Reklama

Pitie kávy nalačno: Experti vysvetľujú, či žalúdku škodí alebo nie

zrnková káva, čierna káva

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Názory sú rôzne, preto je na mieste obrátiť sa na odborníkov. Aký majú názor na to, ak začínate hneď po prebudení šálkou kávy?

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Jedovaté potraviny, ktoré bežne konzumujeme: Tušili ste to?

    Mnohí ľudia začínajú svoje ráno šálkou kávy, ale môže tento rituál poškodiť tráviaci systém? Na sociálnych sieťach sa množia obavy z nebezpečenstva popíjania kávy na prázdny žalúdok, zatiaľ čo iní ju považujú za nevyhnutnú súčasť svojej každodennej rutiny. Ako to teda je? Odborníci sa k tejto otázke často vyjadrujú a zdôrazňujú, že vplyv kávy sa u každého človeka líši.

    Mýtus vyvrátený

    Podľa doktorky Bonnie Jortbergovej, docentky medicíny na univerzite v Colorade, môže pitie kávy na lačný žalúdok u citlivých osôb viesť k tráviacim ťažkostiam alebo miernym nepríjemným pocitom. Jortbergová pre magazín Health povedala: „Väčšina ľudí by nemala mať problém s pitím kávy na prázdny žalúdok, okrem toho, že možno bude mať trochu viac žalúdočnej kyseliny.” Napriek možným nepríjemným pocitom pre niektorých ľudí neexistujú spoľahlivé dôkazy o tom, že káva na prázdny žalúdok všeobecne spôsobuje bolesti tráviaceho traktu.

    Ako káva pôsobí na náš organizmus?

    Hoci kofeín v káve je pre mnohých ranným lákadlom, môže viesť k tráviacim ťažkostiam alebo refluxu kyseliny. Kofeín uvoľňuje dolný zvierač pažeráka, čo môže spôsobiť, že sa obsah žalúdka vráti späť do pažeráka, čo vedie k páleniu záhy. Okrem toho káva stimuluje produkciu žalúdočnej kyseliny, čo môže zhoršiť reflux kyseliny. Pitie kávy nalačno môže zvýšiť kyslosť žalúdka, čo môže spôsobiť nepríjemné pocity, najmä u ľudí s ezofagitídou. Okrem gastrointestinálnych účinkov môže káva u niektorých jedincov viesť k zvýšenému močeniu, stimulácii čriev a dokonca k nervozite.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Môže obsahovať káva lepok? Kde všade na nás číha a ani o tom netušíme.

      Na rozdiel od mýtov metaanalýza z roku 2014 nezistila žiadnu významnú súvislosť medzi konzumáciou kávy a gastroezofageálnou refluxnou chorobou (GERD). Odborníci sa zhodujú, že káva u väčšiny ľudí nespôsobuje žalúdočné vredy ani nepoškodzuje gastrointestinálny systém.

      Zdroj: Shutterstock

      Pred odberom sa naraňajkujte.

      Pomôcť môže jedlo či mlieko do kávy

      Ak niekto pociťuje reflux kyseliny alebo bolesti žalúdka, jedlo pred pitím kávy môže pomôcť zmierniť príznaky. Prípadne je možné urobiť malé úpravy, napríklad pridať mlieko alebo smotanu na zníženie kyslosti. Pre osoby s intoleranciou laktózy sa odporúčajú rastlinné mlieka.