Zápal je obrannou reakciou organizmu pri infekciách, zraneniach a ochoreniach, ktorou sa aktivuje imunitný systém. Pomáha telu bojovať s chorobou a môže ho chrániť pred poškodením. V mieste zápalu sa zvýši prietok krvi a priepustnosť ciev, aby sa sem rýchlejšie a ľahšie dostali imunitné bunky, ktoré sú nevyhnutnou súčasťou procesu hojenia a liečby. Zaujímavý článok o tom, ako môžemevýberom vhodnej stravy zvládnuť symptómy chronického zápalu a zlepšiť zdravotný stav, sme si prečítali v časopise Zdravie.

Akútny a chronický

Akútny zápal trvá len niekoľko dní a je sprevádzaný bolesťou spôsobenou infekciou alebo úrazom, pri ktorom vznikla otvorená rana alebo vnútorné poranenie.

Chronický zápal trvá dlho, pravidelne sa opakuje a nemusí byť bolestivý. Na stránkach Medical News Today odborníci informujú, že chronický zápal sa najčastejšie vyskytuje u osôb s ochoreniami ako je psoriáza , reumatoidná artritída, astma, Crohnova choroba, ulcerózna kolitída, zápalové ochorenia čriev alebo systémový lupus erythematosus.

Článok pokračuje na ďalšej strane >>>