Viete o VÝVARE všetko? Tu sú naše rady, aby sa vám podaril MAJSTROVSKY
13. 10. 2022, 10:46 (aktualizované: 31. 5. 2024, 9:28)

Zdroj: Dobré jedlo/Laura Witteková
Jeho príprava možno vyzerá komplikovane, ale realita je iná. Trvá to síce pár hodín, ale 99 percent z času varenia nerobíte nič. Dajte vývaru šancu, naozaj sa oplatí mať ho stále poruke.
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Dobré jedlo/ Natália Jablonková
Zdroj: Shutterstock
Galéria k článku

Z ČOHO SA VARÍ?
Kurací: Z celého kurčaťa, krídel, trupov a tiež paprčiek, v ktorých je veľa želatíny a vývaru dodajú správne „telo“.
Slepačí: Zo sliepky alebo z kohúta – vývar z nich je omnoho silnejší.
Hovädzí: Z rebier, chvosta a zo špikovej kosti.
KTORÉ BYLINKY A KORENIE?
Tymián, bobkový list, petržlenová vňať, celé čierne korenie, nové korenie, koriander. Pre ešte silnejšiu chuť pridajte rozmarín, šalviu alebo ligurček.
ČO JE BOUQUET GARNI?
Kytička urobená z čerstvého tymianu a petržlenovej vňate zabalená do plátku z póru alebo bobkového listu (ak máte čerstvý). Nakoniec previazaná kuchynskou niťou.
AKÚ ZELENINU?
Môžete použiť všetku alebo len niektoré druhy: cibuľu, mrkvu, petržlen, šampiňóny, stonkový zeler, zelerovú buľvu, pór, cesnak, fenikel a kel.
S vínom
Do vývaru môžete netradične pridať trochu bieleho. Do hovädzieho sa hodí aj červené, najmä ak si chcete vývar odložiť a použiť ho ďalej ako základ, napríklad pre tmavé omáčky alebo na francúzsku cibuľovú polievku.
ČO S NÍM ĎALEJ?
Ak vývar nespotrebujete v ten istý deň, dobré je zmraziť si ho v menších dávkach. Potom ním podľa potreby dochutíte zeleninové a krémové polievky, rizoto, ryžu, svetlé a tmavé omáčky.
KOĽKO VYDRŽÍ
Zdroj: SHUTTERSTOCK
jedlo - polievka - mäsový vývar
V chladničke asi 5 dní. Navrchu však ponechajte tukovú kôrku, ktorá pôsobí ako konzervačný prvok. Ak vývar potom prevaríte, znovu ho sterilizujete – keď ho však nepoužijete hneď, zamrazte ho.
SOLENIE
Vývar, ktorý chcete použiť neskôr do iných polievok či omáčok, nesoľte. Ak ho chcete konzumovať hneď, osoľte ho.
RECEPT na silný DOMÁCI vývar nájdete na ďalšej strane >>>

Slepačí vývar
8 OSÔB, PRÍPRAVA 20 MINÚT, VARENIE 2 – 4 HODINY
Postup:
- 1 celú sliepku aj s drobkami (asi 2 kg)
- vodu
- 2 cibule
- 2 mrkvy
- 1 petržlen
- kúsok zeleru
- zelené listy z póru
- 4 strúčiky cesnaku
- pol lyžičky celého čierneho alebo farebného korenia
- 2-3 guľôčky nového korenia";i:10;s:34:"pol lyžičky guľôčok koriandra";i:11;s:24:"2 menšie bobkové listy";i:12;s:39:"stonky z petržlenovej vňate a tymianu";i:13;s:22:"2 lyžičky soli ";i:14;s:41:"uvarené cestoviny do polievky (niťovky)
POSTUP:
- Drobky a sliepku očistite a naporciujte na menšie kusy. Dôležité je, aby sa v polievke varilo všetko – mäso, koža aj kosti. Vložte sliepku s drobkami do vyššieho hrnca a zalejte ich studenou vodou.
- Priveďte vodu do varu, chvíľu povarte, odstavte a všetku vodu aj s nečistotami vylejte. Mäso opláchnite, opäť zalejte čistou studenou vodou a priveďte do varu. Z povrchu tekutiny odstráňte (napríklad naberačkou) časť nečistôt.
- Zeleninu očistite a nakrájajte na menšie kusy. Menšie kusy majú väčší povrch a vnesú do hotovej polievky jasnú, jemnú a čistú zeleninovú chuť. Koreňovú zeleninu vložte do vody, pridajte očistenú a nakrájanú cibuľu, plochou stranou noža jemne rozpučený cesnak, celé čierne a nové korenie (tiež jemne popučené), koriander, bobkový list, petržlenovú vňať, tymian a soľ. Priveďte vodu do jemnému varu, plameň stíšte a varte veľmi pomaly asi 90 – 120 minút. Pri naozaj tučnej hydine bude treba postupne odstrániť z povrchu polievky časť tuku.
- Hotová polievka bude mať jasnú a čistú slepačiu chuť, bude číra, jemne žltá, s vysokým obsahom želatíny a mierne sladká. Z polievky vyberte tuhé časti – kosti, mäso a zeleninu.
- Polievku opatrne sceďte – najskôr cez hrubšie, potom cez jemnejšie sitko. Ak chcete naozaj čistý vývar, preceďte ho cez čistú gázu, utierku alebo plienku.
- Slepačí vývar podávajte s nakrájanou koreňovou zeleninou. Použite zeleninu z vývaru alebo si pripravte novú – surovú zeleninu pokrájajte a chvíľu ju povarte vo vývare. Pridajte mäso zo sliepky a obľúbené cestoviny.
Čítajte viac z Dobrého jedla: