Reklama

HORKÝ BAKLAŽÁN? Nikdy viac! Vyskúšajte naše top triky

Ktorý druh baklažánu máte najradšej?

Zdroj: shutterstock

Reklama
Monika Fajdová

Monika Fajdová

redaktorka magazínu Dobré jedlo

Vyhýbate sa mu kvôli nepríjemnej horkosti? Vyskúšajte naše tipy a zamilujete si ho!

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    PARMIGIANA DI MELANZANE: Zapekaný BAKLAŽÁN s parmezánom si zamilujete

    Baklažán nie je len chutnou zložkou jedál, ale je aj veľmi prospešný pre zdravie. Jedným z hlavných benefitov baklažánu je jeho nízky obsah kalórií, vďaka čomu je ideálny pre tých, ktorí si sledujú váhu. Táto zelenina je súčasťou mnohých skvelých jedál, no jej horkosť môže byť prekážkou.

    Je bohatý na antioxidanty, ako je nasunin, ktorý pomáha chrániť bunky pred poškodením. Okrem toho je dobrým zdrojom vlákniny, ktorá podporuje zdravé trávenie a môže pomôcť znížiť hladinu cholesterolu. Vláknina v baklažáne tiež prispieva k pocitu sýtosti.

    Zdroj: shutterstock

    Baklažán existuje v mnohých farbách.

    Baklažán je bohatý na vitamíny a minerály, vrátane vitamínu C, vitamínu K, vitamínov skupiny B, mangánu a draslíka. Tieto živiny podporujú celkové zdravie a pohodu.

    Vedeli ste, že existujú baklažány v rôznych farbách? Obľúbený je "Čierny krásavec" , klasická odroda je známa svojou tmavo fialovou až čiernou šupkou a je jednou z najbežnejších odrôd baklažánu. Má veľké, oválne plody s hladkou a lesklou šupkou. Biela odroda "Casper" je mimoriadne vhodná na grilovanie, má lahodnú, jemnú chuť.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Baklažánové tipy od šéfkuchára: Toto musíte ovládať!

      Ako odstrániť z baklažánov horkosť?

      Horkosť baklažánu je spôsobená prirodzene sa vyskytujúcimi chemickými zlúčeninami nazývanými glykoalkaloidy, ktoré rastlina produkuje ako ochranu pred škodcami. Mladšie a menšie baklažány majú zvyčajne menej horkosti, zatiaľ čo väčšie a staršie môžu byť horkejšie. Snažte sa vyberať baklažány s lesklou a pevnou šupkou bez škvŕn.

      Prvou a najbežnejšou metódou je solenie. Baklažán nakrájajte na plátky alebo kocky a rovnomerne posypte soľou. Nechajte ich odstáť asi 30 minút. Solenie spôsobí, že baklažán "sa spotí", vypustí prebytočnú tekutinu spolu s horkými zlúčeninami.

      Zdroj: Shutterstock

      Solenie je rozšírený spôsob odstraňovania horkosti z baklažánu.

      Ďalším spôsobom, ako sa zbaviť horkosti, je mliečny kúpeľ. Nakrájané kúsky baklažánu namočte do mlieka na 30 minút až hodinu. Po namáčaní kúsky opláchnite a osušte. Mlieko pomáha neutralizovať horkosť a zároveň baklažán zmäkčuje.

      Video Player is loading.
      Stream Type LIVE
      Advertisement
      Current Time 0:00
      Duration 0:00
      Remaining Time 0:00
      Loaded: 0%
        • Chapters
        • descriptions off, selected
        • subtitles off, selected
        Nebojte sa BAKLAŽÁNU! S tipmi šéfkuchára sa vám vždy podarí

        Blanšírujte!

        Blanšírovanie je technika, ktorá pomáha znížiť horkosť baklažánu a zároveň zachováva jeho textúru a farbu. Tento proces spočíva v krátkom ponorení baklažánu do vriacej vody, následne do ľadovej vody, čím sa zastaví varenie.

        Prvým krokom pri blanšírovaní je nakrájanie baklažánu na plátky alebo kocky, pripravte veľký hrniec s vriacou vodou a misu s ľadovou vodou. Baklažán ponorte do vriacej vody na 2-3 minúty. Tento krátky čas v horúcej vode pomôže odstrániť časť horkých zlúčenín a zmäkčiť baklažán, pričom zachováva jeho pevnosť.

        Zdroj: Shutterstock

        Baklažány sa oplatí pred grilovaním blanšírovať.

        Potom baklažán preložte do misy s ľadovou vodou. Tento krok je kľúčový, pretože okamžite zastaví proces varenia a zachová živiny, farbu a textúru baklažánu. Nechajte ho v ľadovej vode, kým úplne nevychladne. Vyberte ho a osušte papierovou utierkou, čím odstránite prebytočnú vlhkosť.

        Blanšírovanie zlepšuje napríklad aj schopnosť baklažánu vstrebať marinádu, vďaka čomu bude chuťový zážitok oveľa lepší.

        Autor článku

        Monika Fajdová

        redaktorka magazínu Dobré jedlo
        Je introvertka, ale o jedle vždy rada pokecá, inšpirácie na nové recepty často hľadá v spoločnosti mačacích kamarátov. Miluje taliansku a ázijskú kuchyňu, hlavne cestoviny a sushi. Na prípravu prvého kysnutého cesta sa odhodlávala takmer 25 rokov a dnes je z toho láska! Varenie a pečenie je pre ňu relax, nebojí sa ani vegetariánskych či vegánskych jedál, ktoré dokáže vyšperkovať tak, že v nich mäso nechýba ani zarytým mäsožravcom. Riadi sa heslom: „Život je príliš krátky na to, aby sme jedli zlé jedlo!“.