Mrkva, podobne ako ostatné koreňové druhy zeleniny, by mali mať pevné a husté jadro. Zlou známkou je zošúverenie. Rovnako sa vyhnite mäkkej zelenine. Jasná zelená vňať je dobrým znakom. Jej sfarbenie by malo byť rovnomerné.
Cibuľa by mala mať vždy suchú šupku bez hnedých škvŕn a s rovnomerným zafarbením. Vyberajte si cibuľu bez výhonkov a vyhýbajte sa kusom, ktoré sú príliš vlhké alebo zapáchajúce.
Známkou kvality je rovnaká šupka bez známok kazov. Tvrdé avokáda nemusia byť vždy problém. Keď ich položíte k banánom, za pár dní dozrejú a zmäknú. Ak ste si kúpili príliš mäkké a potrebujete ešte nejaký čas na prípravu pokrmu, uskladnite ho v chladničke, proces zrenia sa tým spomalí. Zrelosť avokáda zistíte podľa stopky. Keď ju odstránite, zelená farba pod ňou naznačuje nedozreté, žltá dozreté a hnedá prezreté avokádo.
Dobre tvarované zemiaky sú známkou kvality. Nevyberajte si také, ktoré majú drobné klíčky a rovnako sa vyhnite aj mäkkým zošúvereným kusom. Zemiaky by tiež nemali mať oká a zelené škvrný.
Špenátové listy sú najlepšie, ak sú malé a čerstvé. Celkovo šalátové listy by mali byť sviežej zelenej farby, mali by voňať a ich povrch by nemal mať známky hnedých škvŕn. Listy by nemali byť nikdy zvädnuté.
Dôležité je všimnúť si, či má zeler hnedé škvrny na stopkách. V takomto prípade je lepšie sa mu vyhnúť. Pevné stonky a rovnomerné sfarbenie je známkou kvality.
Ružičky brokolice by mali mať rovnomerné sfarbenie a usporiadané husto vedľa seba. Žltá farba pri brokolici naznačuje prezretie. Hlúb by mal byť pevný a bez škŕn. Vyberajte si brokolicu bez neporušenej hlávky. Aj vonkajšie listy by mali byť svieže bez známok uvädnutia. Dobré je všímať si aj rez, ktorý nám napovie, či bola brokolica čerstvo odrezaná alebo na pulte už pár dní leží.