Prečo sa mu hovorí slovenský rokfort? SYR NIVA je výborný aj na bruschette s tekvicou!
8. 1. 2025, 6:02

Zdroj: Shutterstock
Atraktívny chuťový akcent, vôňa i vzhľad predurčili slovenský rokfort na vynikajúcu chuťovku, ktorá je výborná aj na bruschette.
Zdroj: Dobré jedlo/Laura Witteková
Zdroj: Dobré jedlo/Laura Witteková
Zdroj: Dobré jedlo/Laura Witteková
Galéria k článku

Niva - drotárov syr
Niva patrí medzi modré plesňové syry s polotvrdou konzistenciou. Má výraznú, pikantnú a mierne slanú chuť, ktorá sa prehlbuje počas dozrievania. Vôňa môže byť intenzívna a niekedy až zemitá, čo ho robí nezameniteľným v rámci syrových druhov.
Napriek tomu, že niekomu celkom nevonia, niva patrí k obľúbeným slovenským syrom. Modrá pleseň Penicillium roqueforti, ktorá sa počas výroby pridáva do syrovej hmoty, i niekoľko týždňový proces zrenia, mu dodávajú výraznú pikantnú chuť, špecifickú vôňu i zaujímavý vzhľad. Polotvrdý vyzretý bochník pokrýva smotanová až mierne šedastá kôrka. Po prekrojení sa objaví charakteristická krémovo biela až žltkastá hmota pravidelne prešpikovaná modro-zelenými žilkami plesne.
Anketa
Máte radi plesňové syry?
- Sú to vynikajúce pochúťky!90%
- Priveľmi mi nevoňajú...10%
Hlasovanie bolo ukončené
Niva sa vyrába z kravského mlieka, ktoré sa najprv pasterizuje. Potom sa doň primiešajú baktérie mliečneho kvasenia a kultúry plesne, ktoré priviezol priamo z Francúzska na územie Rakúsko-Uhorska drotár Karol Burkhardt zo Starých Hôr.

Rokfort verzus niva: Aký je rozdiel?
Známy syr rokfort s chráneným označením pôvodu sa tradične vyrába z ovčieho mlieka výlučne v oblasti Roquefort-sur-Soulzon. Základom pre náš „slovenský rokfort“, ktorý začali vyrábať v roku 1883 v Mičinej pri Banskej Bystrici, je rovnaká pleseň, no iba kravské mlieko.
Podľa tejto receptúry sa neskôr jeho výroby ujali viaceré syrárne a mliekarne na strednom Slovensku. Niva ho začal „familiárne“ volať majiteľ mliekarne v Dobrej Nive pri Zvolene, Jozef Soc. Určite si ho už vtedajší gurmáni radi zajedali k vínu či pivu! Niva má polotvrdú až mierne krémovú textúru, ktorá sa postupne rozplýva v ústach. Roquefort má vlhkejšiu a jemnejšiu textúru, vďaka ovčiemu mlieku je maslovejšia a krémová.

Sem s ňou! Niva sa hodí do týchto jedál
- Niva sa výborne hodí do smotanových omáčok na cestoviny, kde jej pikantná chuť dobre vynikne. Syr stačí roztopiť v smotane a pridať korenie, prípadne pretlačený cesnak
- Polievky s nivou sú veľmi obľúbené, pretože im dodáva sýtosť a krémovitosť. Niekedy ju stačí do krémovej polievky len rozmrviť na tanieri.
Zdroj: Dobré jedlo/Laura Witteková
Farfalle so špenátovou omáčkou a plesňovým syrom.
- Je skvelá na zapekanie – na pizzu či iné slané koláče, do zemiakových a zeleninových jedál.
- Chutí v nátierkach, napríklad v kombinácii s iným druhom málo aromatického syra alebo nátierkového masla, s vajíčkom a cesnakom.
- Pokrájaná alebo pomrvená sa často pridáva do šalátov, kde jej pikantná chuť vytvára príjemný kontrast so zeleninou.

Zdroj: Shutterstock
Bruschetta s nivou a tekvicou.
Bruschetta s pečenou tekvicou a nivou
2 až 3 porcie, príprava 10 minút, pečenie 30 minút
POTREBUJETE:
-
polovica menšej oranžovej tekvice
-
1 hlavička cesnaku
-
2 lyžice olivového oleja
-
soľ, mleté čierne korenie
-
3 vetvičky tymianu
-
6 opečených hrianok alebo viac plátkov opečenej bagety
-
150 až 200 g nivy
-
1 lyžička dijonskej horčice
POSTUP:
-
Tekvicu nakrájajte na plátky a rozložte do pekáča. Cesnak očistite a spolu s tekvicou, olejom, trochou soli a korenia zľahka premiešajte. Vložte tymian. Pečte vo vyhriatej rúre pri 200 °C približne 30 minút.
-
Tekvicu s cesnakom a plesňovým syrom na hrubo popučte, prípadne ochuťte horčicou.
-
Podávajte na hrianke alebo opečenej bagete, najlepšie teplé.