Reklama

ŠKORICA je hrejivá a zdravá: Prečo to netreba preháňať s jej množstvom?

d

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Sušená mladá vnútorná kôra druhov stromov z rodu škoricovník je nádherne voňavé hrejivé korenie, ktoré milujeme v koláčoch i v káve. No škorica ukrýva v sebe aj mnoho zdravotných benefitov a jedno riziko.

Z vyše 100 druhov je najkvalitnejší škoricovník cejlónsky. Škorica z neho je jemnejšia, svetlejšia a predáva sa vo forme zvitkov. Najbežnejšia čínska škorica cassia sa predáva mletá. Obe obsahujú zdraviu prospešné látky a vitamíny (vlákninu, kyselinu listovú, železo, vápnik, horčík, fosfor, draslík, mangán, zinok, meď, sodík, selén vitamíny A, B3, B6,C, E, K, betakarotén, luteín).

Rozdiel medzi nimi je ale v obsahu zlúčeniny kumarín, ktorá je vo väčších množstvách naopak škodlivá najmä pre obličky a pečeň. Cassia ho obsahuje oveľa viac. Odborníci odporúčajú z tejto škorice použiť maximálne jednu čajovú lyžičku denne. Jej vôni  a chuti radšej odolajte, ak beriete lieky na riedenie krvi.

Cejlonská škorica obsahuje menšie množstvo kumarínu.

Zdroj: Pinterest

Cejlonská škorica obsahuje menšie množstvo kumarínu.

Ak si ustrážite množstvo, škorica je veľmi zdravá potravina:

  • Má hypoglykemický účinok, reguluje hladinu krvného cukru v rovnováhe.
  • Znižuje hladinu LDL cholesterolu v krvi
  • Pomáha riediť krv, prispieva k jej lepšej cirkulácii v tele.
  • Usmerňuje telesnú hmotnosť, vďaka svojej hrejovosti produkuje teplo, pričom organizmus spotrebováva veľa energie a tým aj kalórie.
  • Môže blokovať vznik usadenín v mozgu, prípadne ich môže pomôcť odbúrať. Z toho dôvodu je vhodnou potravinou proti Alzahaimerovej či Parkinsonovej chorobe. 
  • Funkciu mozgu škorica stimuluje už svojou vôňou.
  • Pôsobí antibakteriálne a má protizápalové antioxidačné účinky.

PROTI PRECHLADNUTIU A CHRÍPKE

Vymiešajte 1 lyžicu medu s 1 polovicou lyžičky mletej škorice. Nechajte 10 minút odstáť a primiešajte  za lyžičku citrónovej šťavy.

Zvitky škorice môžete vložiť do pohára s medom na niekoľko týždňov a pred užitím med vymiešajte s nastrúhaným zázvorom a citrónovou šťavou.

Škorica má význam aj v kozmetike, ničí baktérie, prekrvuje a hydratuje pleť, pôsobí proti akné. Masku pripravíte zmiešním 3 lyžíc medu s 1 lyžicou škorice.