Moravské koláčiky ako od babičky: Takto sa vám dokonalo podaria
14. 2. 2025, 12:03 (aktualizované: 14. 2. 2025, 15:51)

Spoznajte tajomstvo prípravy milovaných moravských koláčikov. Vďaka nášmu videoreceptu ich zvládne aj začiatočník. Skúsite?
Zdroj: Dobré jedlo/Laura Witteková
Zdroj: Dobré jedlo/Laura Witteková
Zdroj: Dobré jedlo/Laura Witteková
Galéria k článku
Zdroj: Dušan Křístek
Voňavé moravské koláčiky dostanú celú rodinu.
Takto chutí tradícia
Moravské koláčiky sú malé, nadýchané pečivo, ktoré pochádza z tradičnej českej a slovenskej kuchyne. Sú charakteristické svojím mäkkým kysnutým cestom a bohato plneným stredom, ktorý môže obsahovať tvaroh, lekvár, mak alebo orechy. Najobľúbenejšia verzia je práve s tvarohovou plnkou, ktorú sme vo videu pripravili aj my. Pridali sme aj posýpku hornej lekvárovej vrstvy, mňam! Hoci sa príprava koláčikov môže zdať náročná, s naším postupom ich zvládne každý domáci pekár.
Zdroj: Linda Dobrovodská
Moravské koláčiky podľa receptu starej mamy.
Tajné triky, aby sa podarili
Použite správnu múku: Ak chcete mať moravské koláčiky mäkké a nadýchané, použite kvalitnú hladkú múku s vyšším obsahom lepku. Tá zabezpečí, že cesto bude pružné a dobre nakysne.
Kvásku dajte čas: Aby bolo cesto dokonale nadýchané, je dôležité najprv pripraviť kvások z droždia, teplého mlieka a cukru. Nechajte ho dostatočne aktivovať, 10 až 15 minút, aby malo cesto tú správnu štruktúru.
Tvarohová plnka musí byť hustá: Aby plnka nevytiekla a koláčik pekne držal tvar, odporúča sa použiť tučný tvaroh a pridať doň trochu vanilkového pudingu alebo krupice. Tým získate pevnejšiu konzistenciu bez prebytočnej tekutiny.
Nechajte koláčiky dobre podkysnúť: Po vytvarovaní koláčikov ich nechajte ešte podkysnúť na plechu. Vďaka tomu sa pri pečení krásne nafúknu a budú ešte jemnejšie
Moravské koláčiky s tvarohom a lekvárom
cca 20 kusov, príprava 1,5 hodiny
Potrebujete:
Na cesto:
- 1 vanilínový cukor
- 300 ml vlažného mlieka
- 30 g droždia
- 500 g hladkej múky
- 50 g kryštálového cukru
- 2 žĺtky
- 100 g mäkkého masla
- štipka soli
- 1 vajíčko na potretie
Tvarohová plnka:
- 150 g hrudkovitého tvarohu
- 1 vanilínový cukor
- 1 vajíčko
- nastrúhaná kôra z 1 citróna
- 1/2 hrnčeka sušených hrozienok
- tuzemák na namočenie hrozienok
Lekvárová plnka:
- slivkový lekvár
Posýpka:
- 80 g hrubej múky
- 80 g krysštálového cukru
- 60 g masla
POSTUP:
1. Príprava cesta: Vo vlažnom mlieku s vanilínovým cukrom rozdrvíme droždie a pripravíme kvások.
2. Medzitým v miske zmiešame hladkú múku, kryštálový cukor, zmäknuté maslo a štipku soli. Prilejeme pripravený kvások a vypracujeme vláčne cesto. Správne vymiesené cesto sa odliepa od stien misy. Prikryjeme ho čistou utierkou a necháme kysnúť na teplom mieste približne 30 minút.
3. Príprava tvarohu: Tvarohovú plnku si pripravíme zmiešaním všetkých ingrediencií v samostatnej miske.
4. Príprava posýpky: V miske zmiešame kryštálový cukor a hrubú múku. Pridáme maslo a miešame, kým sa všetky zložky nespoja.
5. Formovanie a pečenie koláčov: Vykysnuté cesto na doske ešte krátko premiesime. Rozvaľkáme ho na hrúbku približne 0,5 cm a vykrojíme z neho kolieska. Každé koliesko naplníme tvarihovou plnkou alebo slivkovým lekvárom a zabalíme tak, aby vznikli malé buchtičky. Každú buchtičku jemne v strede jemne stlačíme, aby vznikla priehlbinka (môžeme si pomôcť lyžicou), do ktorej vložíme ďalšiu dávku plnky.
6. Koláče poukladáme na plech vystlaný papierom na pečenie s dostatočnými rozostupmi, aby sa pri pečení nezlepili. Okraje cesta potrieme rozšľahaným vajíčkom a posypeme pripravenou posýpkou. Na plechu ich ešte necháme 10 minút podkysnúť.
7. Pečieme v predhriatej rúre na 180 °C dozlatista, približne 20 minút.