Reklama

Vyrobené na Slovensku: Umelecké MEDOVNÍKY aj na spapanie!

Jarmila a Ivan Klučiarovci, Topoľčianky

Zdroj: Dobré jedlo/Matej Kalina

Reklama
Mária Abrahámová

Mária Abrahámová

redaktorka magazínu Dobré jedlo

Svoje umelecké diela pečú a zdobia s láskou a veľkou trpezlivosťou. Videli sme to všetko na vlastné oči! A tak sme sa pri tej nádhere usmievali, že sme nakoniec odišli nielen s medovníčkami, ale aj s tajnými receptmi. Páči sa.

Mária Balačinová, Košťany nad Turcom

Zdroj: Dobré jedlo/ ROBO HUBAČ

Mária Balačinová, Košťany nad Turcom

balacinova.sk

Šikovné ruky by jej mohol bárskto závidieť. Odjakživa štrikuje, vyšíva, prvé medovníky ozdobila asi tri roky pred tým, ako si založila živnosť. Jej mužovi sa spočiatku nepozdávalo, keď sa pred 24 rokmi namiesto istého zamestnania pustila do neistého podnikania. No potom jej pomohol zariadiť malú výrobňu aj formičky na vykrajovanie sú jeho robota. Medovnikárkina intuícia zvíťazila. Márii Balačinovej sa onedlho otvorili dvere do Paríža, kde na Champs-Élysées prezentovala svoju prácu. Napriek počiatočným rozpakom sa v nej začala cítiť ako med v medovníkoch...

Najskôr zbierala skúsenosti, potom obdiv a ocenenia doma aj v zahraničí. „S mamou sme medovníky nepiekli, no keď som ich raz uvidela v ženskom časopise, učarovali mi. Našla som v nich súzvuk výtvarného cítenia, organizačných schopností a napokon aj znalostí z účtovníctva, ktorému som sa predtým venovala,“ vyznáva sa jedna z najznámejších slovenských majsteriek v tomto umení. Vylepšovala vlastnú technológiu aj recepty. Do cesta na zdobené medovníky maslo nedáva. Vzory a glazúru nanáša zvyčajne tak, ako to práve cíti. Jej srdcovkou sú medovníkové srdcia, ale aj vianočné gule, ktoré natiera prifarbeným žĺtkom, aby získali pekný lesk. A ešte aj svietia.

Dobrá rada:

Ak chcete mať mäkké medovníky, do cesta pridajte maslo a nedávajte veľa medu v pomere k múke. Vysušiť ich môže aj mráz alebo suchý vzduch. Treba ich dobre uskladniť v škatuli.

Môj rodinný recept 

Zdroj: Dobré jedlo/ ROBO HUBAČ

Mária Balačinová, Košťany nad Turcom

Potrebujete:

  • 400 g hladkej múky T 650
  • 140 g práškového cukru
  • 50 g masla
  • 2 vajcia
  • 2 lyžice tekutého medu
  • 1 lyžička perníkového korenia

POSTUP:

  1. Vypracované cesto nechajte aspoň cez noc odpočívať.
  2. Povykrajované medovníky pečte na dierkovanom plechu na 180-200 °C podľa veľkosti 7 až 10 minút.
  3. Potrite ich žĺtkom pred pečením (budú tmavšie), ale môžete aj po upečení.

Zdenka Babičová, Bratislava

Zdroj: Dobré jedlo/ ROBO HUBAČ

Zdenka Babičová, Bratislava

zdenkinedomace.medovnicky

Zdravotná sestra z Kramárov začala piecť medovníčky pred vyše pätnástimi rokmi. „Pritom nie som medovníkový typ!“ priznáva. Okrem plnených lekvárom iné vraj nejedáva. Zato vnúčatám chutia všetky. Veselé Zdenkine medovníčky rôznych motívov potešia najmä deti. Kedysi robila radosť malým aj veľkým veľkonočnými kraslicami zdobenými voskom, ktoré prezentovala na výstavách. „Raz som dostala trojrozmernú formu na medovník v tvare vajca. Najskôr som nevedela, čo s ňou... No keď som upiekla niekoľko medovníkových kraslíc, mali veľký úspech,“ povie Zdenka.

