Je čokoláda naozaj zdravá? Gastroenterológ Ladislav Kužela má v tom jasno!
13. 1. 2025, 9:02 (aktualizované: 14. 1. 2025, 10:56)

Zdroj: EMIL VAŠKO
Čokoláda je lákadlo, ktoré nás občas dostáva do pokušenia. Dokáže mu odolať známy gastroenterológ?

To, že čokoláda nás robí šťastnejšími, si mnohí určite vyskúšali najmä cez sviatočné dni, kedy sme ju vychutnávali aj v rôznych sladkých dobrotách. I keď čokoládové koláče, zákusky a iné dezerty, nie sú pre naše zdravie to pravé orechové, najmä ak sa ich nevieme dojesť. To isté platí aj pre samotnú tabuľku čokolády. Pretože na množstve i kvalite záleží.
V článku sa dozviete:
- Koľko čokolády skonzumujeme ročne na Slovensku
- Na čo si pri maškrtení treba dávať pozor
- Aký je jej vplyv na srdce i črevá
- Kedy čokoláda spôsobuje zápchu
Zdroj: Dobré jedlo/Laura Witteková
Čokoláda má svoje zdravotné benefity.
Koľko čokolády zje priemerný Slovák?
Existuje veľa štúdií, ktoré sa zaoberajú „rozpitvávaním“ zdravotných účinkov čokolády a hľadaním jej zázračných schopností. Jej chuti najviac podľahli Švajčiari, ktorí dlhodobo vedú tabuľku v jej konzumovaní na osobu za rok. V roku 2022 jej zjedli v priemere 11,8 kilogramu na obyvateľa. Nasledujú USA s 9 kilogramami a Nemecko s 5,8 kg.
Na Slovensku sme vo vychutnávaní čokolády o niečo skromnejší. Podľa údajov Štatistického úradu SR najvyššiu spotrebu čokolády na obyvateľa dosiahlo Slovensko v rokoch 2012 a 2014, kedy sme v priemere skonzumovali ročne 5,1 kilogramu čokolády alebo čokoládových cukroviniek. V roku 2023 sa na Slovensku znížila ich spotreba v priemere o 300 gramov (o 8,1 %). Každý Slovák tak zjedol 3,4 kilogramu sladkostí z čokolády, rok predtým to bolo 3,7 kilogramu.
Čo si o čokoládovom maškrtení myslí uznávaný gastroenterológ Ladislav Kužela, si prečítajte na ďalšej strane >>

Zdroj: NMH
Zdravá či nezdravá čokoláda?
„Hoci si mnoho ľudí spája čokoládu s nezdravým maškrtením, nemusí to tak byť. Kvalitná čokoláda s nízkym obsahom cukru a tuku a vysokým obsahom kakaa môže byť zdraviu prospešná. Samozrejme, v primeranom množstve. Kakaové bôby, z ktorých sa vyrába, totiž obsahujú antioxidanty a v čokoláde môžete nájsť aj horčík, draslík či vápnik,“ uvádza doc. MUDr. Ladislav Kužela, PhD., MPH na svojom Instagrame. On sám patrí k jej milovníkom, rád si po jedle z tej horkej trocha odlomí.
Zdroj: EMIL VAŠKO
Gastroenterológ MUDr. Ladislav Kužela, PhD., MPH: "Veľmi rád a dá sa povedať, že aj pomerne často zjem po jedle trocha 70 a viac %-nej čokolády.
„Ukázalo sa, že pozitívne účinky čokolády sú čiastočne spôsobené našimi črevnými mikróbmi. V niekoľkých štúdiách horká čokoláda podávaná dospelým, spôsobila významné zmeny v krvných neurotransmiteroch (hormónoch prenášajúcich informácie) a iných metabolitoch, ktoré mohli vytvoriť iba črevné mikróby.
Z mnohých chemikálií sú najlepšími zložkami pre naše zdravie zlúčeniny známe ako flavonoidy. Sú súčasťou rovnakej skupiny polyfenolov, ktoré sa nachádzajú aj v orechoch a olivách, majú protizápalové a antioxidačné účinky a podporujú naše „dobré“ črevné mikróby. Kakao zvyšuje bifido a laktobacily a znižuje ukazovatele zápalu. 70%-né kakao má najvyššiu koncentráciu polyfenolov a flavonoidov zo všetkých potravín,“ vysvetľuje ďalej gastroenterológ.

Zdroj: Canva
Malá čokoveda
Kvalitná tmavá čokoláda (ideálne 70 %-ná) je skutočne dobrá, no ako MUDr. Kužela podotýka, samozrejme ako vždy a vo všetkom, najmä s mierou. „A prečo je okrem vyššie uvedeného naozaj dobrá? Lebo má aj menej cukrov. Obsah cukru v horkej čokoláde je podstatne nižší ako v mliečnej čokoláde. Taktiež obsahuje vlákninu, železo, horčík, meď, mangán, draslík, zinok a selén.“
Zdroj: Shutterstock
Mliečna či horká?
Mliečna čokoláda obsahuje menej kakaových bôbov, často sú zriedené mliečnou sušinou, cukrom, smotanou a emulgátormi na dosiahnutie krémovej chuti. „Áno, musím priznať, že chuť je síce veľmi podstatná, ale treba vedieť, za akú cenu. Ide totiž o to, že čím je obsah kakaa nižší, tým je čokoláda menej výživná,“ upozorňuje MUDr. Kužela.
Ako sa pri kúpe čokolády orientovať?
Určite je dobré skontrolovať etiketu na obale. Hľadajte čokoládu s vysokým obsahom kakaa a vyhýbajte sa mliečnym a umelým sladidlám, nakoľko tie môžu mať doslova až zápalové účinky.

Čokoláda a naše črevá
Podľa slov Ladislava Kuželu táto najpopulárnejšia sladkosť na svete môže spôsobiť zápchu z viacerých dôvodov: " Závisí to aj od jej zloženia a individuálnej citlivosti človeka." Hlavné faktory sú nasledovné:
Zdroj: Shutterstock
Čokoláda môže spôsobiť v našich črevách zápchu.
- Čokoláda, najmä mliečna a biela, obsahuje veľké množstvo tuku, ktorý môže spomaliť trávenie a pohyb čriev.
- Bežná mliečna čokoláda a biela čokoláda majú veľmi málo vlákniny, ktorá je nevyhnutná pre správne fungovanie čriev.
- Vysoký obsah cukru a niektoré umelé sladidlá môžu zmeniť zloženie črevných mikróbov a zhoršiť pohyb čriev. Môžu naopak vyvolať nadúvanie a nepravidelnú stolicu.

Zdroj: NMH
Čokoláda pre srdce
Veda ukazuje, že tmavá čokoláda je zdravá aj pre naše srdce. Ako ho chráni, vysvetľuje Ladislav Kužela: „Epidemiológovia už dávnejšie dokázali súvislosť medzi konzumáciou potravín s flavonoidmi a nižším výskytom úmrtí na srdcové choroby. Na Kalifornskej univerzite v San Franciscu vedci skúmali, či čokoládový nápoj vyrobený z kakaa s vysokým obsahom flavonoidov, môže ovplyvniť kmeňové bunky a zdravie krvných ciev.
Sledovali pacientov s ochorením koronárnych artérií (ciev srdca) a rozdelili ich do dvoch skupín. Jedna skupina dostala horké kakao s nízkym obsahom flavonoidov (iba deväť miligramov na porciu) a druhá s vysokým obsahom flavonoidov (375 miligramov na porciu). Obe skupiny pili čokoládový nápoj z kakaa dvakrát denne počas tridsiatich dní. Na konci štúdie výskumníci porovnávali krvné testy pred a po experimente."
Zdroj: Dobré jedlo/Laura Witteková
Sušené ovocie v čokoláde.
"Je úžasné, že účastníci, ktorí pili horké kakao s vysokým obsahom flavonoidov, mali v obehu dvakrát viac kmeňových buniek v porovnaní s ľuďmi, ktorí pili kakao s nízkym obsahom flavonoidov. Vedci chceli zistiť aj to, či došlo k nejakému zlepšeniu prietoku krvi. Na konci tohto testu boli výsledky kakaovej skupiny s vysokým obsahom flavonoidov dvakrát lepšie ako na začiatku.
To dokazuje vynikajúci prínos kakaa pre krvný obeh. V skutočnosti vedci uviedli, že priaznivý účinok na hladinu kmeňových buniek je porovnateľný s tým, ktorý sa pozoruje pri užívaní statínov - liekov na zníženie cholesterolu,“ uzatvára výsledky štúdie Ladislav Kužela.