Tradičná UKRAJINSKÁ KUCHYŇA: Aha, čo má spoločné so slovenskou
25. 3. 2022, 16:15 (aktualizované: 31. 5. 2024, 9:27)

Zdroj: SHUTTERSTOCK
Aj ukrajinské babičky a prababičky to vedeli pri sporáku dobre roztočiť! Vyskúšajte ich vareniki, boršč, okroška, nalisniki, banoš či golubtsi. Dobrú chuť! Smačnogo!
Určite ich poznáte v trocha inej podobe, s inými názvami. Všetko samé pochúťky!
Vareniki so zemiakovou plnkou
... alebo varenyky, sú pirohy či ravioly z jednoduchého cesta v tvare polmesiaca. Plnia sa najčastejšie zemiakovu plnkou, no pripravuje sa aj ich sladká verzia. Podávajú sa často s hustou smotanou. Toto národné jedlo má na Ukrajine aj svoj festival a nezaobíde sa bez nich žiadny sviatok, varia ich aj na Vianoce. Kiežby boli v mieri!
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Na cesto:
- 2 hrnčeky hladkej múky
- 1 lyžička soli
- 2 vajcia
- 100 ml vlažného mlieka
- 2 lyžice slnečnicového oleja
Na plnku:
- 1 kg zemiakov
- 1 bobkový list
- 1 veľká cibuľa
- 100 ml horúceho mlieka
- 3- 4 lyžice rastlinného oleja
- 40 g masla
- soľ, mleté čierne korenie
Na podávanie:
- 2 lyžice masla
- 2 cibule
- 2 lyžice práškového cukru
Postup na ďalšej strane>>

Zdroj: SHUTTERSTOCK
1. Urobte plnku: Ošúpané zemiaky nakrájajte a uvarte v mierne osolenej vode s bobkovým listom. Sceďte, ale vodu odložte. V panvici zohrejte olej a na strednomohni opečte nadrobno nakrájanú cibuľu do zatohneda. Preložte na papierový obrúsok, aby vsal tuk. Zemiaky roztlačte a prilievajte horúce mlieko. Pridajte nakrájané maslo a podľa potreby trochu vriacej vody zo zemiakov. Premiešajte, mala by vzniknúť tuhá hmota. Pridajte do nej opečenú cibuľu, osoľte a okoreňte.
2. Pripravte cesto: Zmiešajte preosiatu múku, soľ, vajcia, mlieko a 2 lyžice oleja. Vymieste vláčne cesto. Prikryté ho nechajte odstáť 30 minút na chladnom mieste.
3. Cesto rozdeľte na 2 alebo 3 časti, rozvaľkajte a vykrajujte kolieska s priemerom 6 - 7 cm.
Do stredu každého dajte za lyžičku zemiakovej plnky, preložte na polovicu a okraje dobre pritlačte mokrými prstami.
4. V kastróliku rozpustite maslo. Na strednom ohni 1 minútu opekajte nadrobno nakrájanú cibuľu a pridajte cukor. Počas miešania ho nechajte na miernom ohni asi 10 minút rozpustiť.
5. Vo veľkom hrnci nechajte zovrieť mierne osolenú vodu a nahádžte do nej vareniki. Varte asi 3 minúty, kým nevyplávajú na povrch. Opatrne sceďte, preložte do misy a prelejte cibuľovou zmesou. Zľahka posoľte a premiešajte.
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Vareniki môžete pripraviť aj na sladko s ovocím.
Nalisniki
Sú jedným z najznámejších ukrajinských dezertov. Pripomínajú francúzske palacinky, len obsahujú oveľa viac plnky. Tradične ju tvorí tvaroh s hrozienkami, no môžete ich potrieť len džemom, alebo iba posypať cukrom.
Zdroj: SHUTTERSTOCK
- 4 vajcia
- 1 hrnček mlieka (250 ml)
- 5 lyžíc studenej vody
- 1 hrnček hladkej múky (môže byť špaldová)
- štipka soli
- maslo alebo olej na opekanie a zapekanie
Na plnku:
- 250 g jemného tvarohu
- 3 lyžice smotany na šľahanie
- 2 žĺtky
- štipka soli
- za hrsť prepláchnutých sušených hrozienok
Pokračovanie na ďalšej strane>>

