Liečivý ZÁZVOROVÝ GROG: Omamná vôňa aj liečivý účinok
26. 12. 2021, 6:24 (aktualizované: 31. 5. 2024, 9:26)

Zdroj: Shutterstock
Nesmierne účinná sila, tohto na prípravu jednoduchého nápoja, vás dostane. Doprajte si spojitosť korenín a zdravých ingrediencií príjemnej chuti, omamnej vône a liečivého účinku.
Budete potrebovať:
• 3 cm kúsok zázvoru • 1 kúsok škorice • 10 klinčekov • 3 hviezdičky badiánu • 1 bobkový list • ½ litra vody • ½ dcl brandy • citrón • med
Zázvor spolu s koreninami dajte do vody a varte 10 minút. Neskôr dochuťte podľa chuti medom a citrónom. Ak môžete, pridajte aj ½ dcl brandy alebo rumu.

Zdroj: Shutterstock
Zázvor patrí medzi superpotraviny, ktoré podporujú prirodzenú obranyschopnosť organizmu. Znižuje zápal, zlepšuje trávenie a tlmí bolesti hlavy.
Zdroj: Shutterstock
Zázvor je známy pre svoje pozitívne účinky na trávenie. Esenciálne oleje, vitamíny A, B1, B2, C, E, sodík, horčík, fosfor, vápnik, železo a ďalšie látky robia zo zázvoru všestranného pomocníka pri rôznych zdravotných ťažkostiach, vrátane pálenia záhy. Môže sa konzumovať aj dlhodobo a je tak chutnou a prírodnou liečbou pri podráždení žalúdka.
Klinčeky majú protizápalový účinok, pomáhajú proti respiračným problémom, pri liečbe prechladnutia a kašľa, ale i artritíde a bolesti kĺbov.
Zdroj: Shutterstock
Klinčeky
Škorica vďaka antibakteriálnym a protiplesňovým účinkom výborne pomáha pri nachladnutí, chrípke, či angíne. Účinná je aj pri problémoch s trávením a nadúvaní.
Zdroj: Shutterstock
Škorica - Je jedným z najliečivejších korení. Jej najsilnejšou zbraňou je, že znižuje hladinu krvného cukru, čím pomáha v liečbe proti diabetu. Koľko? Stačí polovica čajovej lyžičky denne.
Vďaka svojmu liečivému potenciálu sa badián používa v tradičnej čínskej medicíne už stovky rokov. Je bohatý na antioxidanty, obsahuje zdraviu prospešné polyfenoly a flavonoidy, napríklad quercetín. Má antibakteriálne a protiplesňové vlastnosti, účinne bojuje proti chrípke a pomáha udržovať zdravé trávenie.
Zdroj: Profimedia
Badián vytvára krásne hviezdice, ktoré sa s obľubou používajú aj ako ozdoba.
Bobkový list nevyužijete len ako samozrejmú ingredienciu v kuchyni, ale prekvapí vás aj svojimi liečivými účinkami. Pomáha znížiť hladinu stresových hormónov, zatočí s úzkosťou a nervozitou. Obsahuje enzýmy, pomáhajúce tráviť jedlo rýchlejšie, čím podporí rýchlejšie vylučovanie toxických látok. Má protizápalové vlastnosti, zmierňuje respiračné ťažkosti. Pôsobí blahodárne aj pri artritíde a bolestiach kĺbov.
Zdroj: Shutterstock
Bobkový list Bobkový list pomáha pri plynatosti, únave a nechutenstve. Podobne ako majorán pomáha upokojiť kašeľ. a má antibakteriálne účinky. Využíva sa ako dochucovadlo mnohých mäsových a zeleninových jedál.