Ako poriadne vydrhnúť drevený lopár alias denko? Poradíme vám, ako na to
10. 2. 2025, 6:02 (aktualizované: 14. 2. 2025, 23:12)

Zdroj: freepik.com
Drevené kuchynské dosky, alias lopáre, denká (na Šariši), písteky (na Záhorí) či šajbiky (na Spiši) sú našimi každodennými pomocníkmi pri varení. Ak sa o nich nestaráme, hrozí riziko, že sa na nich usadí množstvo choroboplodných zárodkov. Poradíme vám, ako udržiavať lopáre čisté a zdraviu neškodné.
Zdroj: unsplash.com
Zdroj: unsplash.com
Zdroj: unsplash.com
Galéria k článku

Jednoznačne radšej drevené
Ak si myslíte, že si zjednodušíte prácu v kuchyni tým, že namiesto dreveného lopára si zadovážite plastový, mýlite sa. Je to síce lacnejšia alternatíva, ktorá má relatívne ľahšiu údržbu, ale vedci preukázali, že na plaste ostane po použití viac baktérií ako na drevených doskách! A to je aj dôvodom nepríjemného zápachu plastového lopára.
Navyše plastovú dosku sa vám nikdy nepodarí úplne vydezinfikovať. Ďalším mínusom je, že počas používania dochádza k uvoľňovaniu plastových mikročastíc. Počas krájania alebo klepania na plastovej doske mäso vlastne „obohatíte“ o mikroplasty...
Anketa
Aké lopáre používate?
Umyť, vyschnúť, utrieť
To sú tri základné rýchle kroky, ktoré potrebujete urobiť s drevenou doskou po použití. Drevené lopáre zásadne umývajte iba ručne, nikdy nie v umývačke. Po umytí pod tečúcou vodou pomocou saponátu na riad dosku nechajte vo zvislej polohe, aby z nej voda čo najrýchlejšie stiekla. Keby ste ju nechali vo vodorovnej polohe mohli by na nej vzniknúť zbytočné trhliny. Následne lopár poriadne utrite do sucha.
Zdroj: freepik.com
Drevené lopáre pravidelne dezinfikujte a ošetrite olejom.
Natrite lopár olejom
Aby vám doska vydržala čo najdlhšie, potrebuje okrem umývania aj starostlivosť navyše. Siahnite po oleji s antibakteriálnymi účinkami, napríklad kokosovom, ktorý drevený lopár scelí a vystuží. Môžete použiť aj vosk, ktorý vytvorí ochrannú bariéru proti vode a škvrnám. Jednoducho olej či vosk naneste na handričku a pretrite ňou celú dosku.
Zdroj: unsplash.com
Lopáre ukladajte zvisle, ešte lepšie je ich zavesiť.
Dezinfikujte
Na dezinfekciu lopára použite prostriedky zo špajze - ocot, sódu bikarbónu a citrón. Lopár nemusíte dezinfikovať po každom použití, stačí raz za dva mesiace. Zaberie vám to nanajvýš pár minút a výsledkom bude čistý a zdravotne nezávadný lopár. Sódu nasypte na dosku a nechajte chvíľu pôsobiť. Potom vezmite polovicu citróna a ešte raz ním vydrhnite dosku. Kyslá citrónová šťava odstráni baktérie z dreveného povrchu a zlikviduje aj pachy, ktoré sa na ňom nahromadili. Citrón zároveň drevo zosvetlí.