DOMÁCE KLOBÁSY s ľadom? Dobré rady aj recept, aby boli voňavé a šťavnaté
3. 2. 2025, 15:11

Zdroj: Dobré jedlo/Peter Šimončík
Reklama
Ak nemáte s prípravou domácich klobás skúsenosti, no robíte si na ne chuť, s našimi tipmi sa do nich môžete hneď pustiť!
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Dobré jedlo/Laura Witteková
Zdroj: Gourmet/MAREK BARTOŠ
Galéria k článku
14 fotografiíPrejsť do galérie

Video Player is loading.
Klobása ako hlavná hviezda: V týchto receptoch vyniká!Najlepšie sú bravčové
- Zmes na klobásy by mala obsahovať správnu rovnováhu tuku a mäsa. Bravčové (zmes pliecko, bôčik, krkovička) prirodzene obsahuje ideálny pomer chudého mäsa a tuku, čo zabezpečuje šťavnatosť a správnu konzistenciu klobás.
- Dobrý obsah kolagénu. Vďaka spojivovým tkanivám a kolagénu drží klobása pekne pokope a nemá príliš suchú textúru.
- Vynikajúca chuť a univerzálnosť. Bravčové mäso má neutrálnu, ale plnú chuť, ktorá dobre absorbuje rôzne druhy korenín aj dymovú chuť pri údení.
- Dobrá konzistencia pri mletí: Pri správnom spracovaní si bravčové mäso udrží textúru a nevytvára sa príliš hutná ani drobivá hmota.
Ostatné vhodné druhy mäsa
- Hovädzie mäso – Má tuhšiu konzistenciu a nižší obsah tuku, preto sa často mieša s iným druhom mäsa (najlepšie s bravčovým) na zlepšenie šťavnatosti.
- Divina (jeleň, srnec, diviak, daniel) – Má výraznú chuť, mäso je chudé, preto sa tiež zvykne miešať s tučnejším (napríklad s bravčovým bôčikom).
- Hydina (kuracie, morčacie, kačacie) – Je vhodná na ľahšie klobásy, ale často sa do zmesi pridáva bravčový tuk, aby neboli príliš suché.
- Baranie a jahňacie mäso – Používa sa najmä v orientálnych alebo balkánskych klobásach, dodáva im špecifickú arómu.