ZERO WASTE v kuchyni: Využite zeleninu po poslednej omrvinky
30. 1. 2022, 16:46 (aktualizované: 31. 5. 2024, 9:26)

Zdroj: Shutterstock
Tiež vám trhá srdce, keď vyhadzujete takmer polovicu zo zeleniny? Skoncujte s plytvaním! Zeleninové zvyšky sú hotový poklad!

Časopis Záhradkár priniesol skvelé triky, vďaka ktorým zužitkujete všetko dobré zo zeleniny a vaša vára bude chutnejšia. A my k tomu pridávame naše recepty...
Cibuľa

Zdroj: Shutterstock
Cibuľové šupky dodajú vývaru neodolateľnú chuť a výraznejšiu farbu. Odkrojený koniec s korienkami môžete zasadiť do črepníka a neskôr si pochutnať na chutných cíbikoch. Ak vám počas skladovania začne klíčiť, výhonky smelo skonzumujte. Cibuľové šupky sa dajú tiež použiť ako prírodné farbivo, napríklad pri farbení veľkonočných vajíčok.
Zero waste triky pokračujú na ďalšej strane >>>

Koreňová zelenina
Zdroj: Dobré jedlo/Laura Witteková
ZELENINOVÉ FAŠÍRKY S PEČENÝMI ZEMIAKMI
Drť po odšťavení koreňovej zeleniny nie je odpad, obsahuje veľa vitamínov a minerálov, preto by bolo hriechom ju vyhodiť. Skvelo poslúži ako lacná surovina pri príprave koláčov, tort, či na slano do zmesi vegetariánskych fašírok a domácich krekrov. V surovom stave ju môžete použiť ako ingredienciu do pomazánok alebo usušiť a pripraviť si vlastnú koreninovú zmes.
Recept na skvelé zeleninové fašírky, kde drť môžete využiť:
Zeleninové fašírky s pečenými zemiakmi
Zdroj: Dobré jedlo/Laura Witteková
ZELENINOVÉ FAŠÍRKY S PEČENÝMI ZEMIAKMI
4 PORCIE, PRÍPRAVA 40 MINÚT, PEČENIE 20 MINÚT
- Najprv upečte zemiaky: 500 g očistených zemiakov nakrájajte na krúžky, dajte do misy, pridajte 3-4 lyžice olivového oleja, dobre premiešajte a poukladajte na plech. Dajte piecť do rúry vyhriatej na 200 °C na 20-25 minút. Potom zemiaky osoľte podľa chuti.
- Urobte fašírky: 2 mrkvy nastrúhajte nahrubo. Do mixéra dajte jednu brokolicu rozobranú na ružičky a rozmixujte. Potom k nej pridajte nastrúhanú mrkvu, 1 strúčik cesnaku nakrájaný nadrobno a 1 nasekanú mladú cibuľku.
- Dve vajcia rozklepnite do zeleninovej zmesi, pridajte 1 šálku strúhanky a 100 g nastrúhaného čedaru. Osoľte, okoreňte podľa chuti, ešte raz rozmixujte, aby sa všetko spojilo. Ak je hmota ešte veľmi mokrá, pokojne pridajte trochu strúhanky.
- Zo zmesi tvarujte malé fašírky a opečte ich z oboch strán na nepriľnavej panvici s 2-3 lyžicami oleja. Potom fašírky poukladajte na tanier vystlaný papierovými obrúskami, aby z nich vysali prebytočný tuk.
- Zamiešajte syrový dip: Iba dobre zmiešajte 50 g hustého bieleho jogurtu, 30 g nastrúhaného parmezánu a nasekanú petržlenovú vňať.
- Fašírky podávajte s pečenými zemiakmi a so syrovým dipom. Dobrú chuť.
Zero waste triky pokračujú na ďalšej strane >>>

