Reklama

Kyslá kapusta: 5 dôvodov, prečo je zázračnou superpotravinou pre vaše zdravie!

Kyslá kapusta sa v minulosti pripravovala kvasením najemno strúhanej alebo pokrájanej bielej kapusty.

Zdroj: shutterstock

Reklama
Monika Fajdová

Monika Fajdová

redaktorka magazínu Dobré jedlo

Kyslá kapusta je skutočnou superpotravinou, ktorá ponúka množstvo zdravotných výhod. Zaraďte ju do svojho jedálnička a vychutnajte si nielen jej jedinečnú chuť, ale aj benefity pre vaše telo.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    KOLOŽVÁRSKA KAPUSTA: Pripravte si gurmánsky zážitok u vás doma!
    Zdroj: Tatiana Kubicová

    Vďaka probiotikám, vitamínom a nízkemu obsahu kalórií je dokonalým doplnkom pre zdravý životný štýl. Kyslá kapusta je univerzálna a hodí sa do rôznych jedál. Skúste ju ako prílohu k mäsu, do tradičných jedál, ako je kapustnica, alebo ju pridajte do šalátov. Jej čerstvú chuť oceníte aj samostatne ako zdravý snack. A prečo si ju dopriať?

    Podporuje zdravé trávenie

    Kyslá kapusta je jedným z najlepších prírodných zdrojov probiotík, ktoré sú kľúčové pre zdravé trávenie a činnosť čriev. Probiotiká sú „dobré baktérie“, ktoré pomáhajú obnoviť rovnováhu v črevnej mikroflóre, čo je základ pre správne fungovanie tráviaceho systému. Tieto baktérie pomáhajú rozkladať potravu, zlepšujú vstrebávanie živín a znižujú riziko tráviacich ťažkostí, ako sú zápcha, hnačka či syndróm dráždivého čreva.

    Zdroj: LAURA WITTEKOVA

    Kapustu si môžete naložiť aj doma!

    Fermentačný proces, ktorým sa kyslá kapusta vyrába, zvyšuje obsah laktobacilov, čo sú jedny z najúčinnejších probiotík. Tie podporujú produkciu enzýmov potrebných na trávenie a zároveň chránia črevo pred premnožením škodlivých baktérií. Zdravé trávenie má vplyv aj na celkové zdravie – črevá sa nazývajú „druhý mozog“, pretože ich správna činnosť ovplyvňuje imunitu, náladu a energetickú hladinu.

    Pravidelná konzumácia kyslej kapusty tak môže pomôcť zmierniť nadúvanie, plynatosť či ťažkosti so žalúdkom. Navyše vláknina obsiahnutá v kapuste prispieva k pocitu sýtosti, podporuje pravidelnosť vyprázdňovania a znižuje riziko zápchy.

    Autor článku

    Monika Fajdová

    redaktorka magazínu Dobré jedlo
    Je introvertka, ale o jedle vždy rada pokecá, inšpirácie na nové recepty často hľadá v spoločnosti mačacích kamarátov. Miluje taliansku a ázijskú kuchyňu, hlavne cestoviny a sushi. Na prípravu prvého kysnutého cesta sa odhodlávala takmer 25 rokov a dnes je z toho láska! Varenie a pečenie je pre ňu relax, nebojí sa ani vegetariánskych či vegánskych jedál, ktoré dokáže vyšperkovať tak, že v nich mäso nechýba ani zarytým mäsožravcom. Riadi sa heslom: „Život je príliš krátky na to, aby sme jedli zlé jedlo!“.