a znižujú nutričnú hodnotu. Máčanie môže tieto látky zmierniť alebo odstrániť. Okrem toho máčanie pomáha vyplaviť prach a iné nečistoty.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Dobroty zo zdravého CHRENU: Liek proti zápalom chutí fantasticky!
      Zdroj: NMH

      Postup namáčania

      Tradičné máčanie: Strukoviny sa zvyčajne namáčajú v studenej vode na 8 hodín alebo cez noc. Po namáčaní sa odporúča vodu vymeniť a strukoviny uvariť v čerstvej vode.

      Rýchle máčanie: V časovej tiesni je možné strukoviny namočiť do vody, povariť 1 až 2 minúty a nechať prikryté stáť asi hodinu.

      Video Player is loading.
      Stream Type LIVE
      Advertisement
      Current Time 0:00
      Duration 0:00
      Remaining Time 0:00
      Loaded: 0%
        • Chapters
        • descriptions off, selected
        • subtitles off, selected
        Oplatí sa kupovať light mliečne výrobky, ak máte zvýšený cholesterol?

        Kedy sa namáčanie neodporúča?

        Niektoré druhy strukovín, ako napríklad červená šošovica, sa nemusia namáčať, pretože sú prirodzene mäkšie a rýchlejšie sa varia. Navyše, namáčanie by mohlo príliš rozmočiť ich štruktúru, čo by nebolo pre niektoré recepty ideálne.

        Argumenty proti namáčaniu sú založené na moderných metódach spracovania a prípravy strukovín, ktoré môžu znížiť potrebu predbežného namáčania. Nové odrody strukovín a vylepšené techniky varenia znižujú obsah oligosacharidov a fytátov, čím sa eliminuje niektoré z tradičných dôvodov pre namáčanie.

        Takisto rýchlovarné hrnce a tlakové hrnce môžu výrazne skrátiť čas potrebný na prípravu strukovín bez predchádzajúceho namáčania, čo je prínos pre tých, ktorí hľadajú efektivitu bez kompromisu v kvalite a trávení. Vďaka týmto technológiám je možné zachovať viac živín a zároveň poskytnúť pohodlie rýchlej prípravy.

        VIAC Z DOBRÉHO JEDLA: