objednať časopis
všetky kategórie

Veru, všetko je raz prvý raz... Keď Miňa požiadal komentátor britskej kráľovskej rodiny Jakub Abrahám, aby pripravil na čaj o piatej tento klasický koláč, priznal sa, že ho ešte nepiekol. No keďže aj on je royalista, neodmietol. Napokon si pýtali všetci recept!

Kráľovská tradícia

Popoludňajšie čaje začala organizovať kráľovná Viktória, ktorá na britský trón zasadla mladučká v roku 1837. Na týchto slávnostných recepciách medzi 15.00. a 18:00 hodinou sa schádzali aj desiatky hostí.

V tradícii pokračovala aj najdlhšie vládnuca panovníčka Alžbeta II., na ktorej počesť známy slovenský royalista Jakub Abrahám čajové stretnutie nedávno usporiadal. Samozrejme, tradície dodržiava aj jej syn, kráľ Karol III.

No slávny koláč Victoria Sponge, koláčiky scones či plnené sendviče s uhorkou, sa podávajú v celej Británii. K nim sa podáva čierny čaj English Breakfast s trochou mlieka alebo Earl grey s plátkom citrónu.

Aj na nedávnej návšteve knižnice Colchester Library na Trinity Square pohostili kráľa Karola III. a kráľovnú Camillu v štýle čaju o piatej. Prelistujte si foto z Instagramu:

Recept na Victoria Sponge nájdete vo videu hore, ale aj na ďalšej strane >>>