Reďkovky
Zdroj: Shutterstock
Reďkovka
Pikantné listy reďkovky použite do šalátov, polievok, či na jemno nakrájané do dresingov, ktorým prepožičajú štipľavú chuť.
Vyskúšajte aj náš:
JARNÝ ŠALÁT S ORECHMI A PARMEZÁNOM
Zdroj: Dobré jedlo/ Natália Jablonková
JARNÝ ŠALÁT S ORECHMI A PARMEZÁNOM
6 PORCIÍ, PRÍPRAVA 20 MINÚT, PEČENIE 10 MINÚT
Potrebujete:
- 800 g chrumkavej zeleniny (fialová a žltá mrkva, fenikel, červené a biele reďkovky)
- 1 šálka vlašských orechov
- 5 sardelových filiet
- 2 strúčiky cesnaku
- 3 lyžice citrónovej šťavy
- parmezán
- soľ, mleté čierne korenie
- extra panenský olivový olej
Postup:
- Zeleninu očistite a nakrájajte na tenké plátky. Veľkú šalátovú misu naplňte vodou s kockami ľadu a dajte do nej nakrájanú zeleninu najmenej na 15 minút. V ľadovej vode ju môžete nechať až 6 hodín, ale vtedy misu dajte do chladničky.
- Medzitým predhrejte rúru na 160 °C a na plechu opečte do zlatista vlašské orechy. Bude to trvať asi 9 minút. Počas pečenia ich raz premiešajte, nechajte vychladnúť a nahrubo ich podrvte.
- V mažiari podrvte sardely, cesnak a veľkú štipku soli na hladkú pastu. Zmes dajte do malého hrnca a pridajte tretinu šálky oleja. Nechajte zovrieť a povarte asi 3 minúty. Často miešajte. Preložte do veľkej misy a nechajte mierne vychladnúť. Primiešajte vlašské orechy, citrónovú šťavu a soľ.
- Zeleninu sceďte a osušte napríklad v odstredivke na šalát. Vložte ju do misy so zálievkou a premiešajte. Pridajte parmezán.
- Na taniere dajte šalát. Navrch nasypte zvyšný parmezán, pokvapkajte trochou oleja a dochuťte korením.
Zero waste triky pokračujú na ďalšej strane >>>

Brokolica
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Hlúb brokolice nemusíte zahadzovať, stačí len odstrániť vonkajšiu drevnatú šupku a zvyšok postrúhať do šalátu, použiť ako súčasť opekanej zeleniny či do krémovej polievky, napríklad aj do tejto:
BROKOLICOVÁ POLIEVKA S KOZÍM SYROM
Zdroj: FOOD STYLING KLÁRA ZÍKOVÁ, FOTO A DEKOR STYLING ALENA HRBKOVÁ
Brokolicová s kozím syrom
4 PORCIE, PRÍPRAVA 10 MINÚT, VARENIE 35 MINÚT
Potrebujete:
- 750 g brokolice
- 10 g masla
- 1 strúčik cesnaku
- 1,5 l zeleninového vývaru
- 100 ml smotany na šľahanie
- pol lyžičky mletého muškátového orieška
- 100 g čerstvého kozieho syra
- soľ, mleté čierne korenie
- Na krutóny:
- 3 krajce chleba";i:10;s:10:"30 g masla";i:11;s:19:"1 strúčik cesnaku";i:12;s:22:"2 vetvičky rozmarínu
Postup:
- Brokolicu očistite, umyte a rozdeľte na ružičky. Hlúb ošúpte a nakrájajte na plátky. Na horúcom masle v hrnci orestujte nadrobno nakrájaný cesnak a pokrájaný hlúb. Prilejte vývar a povarte na miernom ohni aspoň 5 minút.
- Pridajte ružičky brokolice, povarte a spolu s vývarom rozmixujte. Za stáleho miešania prilejte smotanu a dochuťte muškátovým orieškom, soľou a korením.
- Zatiaľ pripravte krutóny: Chlieb nakrájajte na kocky a orestujte na panvici s rozpusteným maslom, prelisovaným cesnakom a rozmarínom.
- Polievku podávajte posypanú rozmarínovými krutónmi a nadrobeným kozím syrom.
Zero waste triky pokračujú na ďalšej strane >>>

