Reklama

Semienka z ľanu rozhýbu črevá aj upravia vlasy! Vyrobte si ľanový gél

Ľanové semienka:Denne by mala stačiť asi jedna lyžica, ktorú môže nahradiť lyžička ľanového oleja.

Zdroj: Dobré jedlo/Laura Witteková

Reklama
Mária Abrahámová

Mária Abrahámová

redaktorka magazínu Dobré jedlo

Hoci semienka nie sú výraznou vitamínovou bombou, sú drobným zázrakom najmä pre naše črevá. No vplývajú aj na rast svalov, vlasov a zdravie pokožky.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Chia semienka majú pre zdravie mnoho netušených benefitov

    Zdroj: Dobré jedlo/Laura Witteková

    Spolu s dostatočným príjmom tekutín ľanové semienka spoľahlivo rozhýbu lenivé črevá a predídu zápche.

    Prečo sú ľanové semienka užitočné?

    Vláknitá rastlina, z ktorej semienka pochádzajú, má v latinčine názov Linum usitatissimum – „ľan najviac užitočný“. Okrem stoniek, z ktorých už naše praprababičky tkali vlákna na výrobu látok, majú dôležité využitie aj semienka.

    Aj keď nepatria ku kulinárskym vychytávkam, k tým zdravotným určite áno. Okrem iného, najmä pre vysoký obsah rozpustnej aj nerozpustenej vlákniny ich odporúčame mať doma v zásobe aj pre „strýčka príhodu“.

    Spolu s dostatočným príjmom tekutín spoľahlivo rozhýbu lenivé črevá a predídu zápche. Nemusíte kupovať v lekárni drahé lieky, zaručené prírodné preháňadlo nájdete v špajze!

    Anketa

    Máte doma zásobu ľanových semienok?

    Na to, aby sa účinné látky dobre vstrebali, je dôležité semienka dôkladne rozhrýzť, úplne najlepšie je jesť ich pomleté, keď sa navyše ich neutrálna až zemitá chuť rozvinie do ľahko orieškovej.

    Denne by mala stačiť asi jedna lyžica, ktorú môže nahradiť lyžička ľanového oleja. Aby ste z nich získali čo najviac úžitku, vhodné je semienka vpašovať najmä do mliečnych potravín – jogurtu, kaše, smoothie… No pridať ich môžete hocikedy aj do cesta na palacinky, chlieb, mafiny, koláče i do zmesi na slané placky alebo fašírky.

    Zdroj: Shutterstock

    Ľanové semiačka stačí dať na biely jogurt a máte zdravé raňajky raz-dva.

    Aké látky obsahujú?

    • Sú veľmi bohaté na omega-3 mastné kyseliny – pomáhajú pri zápaloch, zlepšujú zdravie srdca a mozgu, znižujú hladinu „zlého“ LDL cholesterolu a podporujú zdravie ciev.
    • Lignany – prírodné antioxidanty s pozitívnym vplyvom na hormonálnu rovnováhu a prevenciu rakoviny.
    • Rozpustná vláknina (prebiotiká) – podporuje trávenie, rast zdravých baktérií v črevách a pomáha pri zápche. Pomáha tiež vylúčiť cholesterol z tela.
    • Bielkoviny – nevyhnutné najmä pre vegetariánov a vegánov, ktorí ich neprijímajú zo živočíšnej stravy, podporujú rast svalov.
    • Vitamíny skupiny B , minerály – semienka obsahujú horčík, vápnik, železo, draslík a fosfor, dôležité pre zdravé kosti, svaly a nervový systém.

      Na ďalšej strane nájdete návod ako si pripravíte ľanový gél >>>

    Autor článku

    Mária Abrahámová

    redaktorka magazínu Dobré jedlo
    Dobré jedlo jej pred rokmi riadne zavoňalo, až v ňom zapustila korene. Vďaka nemu obohacuje svoj domáci receptár o nové kulinárske vychytávky, ktoré občas vymámi aj od dobrých reštaurácií a známych osobností. Za pochvalu svojho kuchárskeho umenia rozdáva blízkym a priateľom predplatné časopisu ako skvelý darček k Vianociam i narodeninám. Inšpirujte sa aj vy!