Namáčať či nenamáčať strukoviny? Rozhodnite sa podľa...
20. 4. 2024, 16:07 (aktualizované: 31. 5. 2024, 9:33)

Zdroj: Shutterstock
Strukoviny sú neoddeliteľnou súčasťou našej kuchyne, ponúkajú vysoký obsah bielkovín, vlákniny a esenciálnych živín. Aj napriek ich obľúbenosti a výživovým výhodám sa však dlhodobo vedú debaty na tému ich prípravy, najmä pokiaľ ide o namáčanie.

Táto tradičná metóda, ktorá môže trvať od niekoľkých hodín až po celú noc, má svojich zástancov i odporcov. Zatiaľ čo jedni tvrdia, že namáčanie je nevyhnutné pre zmiernenie tráviacich ťažkostí a zlepšenie vstrebávania živín, iní argumentujú modernými metódami varenia strukovín.
Dôvody pre máčanie strukovín
Zníženie času varenia: Namáčaním sa strukoviny napučia a absorbujú vodu, čo vedie k tomu, že sú mäkšie a rýchlejšie sa varia. Toto môže byť obzvlášť užitočné pri tvrdších druhoch strukovín, ktoré by inak vyžadovali dlhé hodiny varenia.
Zdroj: Shutterstock
Zlepšenie trávenia: Strukoviny obsahujú oligosacharidy, ako je rafinóza a stachyóza, ktoré môžu spôsobovať nadúvanie a plynatosť, pretože ľudský tráviaci systém nemá enzýmy potrebné na ich rozklad. Voda z máčania môže pomôcť rozpustiť niektoré z týchto cukrov, znižujúc tým ich prítomnosť a následne aj možnosť vzniku tráviacich ťažkostí.
Odstránenie nečistôt a inhibítorov enzýmov: Niektoré strukoviny môžu obsahovať prirodzené látky, ktoré inhibujú enzýmy a znižujú nutričnú hodnotu. Máčanie môže tieto látky zmierniť alebo odstrániť. Okrem toho máčanie pomáha vyplaviť prach a iné nečistoty.

Zdroj: NMH
Postup namáčania
Tradičné máčanie: Strukoviny sa zvyčajne namáčajú v studenej vode na 8 hodín alebo cez noc. Po namáčaní sa odporúča vodu vymeniť a strukoviny uvariť v čerstvej vode.
Rýchle máčanie: V časovej tiesni je možné strukoviny namočiť do vody, povariť 1 až 2 minúty a nechať prikryté stáť asi hodinu.

Kedy sa namáčanie neodporúča?
Niektoré druhy strukovín, ako napríklad červená šošovica, sa nemusia namáčať, pretože sú prirodzene mäkšie a rýchlejšie sa varia. Navyše, namáčanie by mohlo príliš rozmočiť ich štruktúru, čo by nebolo pre niektoré recepty ideálne.
Argumenty proti namáčaniu sú založené na moderných metódach spracovania a prípravy strukovín, ktoré môžu znížiť potrebu predbežného namáčania. Nové odrody strukovín a vylepšené techniky varenia znižujú obsah oligosacharidov a fytátov, čím sa eliminuje niektoré z tradičných dôvodov pre namáčanie.
Takisto rýchlovarné hrnce a tlakové hrnce môžu výrazne skrátiť čas potrebný na prípravu strukovín bez predchádzajúceho namáčania, čo je prínos pre tých, ktorí hľadajú efektivitu bez kompromisu v kvalite a trávení. Vďaka týmto technológiám je možné zachovať viac živín a zároveň poskytnúť pohodlie rýchlej prípravy.
VIAC Z DOBRÉHO JEDLA: