Reklama

Nepremeškajte špargľovú sezónu! Tipy a triky ako správne očistiť a uvariť špargľu

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Jarná CIBUĽKA je chutný a lacný VŠELIEK: Jedzte ju proti rakovine aj cukrovke!
    Zdroj: NMH

    Tieto jednoduché tipy a triky vám umožnia vychutnať si špargľu v plnej paráde – naozaj je to zelenina, ktorá sa dá pripraviť na rôzne spôsoby a vždy poteší.

    Špargľa dokáže výrazne znížiť riziko vplyvu karcinogénov v strave.

    Zdroj: UladzimirZuyeu

    Špargľa dokáže výrazne znížiť riziko vplyvu karcinogénov v strave.

    Výber

    Vyberajte čerstvú špargľu – ideálne s pevnými, rovnými stonkami a zdravými, nepoškodenými púčikmi. Čerstvá špargľa má jemnú vôňu a nie je zvädnutá. Zelená špargľa je obľúbenejšia a má silnejšiu chuť, kým biela je jemnejšia a sladšia.

    Očistenie

    • Zelená špargľa: Zelenú špargľu stačí iba umyť a odrezať tvrdý koniec, ktorý je drevitý. Nie je potrebné ju šúpať, ak je čerstvá a mladá.
    • Biela špargľa: Ošúpte ju škrabkou na zeleninu od konca púčika až po stopku. Biela špargľa je tvrdšia a šupka sa musí odstrániť, aby bola jemná a lahodná.
    • Pre obidve varianty špargle je dôležité odstrániť tvrdý spodný koniec. Stačí, ak špargľu jemne ohnete a prirodzene sa zlomia na mieste, kde sa už koniec nedá jesť. Tento spôsob vám ušetrí čas a energiu, pretože špargľa sa vždy zlomia na správnom mieste.

    Zdroj: LAURA WITTEKOVA

    Naučte sa špargľu správne uvariť podľa našich tipov a neoľutujete.

    Varenie

    • Varenie zelenej špargle: Zelená špargľa sa varí rýchlejšie, stačí ju variť 4-6 minút v osolenej vode alebo ju môžete aj napariť. Pri jej varení si zachová viac chuti a živín.
    • Varenie bielej špargle: Biela špargľa vyžaduje dlhší čas varenia, zvyčajne 10-12 minút. Pre jemnejšiu chuť ju varte v osolenej vode s trochou cukru. Ak ju chcete pripraviť na ozdobu alebo ako hlavnú ingredienciu, varte ju do mäkka.

    Grilovanie a pečenie

    • Grilovanie: Pokvapkajte špargľu olivovým olejom, osolte, okoreňte a grilujte na strednej teplote asi 3-5 minút na každej strane, kým nebudú krásne opečené a jemné.
    • Pečenie: Umiestnite špargľu na plech s troškou olivového oleja, posoľte a okoreňte. Pečte pri teplote 200 °C asi 10-12 minút, až kým nebudú zlatisté a jemné.

    Blanšírovanie

    Ak chcete špargľu udržať chrumkavú a zachovať jej živiny, môžete ju blanšírovať. Stačí ju na 2-3 minúty ponoriť do vriacej vody a potom rýchlo preložiť do studenej vody, aby sa zastavil proces varenia.

    Zdroj: Shutterstock

    Tradičné francúzske jedlo "asparagus a la hollandaise" je jedným z najznámejších spôsobov, ako si ju vychutnať – špargľa sa podáva s lahodnou vajíčkovou omáčkou.

    Doplňujúce tipy

    • Dochutenie: Špargľa sa skvele hodí s citrónovou šťavou, maslom, parmezánom alebo jemným vinaigretovým dresingom.
    • Kombinácie: Skúste špargľu skombinovať s inými zeleninami, ako je hrášok, paradajky, cesnak alebo jarná cibuľka. Môžete ju pridať aj do polievok, omáčok alebo cestovín.

    Skladovanie

    Čerstvú špargľu skladujte v chladničke, ideálne zabalenú v navlhčenej utierke alebo v pohári s vodou, aby si zachovala svoju čerstvosť. Môžete ju tiež zmraziť po krátkom blanšírovaní, čo jej predĺži trvanlivosť.

    Anketa

    Patríte k milovníkom špargle?

    Strana

    2/2

    Autor článku

    Nina Smiešna

    redaktorka magazínu Dobré jedlo
    Dobré jedlo miluje odmalička a prácu v Dobrom jedle si vysnívala už dávno. Lásku k jedlu a písaniu spojila do jedného a teší sa na všetky chuťovky, ktoré si vďaka nej prečítate. Rada skúša nové recepty, nebojí sa netradičných kombinácií a nikdy nepohrdne šálkou kvalitnej kávy. Gastronómia ju vždy priťahovala, niekoľko rokov sa venovala pečeniu v pekárni a v kuchyni trávi i dnes najviac času.
    Reklama