Bylinky
Zdroj: shutterstock
Zvyšky byliniek naložte do olivového oleja a vyrobte si voňavé bylinkové oleje. Tvrdé stonky rozmarínu môžete využiť namiesto špajdlí pri príprave špízov, dodajú mäsu znamenitú chuť.
Mrkva
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Mrkvu nemusíte šúpať, stačí ju len poriadne umyť. Ale ak budete nútení, šupy sú vhodnou ingredienciou do vývaru, alebo ako základ pri pečení mäsa. Mrkvová vňať obsahuje veľa vitamínov. Môžete ju použiť do polievok a omáčok alebo ňou prizdobiť pokrm. Výborne z nej chutí aj pesto.
Cvikla
Zdroj: shutterstock
Cviklové listy majú podobnú chuť ako mangold. Vynikajúco chutia v šaláte, alebo blanšírované ako príloha k mäsu. Cviklové šupky môžete tiež použiť ako prírodné farbivo, dodajú krásnu farbu po domácky vyrobeným balzamom na pery.
Zero waste triky pokračujú na ďalšej strane >>>

Listy hlúbovitej zeleniny
Zdroj: shutterstock
Listy kelu ružičkového, brokolice i karfiolu môžete použiť na prípravu krémových polievok. Môžte ich zblanšírovať a uložiť do mrazničky na neskôr.
Fenikel
Zdroj: Shutterstock
Zázračný fenikel. Pomôže s boľavým žalúdkom aj s menštruačnými kŕčmi.
Aromatické listy fenikla sa výborne hodia do bylinkovej omáčky k rybám a k teplým zeleninovým jedlám. Dokonca majú aj liečivé účinky, pomôžu pri problémoch s trávením a aj jedlo je zároveň ľahšie stráviteľnejšie.
Zero waste triky pokračujú na ďalšej strane >>>

Zeler
Zdroj: Shutterstock
Mladé zelené lístky môžete nechať vyrásť z viacerých druhov zeleniny – mrkvy, petržlenu, rímskeho šalátu, stonkového zeleru, mladej cibuľky či póru.
Odkrojený hlúbik zo stopkatého zeleru postavte do vody z varených zemiakov a nechajte vyklíčiť, získate tak zelerovú vňať vhodnú na ochutenie jedál.
Ako využiť zvyšky zo zvyškov?
Zdroj: Shutterstock
Keď vám po uvedomelom varení, skladovaní a plánovaní denného jedálnička predsa len nejaké zvyšky ostanú, vždy ich môžete efektívne zúžitkovať.
- Začnite kompostovať: V dnešnej dobe môžete vďaka pohodlným formám bez obáv tento spôsob recyklovania praktizovať aj v bytových podmienkach.
- Chovajte hydinu: Sliepky sú nenáročné stvorenia, ktoré ocenia akúkoľvek formu zeleninových zvyškov a odvďačia sa vám produkciou vajíčok.
- Pestujte: Z veľa druhov zeleniny si môžete odložiť semienka alebo odrezky a vo vhodnom termíne zasiať do pôdy.
Ale pozor! Nikdy nekonzumujte nahnitú zeleninu so známkami plesní či zvyšky z chemicky ošetrených plodov, mohli by ste si privodiť zbytočné zdravotné problémy.
Ešte máme pre vás bonusový zero waste beauty tip >>>
Bonusový beauty tip z uhorky
Zdroj: Shutterstock
Organicky pestovanú uhorku nemusíte vôbec šúpať, ale ak ste nútení, priložte si šupky na tvár ako prírodnú masku, či ako obklad na unavené oči.
