Zázračné mikrobylinky: Ako ich pestovať, párovať a načo si dať pozor
7. 3. 2025, 17:04

Zdroj: Laura Witteková
Mikrobylinky sú superpotravina plná živín, ktorá vylepší chuť jedál a dodá telu energiu. Naučte sa ich používať v kuchyni.
Zdroj: Dobré jedlo/Natália Jablonková
Zdroj: Dobré jedlo/Laura Witteková
Zdroj: Marek Bartoš/Gurmet
Galéria k článku

Zdroj: shutterstock
Malé rastlinky dokážu pomáhať pri vysokom tlaku, znižovať cholesterol a množstvo cukru v krvi, bojujú proti rakovine, zlepšujú stav pokožky a vlasov.
Superpotravina plná živín
Mikrobylinky patria medzi superpotraviny, ktoré si môžete jednoducho vypestovať aj doma. Sú to mladé
rastlinky byliniek a zeleniny, ktoré sa konzumujú vo fáze, keď sú plné vitamínov, minerálov a antioxidantov. Napriek svojej drobnej veľkosti ponúkajú intenzívnu chuť a výrazne obohatia jedlá nielen vizuálne, ale aj výživovo.
Ich čerstvosť a živiny podporujú imunitu, zlepšujú trávenie a dodávajú telu potrebnú energiu. Obsahujú viac živín na gram hmotnosti ako dospelé rastliny, vďaka čomu sú mimoriadne efektívnym zdrojom vitamínov A, C, K, E a dôležitých minerálov, ako sú železo, vápnik a draslík.
Zdroj: shutterstock.com
Mikrobylinky obsahujú minimálne toľko zdraviu prospešných látok ako celá rastlina.
Zdravé, chutné a plné energie
Okrem zdravotných benefitov sú perfektným doplnkom do jedál – ich pestrá škála chutí sa hodí do šalátov, polievok, sendvičov, cestovín či smoothie. Niektoré majú jemnú, sladkastú chuť (hrachové výhonky), iné sú pikantné a korenisté (reďkovkové či horčičné mikrobylinky).
Ich pestovanie je jednoduché a rýchle – nepotrebujete záhradu, postačí vám svetlé miesto a pravidelná starostlivosť. Ak si chcete do svojho jedálnička pridať niečo zdravé, chutné a plné energie, mikrobylinky sú skvelou voľbou!
Zdroj: https://sk.pinterest.com/pin/4714774598612511/
Obaly od vajíčok sú ideálne pre pestovanie mikrobyliniek. Naplňte ich substrátom a môžete siať. Nevadí, že sú plytké, pre mikrobylinky budú dostatočné.
Ako správne pestovať mikrobylinky?
- Výber semien: Používajte iba kvalitné, nechemicky ošetrené semená v Bio kvlalite (napr. reďkovka, rukola, hrášok, slnečnica).
- Substrát alebo vata: Môžete ich pestovať v pôde, na kokosovom substráte alebo na vlhkej vate.
- Svetlo a vlhkosť: Potrebujú dostatok svetla (parapet, LED lampa) a pravidelné rosenie.
- Zber: Zbierajte ich, keď majú prvé pravé lístky, zvyčajne po 7 – 14 dňoch.