Nazbierajte MIRABELKY: 6 chutných nápadov, čo s nimi v kuchyni
4. 8. 2024, 12:31 (aktualizované: 4. 8. 2024, 12:32)

Zdroj: Shutterstock
Drobná mirabelka sa často zamieňa s myrobalánom, no jej intenzívna chuť a všestrannosť v kuchyni robí z nej skutočný kulinársky poklad.
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Galéria k článku

Zlaté plody
Mirabelky, známe tiež ako mirabelkové slivky, pochádzajú z oblasti Lorraine vo Francúzsku, kde sú veľmi cenené a sú dokonca chránené geografickým označením. Toto drobné zlaté ovocie nabralo na popularite vďaka spojej výraznej chuti, čo ho robí ideálnym na priamu konzumáciu, ako aj na varenie a pečenie.
Anketa
Máte radi mirabelky?
- Áno88%
- Nie11%
- Nepoznám ich0%
Hlasovanie bolo ukončené
Mirabelka vs. myrobalán
Mnoho ľudí si mirabelky mýli s myrobalánom. Mirabelka je slivka mirabelková, z ktorej bolo vyšľachtených niekoľko odrôd. Najznámejšia je francúzska ‘Nancyská’, ktorá dozrieva až v druhej polovici augusta. Slivka čerešňoplodá, teda myrobalan je menej vyskytujúcim sa druhom. A potom existuje ešte takzvaný špendlík , ktorý je samostatným druhom slivky, vysvetľuje magazín Záhradkár.
Takto ich rozoznáte:
- mirabelky rastú vo voľnej prírode v našich končinách zriedka
- myrobalány rastú vo voľnej prírode popri cestách, chodníkoch či železničných tratí
- myrobalán sa využíva aj ako podpník
- myrobalány zrejú od začiatku júla až do konca augusta
- mirabelky sú o niečo väčšie než myrobalány
- mirabelky majú kožovité väčšie listy
- listy myrobalánu sú menšie a lesklé

Mirabelky v kuchyni
1. Mirabelky sú obľúbené pre svoju sladko-kyslú chuť, ktorá je intenzívnejšia ako u väčších odrôd sliviek. Majú jemnú, aromatickú vôňu, sú bohaté na vitamíny a antioxidanty, čo ich robí nielen chutnými, ale aj zdraviu prospešnými. V kulinárskej sfére sú vysoko cenené pre svoju schopnosť zjemniť omáčky, zlepšiť dezerty a obohatiť iné jedlá.
2. Takmer z každého ovocia vrátane mirabeliek je možné pripraviť si zdravú pochúťku vo forme ovocných koží. Rozmixujte ho, prípadne pridajte aj iné druhy ovocia. Hmotu nalejte v tenkej vrstve na plech vystlaný papierom na pečenie. Sušte na slnku vo vonkajších priestoroch, ideálne na rozhorúčenom chodníku či betóne, vďaka čomu bude do plechu prechádzať teplo. Sušenie trvá od 4 do 9 hodín, v závislosti od intenzity slnka a tepla. Po vysušení (pozor na presušenie!) ovocné kože nakrájajte na plátky, zrolujte a uskladnite v uzatvárateľnej sklenej nádobe.
3. Kompót je vždy hra na istotu. Zrelé mirabelky umyte, odstráňte stopky a vložte do sklenených pohárov. Zalejte cukrovým roztokom a pridajte kyselinu citrónovú. Takto pripravené poháre sterilizujte. Človek ani nevie, koľko taký kompót potom vydrží, pretože sa stihne zjesť takmer hneď!

4. Kombinácia mirabeliek so škoricou a klinčekmi v marmeláde je úplne skvelá. Ovocie rozvarte, prepasírujte a cukor pridávajte až na koniec. Pre odvážlivcov odporúčame pridať ešte nastrúhaný zázvor a kvapku rumu.
5. Na lete je skvelé to, že každý týždeň môžete mať iný sirup. Stačí vám cukor, kyselina citrónová a šťava z ovocia. Môžete ho potom pridávať do rôznych limonád alebo letných drinkov.
Zdroj: Shutterstock
Mirabelky sú cenné a chutné ovocie.
6. Podobne, ako sušené slivky či marhule, majú svoje čaro aj sušené mirabelky. Najlepšie výsledky dosiahnete priamo v sušičke na ovocie. Po vysušení ich ešte nechajte "dôjsť" v uzavretej sklenenej nádobe. Najlepšie budú až na druhý - tretí deň.