Reklama

Viete, ako sa zbaviť potravinových molí? Poradíme vám!

Nerobte si veľké zásoby potravín. Doma by ste mali mať iba to, čo dokážete reálne spotrebovať maximálne do mesiaca. Ak nakupujete do zásoby, pravidelne kontrolujte dátum spotreby.

Zdroj: shutterstock

Reklama
Radomír Warošek

Radomír Warošek

Externý prispievateľ

Potravinové mole nepatria medzi motýle, ktoré by ste chceli do zbierky... Spozornite hneď ako sa v domácnosti objavia. Neznamená však, že sú prejavom zanedbania domácnosti, môžu sa k vám totiž dostať veľmi ľahko počas vetrania alebo s nákupom. Ako s nimi zatočiť rýchlo a efektívne?

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Vyčistite si CHLADNIČKU: Tieto babské rady nemajú chybu, bude AKO NOVÁ!
    Zdroj: NMH

    Zdroj: shutterstock

    Pravidelne upratujte a vetrajte priestory, v ktorých skladujete potraviny. Všetko povysávajte a utrite vlhkou handrou s čistiacim prostriedkom, prípadne octom. Potraviny po záruke vyhadzujte.

    Ako ich spoznáte?

    Potravinové mole sú na rozdiel od šatových trošku väčšie, majú striebristú hnedú alebo sivú farbu krídiel s čiernou kresbou. Vletia k vám počas vetrania, ak nemáte sieťky na oknách, no častejšie si ich prinesiete domov s nákupom. Hneď ako uvidíte jedného začnite konať. Je viac než pravdepodobné, že ich je oveľa viac, mnohé sú ešte v štádiu vajíčok alebo lariev.

    Zdroj: shutterstock

    Po vyliahnutí zostávajú dospelé mole nejaký čas vnútri obalu, než sa rozhodnú hľadať vhodné miesto na kladenie vajíčok.

    Všetko skontrolujte

    Pokiaľ ste už videli lietať mole, skontrolujte všetky zásoby potravín. Naozaj všetky, lebo mole môžu byť kdekoľvek. Majú radi rôzne potraviny od strukovín, cez obilniny, ryžu, orechy či krmivá pre domácich miláčikov. Neklamným znakom toho, že sa nachádzajú v potravine sú živé larvy alebo pavučinkový povlak, ktorý za sebou po vyliahnutí zanechali. Vajíčka vyzerajú ako malé čierne bodky.

    Napadnuté potraviny bez milosti vyhoďte, ostatné môžete skúsiť zachrániť. Postup sa líši podľa druhu potraviny. Múku napríklad môžete vložiť na pár dní do mrazničky alebo zahriať na 90 °C v rúre.

    Zdroj: shutterstock

    Larvy mole šatovej sa živia prírodnou vlnou, plsťou či kožušinami, prípadne perím. Bavlnené textílie sú schopné poškodiť, ale bavlnu nestrávia. Vyhľadávajú tmavé, vlhkejšie a nerušené miesta.

    Skontrolujte pre istotu aj šatstvo

    Hoci potravinové mole preferujú potraviny, môžu sa ukrývať aj vo vlnenom oblečení. Preto pre istotu skontrolujte aj svetre, kabáty a šály. Sezónne šatstvo po vyčistení uložte do vákuových obalov, aby ste mali istotu, že ostane čisté a chránené.

    Zdroj: Shutterstock

    Zásoby budú pred moľami v bezpečí v uzatvorených sklenených obaloch.

    Vydezinfikujte skrinky

    Vyložte zásoby a skrinky dôkladne vyčistite. Povysávajte škáry, umyte police roztokom vody a octu, pridať môžete pár kvapiek mätového oleja, ktorý pôsobí ako dezinfekcia. Utrite dosucha a nechajte otvorené vyvetrať. Až potom poukladajte zásoby späť.

    Zdroj: Shutterstock

    Praktický aj efektný spôsob ukladania zásob.

    Používajte zatvorené nádoby

    Nákup, ktorý si prinesiete domov vždy skontrolujte. Potraviny prezrite, či nevykazujú známky napadnutia škodcami, skontrolujte neporušenosť obalov. Ak sú v poriadku, môžete ich uložiť do špajze. Odporúčame presypať potraviny do uzatvárateľnej sklenenej alebo plastovej nádoby. Budú lepšie chránené pred napadnutím moľami a zároveň získate prehľad. Nerobte však priveľké zásoby, stúpa pravdepodobnosť, že ich nestihnete spotrebovať.

    Zdroj: shutterstock

    Feromónový lepový pás je ekologický a bez zápachu a mole priláka ako magnet.

    Pasce na mole

    Do skriniek s potravinami vložte lepkavé papieriky, na ktoré sa prípadné mole prilepia. Existujú aj feromónové pasce, ktoré ich priťahujú ako magnet. Skvelo však fungujú aj prostriedky z kuchyne, napríklad bobkový list, škorica, sušená kôra z citrusov, klinčeky, mäta alebo levanduľa, ktorých vôňu mole neznášajú.

    Do skriniek môžete vložiť vrecúška so sušenou zmesou lístkov, kôry a kvetov. Ak sa po týchto opatreniach mole po dvoch až troch týždňoch neobjavia, bitku ste vyhrali. Nepoľavujte však v ostražitosti...

    Autor článku

    Radomír Warošek

    Externý prispievateľ
    Nie je síce profesionálny novinár, ale za svoju tvorbu získal v minulosti 3 ocenenia od Slovenského syndikátu novinárov. Keďže pracuje ako psychológ, ktorý sa venuje párovej terapii, jeho vášňou sú zákutia ľudskej psychiky a vzťahov. Dobiť baterky dokáže pri športe, obzvlášť pri tenise, bedmintone či squashi a pri turistike. Miluje cestovanie, more, teplo a dobrú kriminálku. Radosť mu robí, keď jeho články obohatia čitateľov a prinesú im príjemný pocit a nejakú tú informáciu.