Reklama

Ako správne kombinovať bylinky pri varení? Takto vytvoríte dokonalú chuť

Vyberajte bylinky správne.

Zdroj: Geshas

Reklama
Monika Fajdová

Monika Fajdová

redaktorka magazínu Dobré jedlo

<p><p>Vôňa byliniek dokáže pretvoriť jednoduché jedlo na gurmánsky zážitok, ale kľúčom k úspechu je umenie ich kombinácie. Viete, ktorá bylinka sa hodí k mäsu a ktorá k zelenine?</p></p>

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Neviete sa sústrediť? Táto BYLINKA vám pomôže zlepšiť aj pamäť!

    Bylinky nielenže dodávajú jedlu vôňu, chuť a sviežosť, ale zároveň sú zdrojom vitamínov a antioxidantov. Sú nenahraditeľné v zdravom varení, pretože môžu znížiť potrebu soli a iných dochucovadiel. Navyše, čerstvé bylinky dokážu oživiť nielen chuť pokrmu, ale aj jeho estetiku – posypané listy bazalky, petržlenovej vňate či kôpru vždy pridajú jedlu na atraktivite.

    Bylinky sú síce nenápadné, no pri varení dokážu veľké veci. Aby ste z nich však vyťažili maximum, je potrebné vedieť, ako ich správne kombinovať. Tu sú základné pravidlá, ktoré vám pomôžu vytvoriť harmonické chute a vyhnúť sa chybám.

    Menej je viac

    S bylinkami sa oplatí pracovať opatrne. Hoci ich vône a chute sú neodolateľné, príliš veľa druhov v jednom pokrme môže spôsobiť, že sa chute navzájom „bijú“ a jedlo stratí svoju rovnováhu. Držte sa pravidla dvoch až troch byliniek na jedno jedlo, aby každá z nich mohla vyniknúť.

    Napríklad kombinácia bazalky a oregana v talianskej kuchyni je dokonalým príkladom toho, ako si dve bylinky môžu vzájomne dopĺňať chuť. Ak máte chuť experimentovať, pridajte k nim jemnejší akcent, ako je petržlenová vňať, ktorá podporí ostatné chute bez toho, aby ich prebila.

    Anketa

    Používate v kuchyni skôr sušené alebo čerstvé bylinky?

    • Sušené0%
    • Čerstvé 0%

    Hlasovanie bolo ukončené

    Čerstvé alebo sušené bylinky?

    Rozdiel medzi čerstvými a sušenými bylinkami je významný, nielen v chuti, ale aj v ich použití. Čerstvé bylinky majú jemnejšiu a sviežejšiu chuť, preto ich pridávajte až na koniec varenia alebo priamo na hotové jedlo. Napríklad lístky čerstvej bazalky na cestovinách alebo čerstvý koriander na ázijských pokrmoch vytvoria dokonalý finiš.

    Zdroj: LAURA WITTEKOVA

    Z čerstvých byliniek si môžete urobiť aj dokonalé bylinkové maslo, ktoré sa výborne hodí k mäsu či rybám.

    Sušené bylinky sú intenzívnejšie, preto ich stačí použiť v menšom množstve. Tiež sa pridávajú na začiatok varenia, aby mali dostatok času uvoľniť svoje chute do pokrmu. Sušené oregano v paradajkovej omáčke alebo sušený tymian v dusenom mäse je skvelým príkladom toho, ako si môžu bylinky „sadnúť“ počas varenia. Pamätajte, že pri sušených bylinkách platí pravidlo „menej je viac“ ešte viac ako pri čerstvých.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Pesto - pochúťka s vôňou Stredomoria: BAZALKA v nej nesmie chýbať!

      Zdroj: LAURA WITTEKOVA

      Koriander je mimoriadne obľúbený najmä v ázijskej kuchyni.

      Typické bylinky pre rôzne kuchyne sveta

      • Talianska kuchyňa: Kombinácia bazalky, oregana a tymianu je základom väčšiny talianskych receptov. Používajú sa v omáčkach, na pizze aj v marinádach.
      • Francúzska kuchyňa: Tymian, rozmarín a estragón dominujú francúzskym pokrmom, najmä polievkam, duseným jedlám a rybám. Francúzska zmes „Herbes de Provence“ je skvelým príkladom kombinácie typických byliniek.
      • Ázijská kuchyňa: Koriander, thajská bazalka a citrónová tráva sú neoddeliteľnou súčasťou ázijských jedál. Dodávajú im exotickú, sviežu arómu.
      • Stredoeurópska kuchyňa: Majoránka, kôpor a petržlenová vňať sú základom tradičných slovenských a českých receptov, ako sú polievky, omáčky či jedlá z kysnutého cesta.
      Video Player is loading.
      Stream Type LIVE
      Advertisement
      Current Time 0:00
      Duration 0:00
      Remaining Time 0:00
      Loaded: 0%
        • Chapters
        • descriptions off, selected
        • subtitles off, selected
        Dobré Jedlo - Vyskúšajte nadýchanú bylinkovú omeletu

        Ktorá bylinka sa hodí k mäsu a ktorá k zemiakom?

        Správna kombinácia byliniek dokáže pozdvihnúť chuť každého pokrmu. Či už pripravujete mäso, ryby, zeleninu, polievky alebo cestoviny, bylinky sú tým tajným trikom, ktorý z jednoduchého jedla urobí gurmánsky zážitok.

