Reklama

POMALÉ PEČENIE: Môžeme ho nazvať aj geniálnym trikom

mäso

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Šťavnaté a mäkké mäso dosiahnete s minimom práce. Na pomalé pečenie sa hodí v zásade každé mäso okrem rýb. Pomaly upiecť v rúre môžete aj guláš.

  • Pomalé pečenie výrazne vyhovuje suchšej hovädzine a vďaka dlhej tepelnej úprave sa stanú lahôdkou aj nevyzreté či tuhšie druhy mäsa, ktoré by inak nezmäkli, ako je predné hovädzie, rebrá či nožina.
  • Nepotrebujete špeciálny hrniec takzvaný slow cooker. Vystačíte si s hrncom, ktorý máte doma, je vhodný do rúry a má pokrievku. Aj tú však dokážete nahradiť dobre utesneným hrubším alobalom na grilovanie. Ideálnym hrncom je ten, ktorý dobre drží teplo.
  • Ako sa pečie pomaly? Pri bežnom recepte znížite teplotu a predĺžite čas. Osolené mäso dáte do hrnca so zeleninou a ak nie je prerastené tukom, pridáte aj pár lyžíc oleja. Prilejete vývar alebo vodu – celkom málo – možno do polcentimetrovej výšky, hrniec zakryjete a nastavíte teplotu.
  • Napríklad 1,5 kg hovädzieho stehna budete piecť pri 150 °C tri až štyri hodiny. Pri 120 °C šesť až sedem hodín. Mäso raz za hodinu skontrolujte a ak treba, prilejte tekutinu. Kačku, ktorá má dosť tuku, počas 6-hodinového pečenia pri 120 °C kontrolovať vôbec nemusíte.
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Naučte sa robiť najlepšie trhané mäsko do domáceho burgra. Rozpadáva sa na jazyku!

    VIETE, ČO JE DUXELLE?

     Možno tento spôsob konzervovania húb dávno používate, len ste nevedeli, že ho od sedemnásteho storočia praktizovali na severovýchode Francúzska, v blízkosti mesta Uxel, odkiaľ dostal aj názov. O čo ide? Dôkladne očistené huby sa so šalotkou opraženou dosklovita dusia na masle, kým sa tekutina celkom neodparí. Vo Francúzsku túto zmes ochucujú nielen soľou, korením a rascou, ako to robíme my, ale pridávajú do nej aj trochu vína, tymian a zelerovú vňať. Ak sa voda dobre odparí, zmes na prípravu omáčok a ďalších pokrmov sa môže v chladničke skladovať aj desať dní.