Zdroj: NMH
1. V mise dobre rozšľahajte vajcia (najlepšie mixérom). Pridajte mlieko, vodu, múku, soľ a šľahajte, kým nevznikne hladké palacinkové cesto.
2. Zohriatu nepriľnavú panvicu potrite tukom a naberačkou nalejte cesto. Krúžte panvicou, kým sa cesto rovnomerne nerozleje. Opekajte na miernom ohni len z jednej strany do zlatista asi 1 minútu každú palacinku.
3. Medzitým pripravte plnku: Tvaroh vymiešajte so žĺtkami, smotanou a trochou soli. Pridajte hrozienka.
4. Palacinky uložte opečenou stranou nadol, po okraji naneste za lyžicu plnky a začnite rolovať. Zakaždým palacinku zasuňte aby skryla plnku a znova pridajte plnku.
5. Naplnené palacinky dajte do maslom potretej zapekacej misy a každú tiež potrite maslom. V rúre vyhriatej na 180 °C pečte asi 20 minút. Podávajte s kyslou smotanou alebo hustým jogurtom, prípadne s ovocím.
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Banoš
Banosh alebo banush je legendárne národné huculské jedlo chudobných z kukuričnej krupice so slaným, najčastejšie ovčím syrom alebo bryndzou. V Rumunsku ho volajú bălmuș. Podľa tradície ho v Karpatoch robili muži - v prírode na ohni. Každý mal svoj jedinečný recept. Vôňa dymu, zmiešaná s vôňou čerstvého vzduchu mu dodá svojskú chuť. Pri neustálom miešaní kaše treba byť trpezlivý, no vyplatí sa. Lebo banoš vám dodá energie a sýtosti na celé hodiny. Môžete ho samozrejme pripraviť aj doma na sporáku, aj keď prídete o jeho autentickú dymovú arómu.
Zdroj: Dobré jedlo
- 400 ml vody
- 200 ml mlieka
- štipka soli
- 200 g kukuričnej múky (polenty)
- 200 g kyslej smotany
1. Do hrnca nalejte vodu a mlieko. Priveďte do varu.
2. Za stáleho miešania vsypte múku, znížte teplotu a varte takmer 7 minút. Počas varenie pridajte trocha soli. Stále miešajte.
3. Odstavte a do horúceho banoša primiešajte smotanu, prípadne ju podávajte zvlášť.
Namiesto smotany doň môžete primiešať trocha masla. V modernejšom prevedení sa k nemu pridáva aj bravčové mäso, slanina, opečené huby, slanina alebo tvaroh.
Okroška
Okroshka je osviežujúca studená letná polievka z uhoriek. Kyslú chuť je dodáva kvas alebo kefír. Pridáva sa do nej aj kôpor, šunka alebo klobása a varené vajce.
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Pozrite akú parádnu okrošku nám navaril šéfkuchár Jarda Žídek podľa svojho ukrajinského kamaráta>>

Najlepšie je dobre odležaná a vychladená!
4 PORCIE, PRÍPRAVA 15 MINÚT, VYLÚHOVANIE 12 HODÍN, CHLADENIE 5 – 8 HODÍN
- 1 šalátová uhorka
- 1-1,5 l vody
- 2-3 zemiaky uvarené v šupke
- 3-4 vajcia na tvrdo
- 3-4 červené reďkovky
- 2 jarné cibuľky
- 100 g kvalitnej šunky
- viazanička čerstvého kôpru
- smotana na varenie (môže byť aj kefír, žinčica alebo kvalitný biely jogurt)
- ocot podľa chuti";i:10;s:58:"cukor podľa chuti (Žídekovci ho do polievky nedávajú)";i:11;s:28:"soľ, mleté čierne korenie
Zdroj: Dobré jedlo/Robo Hubač
1. Pripravte si základ na polievku: Vodu prevarte a nechajte vychladnúť. Vložte do nej rozmixované kúsky asi z polovice uhorky a nechajte cez noc lúhovať. Potom preceďte a trocha osoľte.
2. Zemiaky a 1 vajce ošúpte a nakrájajte na malé kocky. Dajte do hrnca s trochou pripravenej uhorkovej vody a pridajte na drobno nakrájanú reďkovku, cibuľku, šunku a nasekaný kôpor. Metličkou vmiešajte smotanu, podľa potreby dolejte ešte uhorkovú vodu tak, aby polievka nebola priveľmi riedka ani hustá.
3. Osoľte, okoreňte, ochuťte octom a prípadne trochou cukru. Dobre premiešajte a dajte vychladiť. Polievku podávajte ozdobenú kôprom a vajcom na tvrdo.
Borčš
Hustá a veľmi zdravá polievka, ktorá sa podáva aj ako hlavné jedlo, sa pripravuje na množstvo spôsobov. Pôvodný recept obsahoval 30 ingrediencií. Základ tvorí kvalitný vývar z hovädzieho mäsa, ktorým sa potom zaleje kapusta, cvikla (tá sa tradične pridáva do ukrajinskej verzie), mrkva, cibuľa, cesnak... Boršč sa tradične zajedá namiesto chleba cesnakovými lievancami - pampushkami.
Zdroj: SHUTTERSTOCK

Golubsti
Plnené "holúbky" - jemné kapustné listy plnené mäsovo-ryžovou plnkou, zaliate paradajkovou omáčkou patria aj k tradičným jedlám na východnom Slovensku. Rolky sa buď zapekajú v rúre, alebo sa dusia v hrnci. Plniť sa môžu aj pohánkou, fazuľou a podobne. Paradajková omáčka však musí byť a najlepšie ak je ešte ozdobená kyslou smotanou!
Zdroj: LÝDIA CZAKÓ
Holúbky