        K mäsu

        Rozmarín, tymian a šalvia patria medzi najlepšie bylinky na dochutenie mäsa v akejkoľvek forme. Rozmarín s jeho intenzívnou, borovicovou arómou je ideálny na pečenú jahňacinu alebo hovädzie mäso. Stačí ho vložiť spolu s cesnakom a kúskami masla na mäso pred pečením, a výsledkom bude neodolateľná vôňa aj chuť. Tymian je jemnejší a veľmi univerzálny – výborne sa hodí do marinád na hydinu alebo ako súčasť korenín na grilované steaky. Šalvia, s jej výrazným, zemitým nádychom, skvelo dopĺňa bravčové mäso, najmä v kombinácii s cesnakom alebo jablkami. Pridaním týchto byliniek do dusených mäsových pokrmov, ako je ragú alebo guláš, dosiahnete hlbšiu a komplexnejšiu chuť.

        K rybám

        Ryby majú jemnú chuť, ktorá si vyžaduje bylinky, ktoré ju neprebijú, ale naopak zvýraznia. Kôpor je klasikou, ktorá sa používa najmä pri lososovi, treske alebo pstruhovi. Čerstvý kôpor zmiešaný s citrónovou šťavou a olivovým olejom vytvorí jednoduchú, no dokonalú marinádu. Citrónový tymian, so svojou jemnou citrusovou arómou, je skvelý na grilované alebo pečené ryby. Stačí ho vložiť do bruška ryby spolu s plátkami citrónu pred pečením. Petržlenová vňať dodá sviežosť a jemnosť – jej využitie siaha od rybích polievok cez šaláty až po prílohy k morským plodom.

        Zdroj: LAURA WITTEKOVA

        Bylinky pozdvihnú na vyššiu úroveň každé jedlo.

        K zelenine

        Bylinky dokážu zeleninu povýšiť na kulinársky zážitok. Bazalka je perfektná k paradajkám – stačí čerstvé lístky natrhať na plátky paradajok s mozzarellou, olivovým olejom a balzamikom a vznikne klasický šalát Caprese. Tymian je nenahraditeľný pri pečení zeleniny – či už ide o mrkvu, cuketu, papriku alebo tekvicu, jemná aróma tymianu dokonale podčiarkne ich prirodzenú sladkosť. Koriander je obľúbený v ázijských a mexických receptoch, kde jeho výrazná chuť výborne ladí s avokádom, šošovicou či fazuľou. A na pečené zemiaky? Rozmarín a cesnak sú neprekonateľná kombinácia, ktorá dodá zemiakom chrumkavý povrch a bohatú arómu.

        Video Player is loading.
        Stream Type LIVE
        Advertisement
        Current Time 0:00
        Duration 0:00
        Remaining Time 0:00
        Loaded: 0%
          • Chapters
          • descriptions off, selected
          • subtitles off, selected
          Božské OREGANO: Zázračná bylinka pomôže pri kašli... a TAKTO kraľuje v kuchyni!
          Zdroj: NMH

          Do polievok

          Polievky bez byliniek by boli nudné a bez života. Majoránka je neoddeliteľnou súčasťou tradičných slovenských a českých polievok, ako sú fazuľová alebo zemiaková. Tymian je výborný v krémových polievkach, napríklad v tekvicovej alebo paradajkovej – stačí ho pridať počas varenia a vybrať pred servírovaním, aby nezostal príliš výrazný. Petržlenová vňať je univerzálna a jej čerstvo nasekané lístky dodajú každému vývaru alebo krémovej polievke finálny dotyk sviežosti. Ak chcete do polievky jemne pikantnú chuť, vyskúšajte štipku estragónu.

          Zdroj: LAURA WITTEKOVA

          Bazalka je ozdobou talianskych jedál.

          K cestovinám

          Talianska kuchyňa je synonymom bylinkovej dokonalosti. Bazalka je hviezdou, ktorá hrá hlavnú rolu v paradajkových omáčkach, pestách a je ozodobou snáď každej pizze. Čerstvé lístky bazalky môžete pridať priamo do omáčky alebo použiť ako ozdobu na hotový pokrm. Oregano so svojou zemitou a mierne korenistou chuťou je priam nevyhnutné pre autentické lasagne. Tymian zase výborne dopĺňa smotanové omáčky a cestoviny so syrom. Skúste ho pridať do špagiet s cesnakom, olivovým olejom a parmezánom pre jednoduché, no luxusné jedlo.

          Autor článku

          Monika Fajdová

          redaktorka magazínu Dobré jedlo
          Je introvertka, ale o jedle vždy rada pokecá, inšpirácie na nové recepty často hľadá v spoločnosti mačacích kamarátov. Miluje taliansku a ázijskú kuchyňu, hlavne cestoviny a sushi. Na prípravu prvého kysnutého cesta sa odhodlávala takmer 25 rokov a dnes je z toho láska! Varenie a pečenie je pre ňu relax, nebojí sa ani vegetariánskych či vegánskych jedál, ktoré dokáže vyšperkovať tak, že v nich mäso nechýba ani zarytým mäsožravcom. Riadi sa heslom: „Život je príliš krátky na to, aby sme jedli zlé jedlo!“.