Reklama

Neviditeľné hrozby v kuchyni: 5 vecí, ktoré z vás môžu spraviť obeť otravy jedlom

Viete správne rozmrazovať mäso?

Zdroj: Shutterstock.com

Viete správne rozmrazovať mäso?

Príliš dlhé rozmrazovanie mäsa pri izbovej teplote

Rozmrazovanie mäsa je činnosť, ktorú väčšina ľudí robí pravidelne, no často nesprávne. Najčastejšou chybou je nechať mäso dlhé hodiny rozmrazovať na kuchynskej linke pri izbovej teplote. To môže byť extrémne nebezpečné, pretože mäso sa v určitom bode dostane do teplotného rozmedzia 4 – 60 °C, čo je ideálne prostredie pre rýchle množenie baktérií ako Salmonella, E. coli alebo Listeria.

Šťava z rozmrazujúceho sa mäsa môže nakaziť kuchynské povrchy a iné potraviny.

Zdroj: shutterstock

Šťava z rozmrazujúceho sa mäsa môže nakaziť kuchynské povrchy a iné potraviny.

Prečo je to nebezpečné?

  1. Baktérie sa množia rýchlo – už za pár hodín môže byť mäso kontaminované natoľko, že môže spôsobiť otravu jedlom.
  2. Varenie nezničí všetky toxíny – aj keď mäso dôkladne prepečiete, niektoré baktérie už mohli vytvoriť toxíny, ktoré varenie nezničí.
  3. Zvyšuje sa riziko krížovej kontaminácie – šťava z rozmrazujúceho sa mäsa môže nakaziť kuchynské povrchy a iné potraviny.

Zdroj: Shutterstock

Utierky vždy nechajte dôkladne presušiť.

Ignorovanie špinavých hubiek a utierok v kuchyni

Kuchynská hubka a utierky patria medzi najznečistenejšie predmety v domácnosti, a predsa ich mnohí ľudia používajú celé týždne bez výmeny. Čistíte si nimi taniere, stôl, kuchynskú linku a občas aj ruky – no ak ich pravidelne neperiete alebo nemeníte, namiesto čistenia nimi roznášate baktérie po celej kuchyni.

Zdroj: Shutterstock.AI Generator

Vyprať kuchynské utierky, aby vyzerali opäť ako nové, vie dať občas zabrať aj skúseným gazdinkám.

Prečo sú hubky a utierky nebezpečné?

Vlhkosť a zvyšky jedla v hubke vytvárajú ideálne prostredie pre množenie baktérií. Baktérie sa prenášajú na riad a kuchynské povrchy, čo zvyšuje riziko infekcií. Výskumy ukazujú, že hubky obsahujú viac baktérií ako WC doska – vrátane nebezpečných druhov ako E. coli alebo Salmonella.

Hubky dezinfikujte aspoň raz za 2 dni. Namočte ich do horúcej vody s octom alebo nechajte v miske s vriacou vodou na 10 minút. Dajte ich na 1 minútu do mikrovlnky, aby sa zničili baktérie (hubka musí byť vlhká, inak sa môže zapáliť!). Prípadne ich môžete vložiť do umývačky riadu na najvyšší teplotný program. Utierky a handričky perte na vysokej teplote. Ideálne aspoň raz za 3 dni pri 60 – 90 °C. Nepoužívajte rovnakú utierku na ruky aj na utieranie riadu.

Strana

2/2

Autor článku

Začínala na webe pre Plus JEDEN DEŇ a po ukončení vysokej školy nastúpila ako webová editorka pre Nový Čas pre ženy. Časom si okrem ženských tém vyskúšala aj prácu na hobby weboch Dobré jedlo či Lepšie bývanie a zapáčilo sa jej to. Rada píše o všetkom, čo ju zaujíma.
Reklama