Reklama

Ingrediencie, ktoré pokazia recept, ak ich pridáte v nesprávnom poradí

Nesprávne poradie ingrediencií môže zničiť aj ten najlepší recept.

Zdroj: LAURA WITTEKOVA

Reklama
Lepšie bývanie, Fazekašová Gabriela, Editor

Gabriela Fazekašová

redaktorka magazínu Dobré jedlo

Aj ten najlepší recept môžete pokaziť, ak nepridáte suroviny v správnom poradí. Niektoré potrebujú viac času na rozvinutie chuti, iné sa môžu pri dlhom varení znehodnotiť...

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Linda varí: Tradičná HUSPENINA podľa receptu starej mamy: Skúsite?

    Cesnak – jemný, no rýchlo sa spáli

    Cesnak je skvelý na dochutenie jedál, ale ak ho pridáte príliš skoro, môže zhorknúť. Na rozdiel od cibule, ktorá potrebuje dlhšie restovanie, cesnak sa spáli už za pár sekúnd. Najlepšie je pridať ho až na konci opekania alebo tesne pred varením omáčky. Tak si zachová svoju výraznú arómu a neovplyvní negatívne chuť jedla.

    Zdroj: Shutterstock

    Dávate si pozor, kedy jedlo solíte.

    Soľ – príliš skoré solenie môže jedlo vysušiť

    Soľ je nevyhnutná na zvýraznenie chutí, ale ak ju pridáte v nesprávnom momente, môže narobiť viac škody ako úžitku. Napríklad pri varení strukovín môže skoré solenie spôsobiť, že zostanú tvrdé. Pri mäse zas soľ vytiahne vlhkosť, ak ju pridáte príliš skoro, čo môže viesť k suchému a tuhému výsledku. Soľte radšej až ku koncu varenia, aby ste zachovali šťavnatosť surovín.

    Kyslé suroviny – zastavujú varenie niektorých surovín

    Ocot, citrónová šťava alebo paradajky môžu ovplyvniť štruktúru niektorých ingrediencií. Napríklad ak pridáte ocot alebo paradajkový pretlak k strukovinám príliš skoro, stvrdnú a budú sa variť oveľa dlhšie. Kyslé ingrediencie pridávajte až na záver, keď sú ostatné suroviny mäkké. Tak zachováte rovnováhu chutí a správnu textúru.

    Zdroj: Laura Witteková

    Mliečna smotana sa prilieva až na záver varenia.

    Mliečne výrobky – nesmú sa variť pri vysokých teplotách

    Mlieko, smotana alebo jogurt môžu jedlo krásne zjemniť, ale nesmiete ich pridávať do vriacich jedál. Ak sa dostanú do príliš horúcej tekutiny, zrazia sa a jedlo môže vyzerať nevzhľadne. Najlepšie je pridávať mliečne výrobky až na konci varenia pri nižšej teplote. Tak si zachovajú krémovú konzistenciu a svoju chuť.

    Bylinky – niektoré sa varia dlho, iné len na konci

    Nie všetky bylinky sú rovnaké – niektoré potrebujú dlhé varenie, iné sa teplom ničia. Tvrdšie bylinky, ako rozmarín, bobkový list alebo tymian, môžu ísť do jedla už na začiatku, aby sa ich chuť postupne uvoľňovala. Naopak, jemné bylinky ako petržlen, bazalka alebo koriander by sa mali pridávať až na konci varenia, aby si zachovali arómu.

    Zdroj: shutterstock

    Vajíčko nelejte priamo do horúcej tekutiny.

    Vajcia – nepridávať do horúceho jedla bez úpravy

    Ak chcete zahustiť omáčku alebo polievku vajíčkom, nikdy ho nelejte priamo do vriacej tekutiny. Pri vysokých teplotách sa zrazí a vytvorí hrudky namiesto hladkej konzistencie. Najlepšie je vajíčko najskôr rozmiešať s trochou teplej tekutiny a až potom pomaly vmiešať do jedla. Tak dosiahnete jemnú a rovnomernú štruktúru.

    Prášok do pečiva a sóda bikarbóna – správne načasovanie

    Tieto kypriace látky sú nevyhnutné pri pečení, ale ak ich pridáte v nesprávny moment, výsledok nebude ideálny. Ak cesto stojí príliš dlho pred pečením, bublinky sa stratia a pečivo nebude nadýchané. Pridávajte ich až tesne pred pečením, aby si cesto udržalo objem a správnu textúru.

    Zdroj: iStock

    Oleje sú rôzne a podľa toho treba pri varení pracovať.

    Olej a maslo – záleží na teplote a druhu

    Niektoré oleje, ako olivový extra panenský, sa nemajú zahrievať na vysoké teploty, pretože sa rýchlo prepaľujú a strácajú chuť. Naopak, maslo sa pri vysokých teplotách môže pripáliť, preto je dobré ho kombinovať s olejom. Pri varení je dôležité vedieť, aký tuk sa hodí na konkrétnu úpravu, aby ste dosiahli najlepší výsledok.

    Už ste počuli náš podcast Dobré jedlo pre Zdravie?

    Autor článku

    Gabriela Fazekašová

    redaktorka magazínu Dobré jedlo
    Vždy sa chcela venovať písaniu a po rokoch skúseností sa „prepísala“ až do magazínu Dobré jedlo. Zaujíma sa hlavne o praktické témy, ktoré sú ľuďom blízke, zjednodušia a tiež spríjemnia bežný život. Hľadanie inšpirácií je jej každodenným chlebíčkom, aby čitateľom prinášala stále niečo nové.