Začnite VARIŤ ÚSPORNE: Dobré rady sa hodia nielen pred výplatou
8. 4. 2024, 6:06 (aktualizované: 31. 5. 2024, 9:33)

Zdroj: LAURA WITTEKOVA
Najmä ostatné obdobie sa stalo populárne bezodpadové šetrenie a využitie potravín do poslednej omrvinky zero waste. Ušetriť môžete pri ich spracovaní, aj nakupovaní. Inšpirujte sa ako.
Zdroj: Dobré jedlo/Laura Witteková
Zdroj: Dobré jedlo/Natália Jablonková
Zdroj: Dobré jedlo/Laura Witteková
Galéria k článku

1. Plánujte nákup
Toto je základ šetrenia v domácnosti. Správne naplánovaný jedálniček vám pomôže ušetriť rozpočet. Najlepšie ak si pred väčším nákupom premyslíte, čo budete celý týždeň variť a urobíte zoznam potravín, ktoré potrebujete. Tým sa vyhnete neplánovanému nakupovaniu a plytvaniu potravinami.
Anketa
Zvyknete si urobiť zoznam potravín a podľa neho variť?
- Bez "papierika" do obchodu ani nejdem!85%
- Kupujem na čo mám práve chuť, alebo je v akcii14%
Hlasovanie bolo ukončené
2. Akciové potraviny
Určite vás zlákajú nižšie ceny, no pozor na kvalitu a záručnú dobu potravín, aby ste skôr neprerobili, ako ušetrili. A tiež ich kúpte len toľko, koľko naozaj mienite spotrebovať.
3. Sezónne dary prírody
Varte a pečte sezónne, vyberajte ovocie a zeleninu, ktoré sú práve čerstvé, ale často aj lacnejšie, pretože sú menej náročné na pestovanie a dopravu. Samozrejme využite svoju záhradu alebo zber byliniek, húb a iných plodov prírody.

Zdroj: NMH
4. Minimalizujte odpad
Zdroj: Shutterstock
Jednou z možností ako využiť zvyšky ovocia, zeleniny či syra, je šalát. Vyskúšajte si pripraviť napríklad jahodovo-špargľový.
Pri spracovaní sa snažte využiť celú potravinu. Napríklad, ak kúpite kurča, môžete použiť nielen mäso, ale aj kosti na prípravu vývaru. Z vareného karfiolu či brokolice využite vývar na prípravu zeleninovej polievky, šupky špargle tiež hoďte do vývaru, zvyšky zeleniny a tepelne upraveného mäsa budú dobré na ďalší deň v šaláte, fašírkach alebo v nákype, zo zelenej vňate reďkovky, petržlenu či mrkvy urobte pesto...
5. Uskladnite v mrazničke
Ekonomickejšie je navariť väčšie porcie, veľa jedál sa dá jesť aj tri dni. Prípadne ich zmrazte v menších nádobách. Podobne môžete uskladniť aj nasekané bylinky i niektoré koláče. Ušetríte čas aj energiu.

6. Nahraďte mäso
Zdroj: Shutterstock
Guláš alebo paprikáš nemusí byť vždy mäsový. Vyskúšajte hlivu, šampiňóny alebo sezónne huby. Prípadne nimi nahraďte čas mäsa.
Nemusíte ho v jedlách úplne vynechať. Stačí ak časť z neho nahradíte inými surovinami, mäsko tam vždy nájdete! Dokonca ho môžete trocha pridať aj do hlivového guláša z predchádzajúcej strany, ak sa vám tam pýta. A napríklad v rizote ho krásne doplní okrem ryže aj koreňová zelenina, huby, hrášok, fazuľa i kukurica. Vo fašírkach zasa nastrúhaný syr, zemiaky, tekvica, cuketa ale aj strukoviny.
7. Varte podľa babičky
Využite recepty svojej babky, mamy, tety a uvarte či upečte cenovo nenáročné džatky, osúchy, pirohy, šúľance, prívarky, alebo oprášte staré kuchárske knihy a navarte niečo podobné podľa nich. Kedysi sa varilo viac skromne, ale chutne! Kopec nápadov na recepty z klasickej kuchyne nájdete aj na našom webe! Aj zložitejšie koláče budú v domácom podaní lacnejšie a veríme, že aj chutnejšie. No a niekedy na obed zasýti aj samotná hustá fazuľovica. Vyskúšajte aj výdatný, rýchly a lacný slepý guláš.

8. Využite starší chlieb a pečivo
Zdroj: Shutterstock
Domáci chlieb so semiačkami.
Určite raz za čas spravíte chlieb či knedľu vo vajci a z vianočky či rožkov ovocnú žemľovku. No starému chlebu sa dá vdýchnuť druhý život ešte pestrejšie. Napríklad v plackách, chrumkavých bruschettách i v nákype so syrom a bylinkami...
Usporiť môžete aj pri príprave týchto jedál a koláčov: