PROTIZÁPALOVÁ DIÉTA: Hliva aj bryndza pomôžu pri reume, astme a psoriáze
22. 10. 2022, 16:16 (aktualizované: 31. 5. 2024, 9:28)

Zdroj: Dobré jedlo/Laura Witteková
Niektoré potraviny môžu zápal vyvolať, alebo ho zhoršiť. Vieme, ktorým sa pri zápalových ochoreniach treba vyhnúť a ktoré, naopak zaradiť do jedálnička. A vyskúšajte zdravú polievku podľa nášho receptu!

Zápal je obrannou reakciou organizmu pri infekciách, zraneniach a ochoreniach, ktorou sa aktivuje imunitný systém. Pomáha telu bojovať s chorobou a môže ho chrániť pred poškodením. V mieste zápalu sa zvýši prietok krvi a priepustnosť ciev, aby sa sem rýchlejšie a ľahšie dostali imunitné bunky, ktoré sú nevyhnutnou súčasťou procesu hojenia a liečby. Zaujímavý článok o tom, ako môžeme výberom vhodnej stravy zvládnuť symptómy chronického zápalu a zlepšiť zdravotný stav, sme si prečítali v časopise Zdravie.
Akútny a chronický
Akútny zápal trvá len niekoľko dní a je sprevádzaný bolesťou spôsobenou infekciou alebo úrazom, pri ktorom vznikla otvorená rana alebo vnútorné poranenie.
Chronický zápal trvá dlho, pravidelne sa opakuje a nemusí byť bolestivý. Na stránkach Medical News Today odborníci informujú, že chronický zápal sa najčastejšie vyskytuje u osôb s ochoreniami ako je psoriáza , reumatoidná artritída, astma, Crohnova choroba, ulcerózna kolitída, zápalové ochorenia čriev alebo systémový lupus erythematosus.

Vyvarujte sa týchto potravín
- Jedlo by malo byť zložené len z pár zložiek a pripravujte ho jednoducho. Spracovanie môže zmeniť nutričný obsah potravín, a preto jedlo nevyprážajte a negrilujte. Varte na pare a krátko, teda al dente, blanšírujte, duste a pečte v alobale.
- Voľte čerstvé suroviny, ktoré by nemali obsahovať žiadne priemyselne spracované zložky. Kontrolujte etikety na potravinách a vyhnite sa takým, ktoré obsahujú pridaný cukor, glukózovo-fruktózový sirup, umelé sladidlá, soľ, glutaman sodný a konzervačné látky.
Zdroj: ZDRAVIE
- Pri protizápalovej diéte do jedálnička tiež nepatria sušienky, keksíky, múčniky, zmrzlina, sladené ovocné džúsy, biele pečivo, cestoviny z bielej múky, hranolky, krekry, chipsy, plnotučné mliečne výrobky, smotana, tavené syry, červené a mastné mäso ako slanina, údeniny, vnútornosti a samozrejme alkohol.
- Zápal v tele môžu spúšťať aj potraviny, ktoré spadajú do jedálnička racionálnej výživy. Dajte si pozor na konzumáciu papriky, baklažánu a zemiakov. Pokúste sa ich zo stravy na 2 – 3 týždne vyradiť, a sledujte, či sa príznaky ochorenia zlepšili.

Zdroj: NMH
Dôležité antioxidanty
Protizápalová diéta uprednostňuje potraviny bohaté na antioxidanty. Sú to látky v tele aj potravinách, ktoré neutralizujú škodlivé voľné radikály a chránia telo pred oxidačným stresom a následným poškodením. Voľné radikály sú prirodzené vedľajšie produkty niektorých telesných procesov, vrátane metabolizmu. Vonkajšie faktory, ako je stres a fajčenie zvyšujú počet voľných radikálov v tele, ktoré môžu viesť k poškodeniu buniek a zvýšeniu rizika zápalu a k celému radu ochorení.
Konzumácia takýchto potravín pôsobí pozitívne na zdravie organizmu, v ktorom zabraňujú oxidácii. Telo si vytvára antioxidanty aj samo, a tie mu pomáhajú odstraňovať tieto toxické látky, ale niekedy je potrebné mu pomôcť a antioxidanty prijať v strave.
Aj odborníci z Arthritis Foundation tvrdia, že protizápalová strava by sa mala skladať z potravín bohatých na živiny, antioxidanty, nenasýtené tuky, omega-3 mastné kyseliny a vlákninu.
Zdroj: MATEJ KALINA
Do jedál dávajte veľa byliniek a zelených vňatí.
Základom jedálnička je ovocie a zelenina, celozrnné výrobky, chudé bielkoviny, zdravé tuky, koreniny a bylinky. Obmedzuje konzumáciu spracovaných potravín, červeného mäsa a alkoholu. V pravom slova zmysle to nie je diéta, ale životný štýl. Stravovanie je veľmi podobné stredomorskej alebo vegetariánskej strave, čo potvrdili aj autori štúdie z roku 2019 publikovanej v časopise Advances in Nutrition. Dospeli k záverom, že ľudia, ktorí dodržiavali jednu z diét mali nižšie hladiny rôznych zápalových markerov.

Vhodné potraviny
- Ovocie - jablká, marhule, broskyne, hrozno, citrusy, čučoriedky, černice, jahody, maliny, ríbezle, borievky, čerešne
- Zelenina - brokolica, karfiol, cuketa, špenát, kel, kapusta, repa, zeler, mrkva, bataty paradajky, cibuľa, cesnak.
- Huby - hliva ustricovitá, lesné huby, šampiňóny
- Strukoviny - fazuľa, šošovica, cícer, hrach, sója
- Obilniny - ovos, pšeno, pohánka, quinoa, amarant, bulgur, natural ryža
- Chudé mäso - kuracie, morčacie (bez kože)
- Zdravé tuky - olivy, avokádo, olivový, avokádový, ľanový, tekvicový, repkový olej
- Mastné ryby - losos, tuniak, makrela, sardinky, sleď
- Orechy, orieškové maslá, semienka - mandle, kešu, lieskovce, vlašáky, ľanové, tekvicové, slnečnicové, chia smienka
- Horká čokoláda";i:10;s:23:"Vajcia";i:11;s:44:"Rastlinné mlieko a jogurty";i:12;s:307:"Koreniny a bylinky - zázvor, kurkuma, rasca, oregano, rozmarín, bobkový list, petržlen, škorica, kajenské korenie, kôpor";i:13;s:44:"Čaj - bylinkový a zelený";i:14;s:107:"Probiotiká - kefír, žinčica, bryndza, kimči, fermentovaná zelenina, kvasená kapusta
Nezanedbajte ani pohyb, ten je najlepšou prevenciou pred ochoreniami a mal by byť dennou rutinou. Pokúste sa aspoň 30 minút denne venovať cvičeniu alebo rezkej chôdzi. Nezabúdajte ani na kvalitný a dostatočne dlhý spánok. Potrebujete 7 hodín denne, aby fungovali všetky vaše životné funkcie a vy ste sa cítili oddýchnuto a zdravo.

Hlivová polievka s bryndzou
4 porcie, príprava 10 minút, varenie 35 minút
Zdroj: Laura Witteková
POTREBUJETE:
- 1 cibuľa
- 4 strúčiky cesnaku
- olivový olej
- 2 paradajky
- kúsok zeleru
- 1 bobkový list
- 250 g hlivy ustricovitej
- štipka kajenského korenia alebo mletej papriky
- 1, 5 litra zeleninového vývaru
- 2 lyžice pohánky";i:10;s:21:"2 - 3 lyžice bryndze";i:11;s:30:"čerstvá petržlenová vňať";i:12;s:4:"soľ
POSTUP:
- Cibuľu nakrájajte na drobno a speňte na troche oleja. Pridajte nasekaný cesnak a po minúte nakrájané olúpané paradajky, zeler, bobkový list a kajenské korenie.
- Duste 10 minút, osoľte a pridajte nakrájanú hlivu. Po 5 minútach nalejte horúci vývar a nasypte opláchnutú pohánku.
- Varte 15 - 20 minút a odstavte. Trocha polievky zmiešajte v miske s bryndzou a vlejte do polievky v hrnci. Podávajte bohato posypanú petržlenovou vňaťou.
Čítajte viac z Dobrého jedla: