Reklama

Teraz je na ňu čas: Dajte si mladú žihľavu. Vyťažte z nej maximum!

Apríl je mesiac vhodný na zber mladej žihľavy.

Zdroj: pexels.com

Reklama
Radomír Warošek

Radomír Warošek

Externý prispievateľ

Hoci mnohí považujú žihľavu za nepríjemnú páliacu burinu, je to najúčinnejšie prírodné liečivo, ktoré môžete mať zadarmo. Mladá žihľava rastie skoro na jar a jej účinky na naše zdravie sú na nezaplatenie.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Podcast Dobre jedlo pre Zdravie: Ktoré jarné bylinky vieme využiť pre zdravie aj v kuchyni?

    Zdroj: pexels.com

    žihľava, žihľavový čaj

    Ako a kde ju zbierať

    Apríl je mesiac vhodný na zber mladej žihľavy. Zbierať by ste ju mali len na svetlých a čistých miestach, mimo ciest, kde autá produkujú nezdravé splodiny. Najúčinnejšie sú mladé zdravé výhonky rastlín, maximálne do dĺžky 40 cm od vrcholku, a to predtým, než rastlina zakvitne. Ideálny čas na zber žihľavovej vňate trvá do prvej polovice mája. Zvyšok žihľavy je v podstate nejedlý, vláknitý a ťažko ho tepelne upraviť. Ak si žihľavu plánujete usušiť do zásoby, robte tak na tienistom a vzdušnom mieste. Usušenú rastlinu vložte do papierových vreciek. Pri zbere žihľavy používajte rukavice, aby vás nepŕhlila.

    Zdroj: pexels.com

    Žihľavu pred použitím poriadne umyte.

    Na čo všetko je žihľava dobrá?

    Opakované štúdie preukázali, že rastlina má antioxidačné, antimikrobiálne, protivredové a analgetické schopnosti. Medzi jednoznečné prínosy pre zdravie patrí zníženie príznakov benígnej hyperplázie prostaty, osteoartrózy a sennej nádchy, ale účinná je aj pri ekzémoch a bolestiach kĺbov. Žihľava tiež pomáha eliminovať vypadávanie vlasov, odstraňuje bolesti kostí a kĺbov, podporuje regeneráciu pokožky, pomáha zmierniť alergie a iné dýchacie problémy.

    Zdroj: freepik.com

    ŽIhľavový čaj výborne detoxikuje organizmus.

    Liečivý žihľavový čaj

    Prvou a najznámejšou voľbou konzumácie žihľavy je pitie čaju. Práve žihľavový čaj sa často odporúča pri prechladnutí a problémoch s dýchacími cestami. Okrem toho, že pomáha posilniť obranyschopnosť a imunitný systém, podporuje normálnu činnosť cievnej sústavy. V posledných rokoch sa o žihľave hovorí najmä v kontexte s chudnutím a detoxikáciou organizmu. Žihľavový čaj si môžete pripraviť z vlastnoručne nazbieranej žihľavy alebo si ho môžete zakúpiť v nálevových vrecúškach. Vzhľadom na to, že žihľava je pomerne silná bylinka, nemali by ste čaj piť dlhšie ako 3 týždne. 

    Zdroj: pexels.com

    žihľava, žihľavový čaj

    Žihľavový šalát

    Máte radi šaláty a chcete vyskúšať niečo nové? Nasekajte nadrobno 250g mladých výhonkov žihľavy a zväzok mladých cibuliek, natvrdo uvarené vajíčko, uhorky a cherry paradajky. Pokvapkajte citrónovou šťavou, pridajte trochou oleja, dochuťte soľou. Šalát môžete vylepšiť bielym jogurtom alebo nastrúhanou mrkvou.

    Zdroj: Gurmet/Alena Hrbková

    Zo žihľavy si môžete pripraviť aj chutnú a zdravú nátierku.

    Jarná žihľavová omeleta, resp. praženica

    Rozmixujte 3-4 vajíčka s mliekou, pridajte soľ, korenie. Do vajec nasypte nadrobno nasekanú mladú žihľavu a 25g nastrúhaného syru. Všetko dobre premiešajte. Na panvici rozpáľte olej a vlejte polovicu zmesi. Teplotu zmiernite a zvoľna omeletu osmažte. Pred koncom prípravy povrch omelety posypte 25g syra a nechajte dôjsť. Rovnako pripravte druhú omeletu a obe potom spojte. K hotovej omelete so žihľavou sa hodí čerstvý zeleninový šalát alebo pečivo. Podobne môžete urobiť aj klasickú praženicu, do ktorej vmiešate nadrobno nasekanú mladú žihľavu.

    Zdroj: Gurmet/Alena Hrbková

    Žihľavová polievka so zeleninou.

    Krémová polievka zo žihľavy so smotanou

    V studenej vode preperte žihľavu. Následne ju sparte horúcou vodou, aby vás pri krájaní nepŕhlila a nechajte odkvapkať. Nadrobno nasekanú malú cibuľu orestujte dozlatista na oleji. Žihľavu pokrájajte na kúsky, a keď cibuľa chytí farbu, pridajte žihľavu a ešte chvíľku restujte.  Potom nalejte horúci zeleninový vývar a asi 15 minút varte. Polievku zložte zo sporáka a rozmixujte do krémovej podoby. Na záver dochuťte kvapkou octu a soľou. Na tanieri pridajte trochu smotany.

    Zdroj: pexels.com

    Rastie všade ako burina, ale zbierajte ju len na miestach ďaleko od frekventovaných ciest.

    Žihľavový sirup

    Vezmite 250 g čerstvej alebo sušenej žihľavy a štyristo gramov cukru. Žihľavu zalejte jeden a pol litrom vody a nechajte lúhovať z večera do rána. Ráno preceďte, pridajte cukor a varte dovtedy, kým nezhustne ako med. Sirup môžete užívať denne, 3 až 4 polievkové lyžice. Je to skvelý prostriedok, ktorý dokáže prečistiť organizmus a posilniť ho.

    Zdroj: freepik.com

    Zázračný zelený liek.

    Žihľavová tinktúra na vnútorné použitie

    Vysušte si listy žihľavy na tmavom a suchom mieste a naplňte nimi sklenenú nádobu až po vrch. Zalejte 40% alkoholom (vodkou alebo bielym rumom) až po vrch, aby listy boli úplne ponorené. Nádobu uzatvorte a nechajte na tmavom a chladnom mieste 6-8 týždňov. Po 8 týždňoch tinktúru sceďte a prelejte do tmavej sklenenej fľaše. Následne užívajte 10-20 kvapiek v malom množstve vody, 2-3 krát denne nalačno.

    Neprekračujte odporúčané dávkovanie. Táto tinktúra však nie je vhodná pre tehotné a dojčiace ženy. Ak máte akékoľvek zdravotné problémy, pred jej užívaním sa poraďte so svojím lekárom. Tinktúra má močopudné účinky, podporuje trávenie a vylučovanie, má protizápalové a antioxidačné účinky, posilňuje imunitný systém a podporuje krvný obeh, pomáha pri liečbe artritídy, reumatizmu a dny. Pozitívne vplýva na zníženie krvného tlaku a hladiny cukru v krvi. Môžete si ju pridať aj do čaju alebo džúsu a používať na ošetrenie rán a popálenín.

    Autor článku

    Radomír Warošek

    Externý prispievateľ
    Nie je síce profesionálny novinár, ale za svoju tvorbu získal v minulosti 3 ocenenia od Slovenského syndikátu novinárov. Keďže pracuje ako psychológ, ktorý sa venuje párovej terapii, jeho vášňou sú zákutia ľudskej psychiky a vzťahov. Dobiť baterky dokáže pri športe, obzvlášť pri tenise, bedmintone či squashi a pri turistike. Miluje cestovanie, more, teplo a dobrú kriminálku. Radosť mu robí, keď jeho články obohatia čitateľov a prinesú im príjemný pocit a nejakú tú informáciu.