Ako chutí južná Morava?

AUTORKA, CENTRÁLA CESTOVNÍHO RUCHU – JIŽNÍ MORAVA, Z. S. P. O.

Ako chutí južná MORAVA? Poďte s nami na kulinársku OCHUTNÁVKU

Malebná krajina hneď za slovenskými hranicami. Vonia bylinkami, ovocnými stromami a hroznom.

Keď sa povie južná Morava, každý si predstaví kopec Pálava obkolesený vinicami a možno lednicko-valtický areál. My pôjdeme ďalej. Do Znojemska a neďalekého Dyje. Nepýšia sa tu iba slávnou znojemskou uhorkou. Práve naopak! Kráľovské mesto Znojmo je centrom vinárstva. Na celom Znojemsku sa nachádza až 80 vinárskych obcí, kráľovstvo bielych vín Sauvignon, Ryzling rýnsky a Veltlín zelený. Vína z týchto odrôd sú svieže, aromatickejšie a chuťovo plné vďaka ideálnemu podnebiu – studeným vetrom, blízkosti riek a veľkému počtu slnečných hodín v roku.

Kráľovské Znojmo

Priamo v historickej časti mesta v areáli bývalého pivovaru vznikla iba nedávno dizajnová Enotéka. Tu môžete okoštovať až 120 vzoriek vína výhradne od miestnych producentov. Bonusom je výhľad na staré mesto s pamiatkami a rieku Dyje s národným parkom. Ďalšou zástavkou na ceste za vínom je na kraji mesta Loucky kláštor z 12. storočia. Nachádza sa tu múzeum vinárstva a v podzemí kláštora vínne pivničky s ochutnávkou.

Najdrahšia adresa

Najdrahšia adresa
Najdrahšia adresa
Zdroj: AUTORKA, CENTRÁLA CESTOVNÍHO RUCHU – JIŽNÍ MORAVA, Z. S. P. O.

Na skok od kláštora leží obec Nový Šaldorf Sedlešovice. Miestni vinári túto uličku s vinnými pivnicami označujú za najdrahšiu vinársku adresu široko-ďaleko. Miestne pivnice sú výnimočné tým, že boli vyhĺbené do pieskovca. Hovorí sa im aj Modré pivnice podľa modrosivej farby ílu v podloží.

Areál pozostáva až zo 180 pamiatkovo chráneným stavieb. Za ochutnávkou sa oplatí zájsť do malého rodinného vinárstva Špalek, ktoré produkuje vína v biokvalite. Vinič pestujú na slávnom kopci Kraví hora v ochrannom pásme Národného parku Podyjí. Obrábajú ho výlučne ekologicky a hrozno zberajú ručne. Ako prví na Znojemsku zaviedli gravitačné spracovanie hrozna, výsledkom je nezameniteľná chuť vín. Vyskúšajte osviežujúci Ryzling rýnsky alebo plnú chuť červeného cuvée Gryllus.