Pečenie a zdobenie medovníkov berie po večeroch a víkendoch ako príjemný relax. Nakupovať ani variť nemusí, o to sa príkladne stará manžel, ktorý si zvykol na škoricovo-vianočnú vôňu v ich byte aj cez leto. Počas roka Zdenka pečie na svadby, oslavy, ale tiež pre cukrárky na ich torty – zdobia ich medovníčkami. No najviac objednávok má od polovice novembra. Vtedy sa to u Babičovcov hemží stromčekmi, hviezdami, čertmi, anjelmi, čižmami, Mikulášmi, guľami, domčekmi či svietnikmi z ručne vyvaľkaného cesta. Formičiek majú doma okolo šesťsto, je z čoho vyberať! Upečené medovníky nechá aspoň 3-4 dni odstáť, potom ich vypĺňa cukrovou polevou. A tá hrá zvyčajne rôznymi farbami.

Dobrá rada:

Medovníky pečte v rúre bez ventilátora, aby sa priveľmi nevysušili.

Môj rodinný recept 

Zdroj: Dobré jedlo/ ROBO HUBAČ

Zdenka Babičová, Bratislava

Potrebujete:

  • 600 g hladkej múky T 650
  • 200 g práškového cukru
  • 100 g masla
  • 3 vajcia
  • 6 lyžíc tekutého medu
  • 1 lyžička perníkového korenia
  • 1 lyžička perníkového kypriaceho prášku
  • 1 lyžička sódy bikarbóny

POSTUP:

  1. Odstáte cesto vyvaľkajte a povykrajované tvary preložte na plech vystlaný papierom alebo na špeciálny dierkovaný plech.
  2. Pri teplote 175 °C pečte 5 až 10 minút podľa veľkosti. Horúce ich pretrite rozšľahaným vajcom alebo žĺtkom s trochou vody a ešte dajte na pol minúty do rúry.
  3. Ak medovníky nebudete zdobiť, potrite ich pred pečením.

Andrea Hiklová, Stráňavy

Zdroj: Dobré jedlo/ ROBO HUBAČ

Andrea Hiklová, Stráňavy

adina-medovniky.sk

Keď pomáhala mame detskými rúčkami zdobiť medovníky, nikto by neveril, že raz sa stanú jej chlebíčkom. Je samouk, no neuveriteľne šikovný. Zdobenie kraslíc jej išlo už dávno, ale počas materskej dovolenky potrebovala zamestnať ruky nielen pred Veľkou nocou. A tak sa jej pod ne dostali opäť medovníky. „Inšpirovali ma skúsené medovnikárky, ale išla som vlastnou cestou,“ vraví Andrea. Vyštudovala na potravinárskej fakulte, opustila pôvodnú prácu a urobila si kurz cukrárstva. Tretí rok sa medovníkom venuje profesionálne. Na bielej glazúre rada vytvára farebné ľudové motívy, modrotlač, rustikálne vzory...

„Rada používam aj čipkované či háčkované vzory, bielu farbu v kombinácii s červenou alebo modrou, na objednávky robím tiež zlaté a strieborné.“ Tajomstvo zdobenia tkvie aj v dobre pripravenej poleve. Tú Andrea vymieša v mixéri lopatkou a domiešava ju ručne. „Poleva na zalievanie plôch by mala stekať po vareške. Na tenké kontúry potrebujem tuhú, ktorá opadáva z varešky, na ornamenty zasa pastovú konzistenciu,“ vysvetlí, zatiaľ čo obdivujeme adventné medovníkové svietniky a nádherného hojdacieho koníka. Ešteže sa občas niečo aj nepodarí! Z „nepodarkov“ sa vždy ujde deťom a ich spolužiakom, keď maškrtníci zaklopú na okno výrobne.

Dobrá rada:

V cukrovej poleve nesmú ostať vzduchové bublinky, aby neopadávala. Preto ju nešľahajte priveľmi silno. Ozdobené medovníky môžete dať na 10 minút predsušiť do pootvorenej rúry pri 50 °C.   

Môj rodinný recept 

Zdroj: Dobré jedlo/ ROBO HUBAČ

Andrea Hiklová, Stráňavy

Potrebujete:

  • 800 g hladkej múky T 650
  • 280 g jemného práškového cukru
  • 200 g kvalitného tekutého tmavého medu
  • 3 vajcia
  • 120 g zmäknutého masla
  • 1 balíček kypriaceho prášku do medovníka
  • 1 lyžička sódy bikarbóny
  • 2 lyžice perníkového korenia

POSTUP:

  1. Dve lyžice múky môžete nahradiť tmavým kakaom.
  2. Všetky suroviny by mali mať izbovú teplotu, zvlášť zmiešajte tekuté a sypké zmesi.
  3. Cesto zabaľte do potravinovej fólie a v chlade nechajte zrieť minimálne 24 hodín.
  4. Menšie medovníky pečte pri 200 °C asi 5 minút. Chvíľu odstáte, no horúce ich potrite vajíčkom.

Jarmila a Ivan Klučiarovci, Topoľčianky

Zdroj: Dobré jedlo/Matej Kalina

Jarmila a Ivan Klučiarovci, Topoľčianky

medovniky.com

Medovníky piekla Jarmila najskôr pre deti. Najviac im šmakovali tie krásne ozdobené. Klučiarovci nimi zásobovali celú rodinu a známych. Stále bolo málo! Vrecka s cukrovou polevou sa chopil raz aj Ivan Klučiar a zistil, že ruku má naozaj pevnú. „Poleva musí byť tak akurát, aby sa dobre ťahala,“ povie bývalý stavbár a informatik. Pred 25 rokmi presedlal na profesiu, ktorá prislúcha skôr zručným a trpezlivým ženám. S tou svojou sa pri zdobení medovníkov naozaj vyžíva. Tento rok získal ocenenie majster ľudovej umeleckej výroby.

„Cesto miesime a vaľkáme pomocou stroja, spolu pečieme aj vykrajujeme. Tenulinké čiarky, ktoré tvoria podklad čipkovaného vzoru, robí výhradne manžel,“ prezradí princíp ukážkovej deľby práce Jarmila, ktorá medovníky dozdobí bielou polevou. Námety na jemné vzory čerpá z vyšívanej čipky, z krojov a tiež z vlastnej fantázie. Keď povieme, že také majstrovské diela je škoda zjesť, len sa usmejú: „Aj cukrári sa koľko nababrú s tortou...“ Pred Vianocami idú najviac menšie tvary anjelikov, hviezdičiek, stromčekov, betlehemy a medovníkové domčeky. Deti vyrástli a medovníky stále ľúbia jesť, no naučili sa tiež zdobiť ich. Obe dcéry sú v tom veľmi pedantné, najviac sa však chytil syn, ktorý práve zvažuje zmeniť povolanie...

Dobrá rada:

Či ostanú medovníky mäkké, závisí od cesta, ale aj od vlhkosti vzduchu. Rýchlo vysychajú najmä v miestnosti, kde sa kúri.

Môj rodinný recept 

Zdroj: Dobré jedlo/Matej Kalina

Jarmila a Ivan Klučiarovci, Topoľčianky

Potrebujete:

  • 1 kg hladkej múky
  • 400 g práškového cukru
  • 360 g medu
  • 6 vajec
  • 2 lyžičky sódy bikarbóny
  • pol lyžičky mletej škorice

POSTUP:

  1. Vymiesené cesto nechajte v chladničke postáť aspoň 1 deň.
  2. Povykrajované medovníky pečte na plechu s teflónovým povrchom pri 180 °C asi 5 minút, väčšie o pár minút dlhšie.
  3. Hneď horúce ich potrite rozšľahaným vajíčkom.
  4. Na polevu vyšľahajte 1 bielok približne so 140 g práškového cukru.

Autor článku

Mária Abrahámová

redaktorka magazínu Dobré jedlo
Dobré jedlo jej pred rokmi riadne zavoňalo, až v ňom zapustila korene. Vďaka nemu obohacuje svoj domáci receptár o nové kulinárske vychytávky, ktoré občas vymámi aj od dobrých reštaurácií a známych osobností. Za pochvalu svojho kuchárskeho umenia rozdáva blízkym a priateľom predplatné časopisu ako skvelý darček k Vianociam i narodeninám. Inšpirujte sa aj vy!