Pokiaľ máte pocit, že vám nesedí strava, máte hnačky, chudnete bez väčšieho úsilia, treba konať a nenechať sa odbiť. Lekári pri príležitosti Svetového dňa celiakie upozorňujú, že na Slovensku je 32-tisíc celiatikov, avšak toto číslo môže byť len zlomkom spomedzi tých, ktorí ochorením trpia, píše portál Zdravie.

„Deväť z desiatich celiatikov nie je diagnostikovaných, pričom zanedbaná diagnostika môže viesť k vážnym zdravotným komplikáciám“, upozorňuje Slovenská gastroenterologická spoločnosť. Problém je, že nie všetci pacienti majú stanovenú diagnózu.

Čo je celiakia?

Celiakia je autoimunitné celoživotné ochorenie s permanentnou neznášanlivosťou lepku. Túto bielkovinu obsahuje povrchová časť obilných zŕn pšenice, raže, jačmeňa a ovsa. Procesy v jednotlivých orgánoch môžu prebiehať celé roky potichu.

Chutné špenátové lístky obsahujú oxalát, ktorý spôsobuje, že vápnik za syra nemôže byť správne vzatý a spracovaný.
Čítajte viac
PEVNÉ kostí vďaka jedlu? Áno! Zaraďte do jedálníčka TIETO potraviny a osteoporóza nemá šancu!

„Mimoriadne dôležité je poznať nenápadné prejavy celiakie a všímať si ich na sebe, ale aj na svojich blízkych. Najčastejším podnetom na pátranie po celiakii sú hnačky a úbytok telesnej hmotnosti. Tieto prejavy má však len malá skupina celiatikov. Častejším signálom celiakie býva napríklad málokrvnosť, jednými z prvých prejavov môžu byť aj osteoporóza, kožné zmeny podobajúce sa na herpes či depresia,“ vysvetľuje MUDr. Božená Pekárková s tým, že na celiakiu treba myslieť aj v súvislosti s inými autoimunitnými ochoreniami, ako sú zápal štítnej žľazy či cukrovka.

Diagnózu stanoví odborník

Celiakia sa môže skrývať aj za poškodením pečene, niektorými neurologickými ťažkosťami ako polyneuropatia alebo porucha koordinácie telesných pohybov. V konečnom dôsledku môže byť aj príčinou neplodnosti u mužov a žien. „Treba však súčasne mať na pamäti, že nie každá neznášanlivosť lepku je celiakia, preto sa netreba spoliehať na komerčné testy, diagnózu by mal stanoviť odborník,“ dopĺňa doktorka Pekárková.

Je dobré vysadiť lepok bez lekára? Dozviete sa na ďalšej strane >>>