Taký malý kúsok látky: Viete, že použité kuchynské utierky sú problém, toto nikdy nerobte
14. 12. 2023, 21:07 (aktualizované: 31. 5. 2024, 9:32)

Zdroj: https://www.instagram.com/p/C0fJB8FxO67
Dekoratívne kuchynské utierky, ako ich poznáme dnes, vznikli v Anglicku v 18. storočí na sušenie krehkého porcelánu.
Zdroj: https://www.instagram.com/p/CzpkZouMe0E
Zdroj: https://www.instagram.com/p/CzmQcRoRxWs
Zdroj: https://www.instagram.com/p/C0CcaVaR7Zr
Galéria k článku

Dnes sú utierky základným prvkom každej kuchyne a treba vedieť, ako sa o ne starať. Hodiť ich do bielizníka k ostatnej bielizni, nie je až taký dobrý nápad.
Kuchynské utierky sa po niekoľkodňovom používaní stávajú živnou pôdou pre baktérie a to aj tie, ktoré spôsobujú otravu jedlom, hlavne keď zostanú vlhké. Prichádzajú do kontaktu so širokou škálou predmetov a povrchov, vrátanie nie vždy čistých rúk. Nevinná utierka preto môže spôsobiť ochorenie. A to obzvlášť ak ste predtým s nimi pri varení manipulovali s mäsom. Z hľadiska hygieny je preto dôležité dbať na to kam utierku položíme, čo s ňou chytáme a ako a s čím ju operieme.
Ako často ich prať?
Zdroj: Shutterstock
Woman,With,Clean,Kitchen,Towels,At,White,Wooden,Table,In
Aby ste udržali baktérie a choroboplodné zárodky na uzde a predišli chorobám, ktoré sa prenášajú potravinami, je dobré nestratiť prehľad o tom, ako dlho kuchynskú utierku používate a čo všetko ste s ňou už chytil, uvádza portál Zdravie. Odborníci vo všeobecnosti odporúčajú vymieňať utierku každý deň, ale všetko závisí od miery ako často ju používate. Ak utierku vezmete do rúk len pri príprave kávy alebo ohrievania jedla, tak sa odporúča vymeniť ju v intervale 3-7 dní. Ak ňou často utierate ruky aj riad a pri varení ste chytali mäso či vajcia, neriskujte a vymieňajte ju každý deň.
Ako prať kuchynské utierky
V prvom rade, ak si kúpite nové utierky, treba ich pred prvým použitím vyprať, kvôli prebytočnému farbivu a mazu, ktoré na nich zostali z výrobného procesu. Platí pravidlo, perte ich samostatne, ak nechcete zafarbiť zvyšok oblečenia. Ak chcete farby ustáliť, pridajte do prania zriedený biely ocot. Ten dokonca môže zlepšiť savosť utierok. Ale nezabudnite, aviváž by mala byť v tomto prípade tabu, pretože znižuje nasiakavosť tkaniny. Ak ste ju už použili, pri ďalšom praní ju odstránite pridaním sódy bikarbóny do pracieho prostriedku a pridaním zriedeného octu namiesto aviváže. Nepridávajte ich však do jedného cyklu, pretože sa vzájomne neutralizujú.

Pri akej teplote prať?
Aj keď každá dobrá gazdiná dbá aj na vzhľad svojich kuchynských utierok a chce, aby boli pekné a farby sýte, je vhodné prať kuchynské utierky na vyšších teplotách. Ak je to možné a odporúčania výrobcu to dovoľujú, je vhodné ich prať pri 90 stupňoch. Pokiaľ to možné nie je, použite do pracieho cyklu aj dezinfekciu. Ak je utierka znečistená príliš, neváhajte ju pred praním namočiť do odstraňovača nečistôt, alebo použite žlčové mydlo na predpranie. Čím ekologickejší prostriedok použijete, tým lepšie pre vás a vašu kuchyňu. A to platí aj pri samotnom praní.
Čisté, vyžehlené kuchynské utierky skladujte poskladané v kuchyni. Najlepšie miesto je pri umývadle, aby ste si mohli v rýchlosti ľahko zobrať novú. Keď sa utierka používa, vždy ju zaveste, aby mohla vyschnúť, nikdy ju nenechávajte pokrčenú na pracovnej doske.
Čo nikdy nerobiť?
Použité, vlhké utierky nikdy nehádžte do koša k ostatnej bielizni. Tkanina by sa tam dusila, baktérie by mali doslova raj a začali by sa šíriť na ďalšie oblečenie, ktoré by potom mohlo zapáchať. Vlhké utierky treba nechať vyschnúť a najlepšie hneď vyprať.
Aj keď teoreticky je možné prať ľahko použitú utierku s uterákmi, vo všeobecnosti je lepšie ich uchovávať oddelene. Agentúra pre potravinové normy odporúča, aby sa handry, utierky, zástery a chňapky do rúry prali oddelene od ostatnej bielizne.
V Dobrom jedle vždy nájdete recepty na skvelé pečenie: