Neviete, ako pripraviť famóznu tarhoňu? My to vieme!
4. 3. 2025, 18:04 (aktualizované: 28. 3. 2025, 23:09)

Zdroj: Shutterstock
Jednými zatracovaná, inými milovaná. Tarhoňa je skvelá cestovina, len ju treba vedieť pripraviť. Stačí si osvojiť tieto praktické rady a máte skvelú tarhoňu!

Zdroj: unsplash.com
Tarhoňa môže nahradiť ryžu.
Odkiaľ pochádza tarhoňa?
Pred prípravou tarhone nezaškodí krátky exkurz do minulosti, pretože táto cestovina si to zaslúži. Názov tarhoňa pochádza pôvodne z tureckého názvu „tarhana“, ktorý označoval sušenú fermentovanú zmes múky, jogurtu a zeleniny. Do slovenskej kuchyne prenikla vďaka našim susedom – Maďarom, ktorí ju dodnes hojne používajú.
Zdroj: unsplash.com
Z hladkej múky, vajec a vody si pripravíte cesto na tarhoňu.
Vedeli ste, že sa nevarí, ale dusí?
Ak máte dosť času a preferujete domáce potraviny, môžete si ju urobiť aj doma. Stačí vám hladká múka, vajce a troška vody. Cesto nastrúhajte na drobné guľôčky a nechajte dobre vysušiť. Suché kúsky majú veľkosť a tvar zrniek ryže alebo obilia.
Pri domácej výrobe tarhone nezúfajte, že nedosiahnete tvar dokonalých guličiek. Ak sa vám do toho nechce púšťať, v obchodoch kúpite tarhoňu kúpiť bežne v každých potravinách. Predtým, ako sa pustíte do varenia však musíte vedieť jednu základnú vec: hoci tarhoňa je cestovina, tak sa nevarí v slanej vode, ale dusí ako ryža!
Zdroj: Dobré jedlo/Natália Jablonková
Tí, ktorí jtarhoňu zatracujú, majú na ňu pravdepodobne neblahé spomienky zo školských jedálni, kde ju často podávali nedochutenú a rozvarenú.
Ako získať hnedastú farbu
Ak si lámete hlavu nad tým, ako je možné, že v reštaurácii ste ju jedli krásne dohneda sfarbenú a pritom v obchode ste si ju kúpili bielu, resp. žltkastú, princíp tkvie v tom, že pred samotnou prípravou ju na trošku masti alebo oleja a cibuľke musíte za stáleho miešania opražiť do zlatista alebo orieškova.
Niektorí ju pražia nasucho, kým tarhoňa nezhnedne. Keďže proces praženia je rýchly, zvoľte najmenší horák na sporáku a radšej nikam neodchádzajte. Na konci restovania pridajte štipku mletej papriky, ktorá tarhoni dodá krajšiu farbu a vycibrí jej chuť.
Zdroj: Dobré jedlo/Natália Jablonková
Vedeli ste, že tarhoňu môžete aj piecť v rúre?
Ako pripraviť dokonalú tarhoňu
Tarhoňu zalejte vriacou vodou, asi tak, ako ryžu (na dva prsty nad cestovinu), osoľte, priveďte do varu a znížte teplotu. Správny pomer tarhone a vody je 1:1,5. Hrnček tarhone, jeden a pol hrnčeka vody. Hrniec prikryte a tarhoňu nechajte dusiť asi 15 minút. Priebežne ju skontrolujte, či netreba pridať trochu vriacej vody, aby ostala tarhoňa sypká.
V hrnci by sa mali začať ukazovať v tarhoni dierky, kadiaľ unikala prebytočná tekutina. Po 15 minútach plameň vypnite a chvíľku nechajte tarhoňu odpočívať. Potom ju premiešajte a môžete podávať. Tarhoňu môžete jednoducho aj prihriať. Pod hrncom zapáľte horák, do tarhone nalejte pol deci vody, zakryte ju a chvíľku ohrievajte. Tarhoňa ostane sypká.
Zdroj: shutterstock
Ak máte radi tarhoňu, určite vás zaujme špaldová tarhoňa z bielej BIO špaldovej múky.
Iná alternatíva
Tarhoňu môžete aj piecť v rúre. V pekáči zohrejte olej a orestujte nadrobno nakrájanú cibuľu dozlatista. Pridajte tarhoňu a za stáleho miešania opekajte, kým nechytí hnedastú farbu. Opečenú tarhoňu zalejte horúcim vývarom, prikryte alobalom a vložte do rúry predhriatej na 200 °C.
Pečte približne 20 minút, alebo kým nevsiakne všetka tekutina a guľôčky tarhoňe sa dajú pekne oddeliť. Tarhoňu premiešajte a nezakrytú nechajte v rúre niekoľko minút. Pred podávaním opäť dôkladne premiešajte.
Anketa
Patríte k milovníkom tarhone?
- Rozhodne áno.100%
- Vôbec nie.0%
Hlasovanie bolo ukončené
Zdroj: unsplash.com
Tarhoňu môžete podávať aj len so zeleninou ako ľahký šalát.
Bio podoba tarhone
Ak máte radi tarhoňu, určite vás zaujme špaldová tarhoňa z bielej BIO špaldovej múky. Špaldová pšenica je jednou z najstarších kultúrnych plodín, pričom dvojitá pleva špaldy zrno lepšie chráni a preto naň menej vplývajú škodliviny z prostredia. V ponuke niektorých obchodov nájdete i bezlepkovú či bezlaktózovú kukuričnú tarhoňu.
Zdroj: LAURA WITTEKOVA
Tarhoňa je skvelá ako príloha k perkeltu, paprikášu, divine či hovädziemu tokáňovi na víne. Alebo napríklad k jahňacím guľkám.
K čomu sa hodí?
Tarhoňa sa výborne hodí k rôznym druhom mäsa so šťavou alebo omáčkou, teda na prírodno. Skvelá je ako príloha k perkeltu, paprikášu, divine či hovädziemu tokáňovi na víne. Ak ju zameníte s ryžou, môžete z nej pripraviť skvelé „rizoto“.
Naši južní susedia podávajú tarhoňu s klobáskami alebo ňou naplnia kapustové listy, papriku či ju používajú do fazuľovej alebo inej strukovinovej polievky. Tarhoňu môžete podávať ako prílohu v podstate ku všetkým jedlám, namiesto ryžu alebo iných druhov cestovín. Vhodná je na prípravu šalátov s kúskami zeleniny - podobne ako kuskus.