Namiesto kávy si spravte ZELENÚ MATCHU: Je plná antioxidantov a povzbudí nadlho!
13. 1. 2024, 21:06 (aktualizované: 31. 5. 2024, 9:33)

Zdroj: shutterstock
Štýlový nápoj si doprajte ráno alebo po obede. Dodá vám energiu, aby ste zvládli všetky náročné úlohy. Najlepší matcha čaj spoznáte podľa upokojujúcej, výrazne smaragdovozelenej farby a vône, ktorá by mala byť jemná a zároveň sladká.
Zdroj: shutterstock
Zdroj: shutterstock
Zdroj: shutterstock
Galéria k článku

Ide o klasický čajovník, no zásadné je to, že farmári ho štyri týždne pred zberom úplne zatienia, a to tak dokonale, že sa stratí až 90 percent svetla. Čajovník reaguje tak, že začne rýchlo tvoriť veľa chlorofylu. Vďaka tomu získajú listy nádhernú farbu a obsahujú množstvo veľmi zdravých aminokyselín, píše portál Záhradkár.
Nápoj samurajov
V Číne začali piť matchu už v 7. storočí. Budhistickí mnísi vyrábali liečivá z rastlín rozdrvených na prášok, a pretože Číňania užívali čaj ako liečivo, nie ako bežný nápoj, rozdrvenie lístkov bol logický postup. V 12. storočí sa čaj matcha dostal do Japonska a odvtedy odtiaľ pochádza najkvalitnejší na svete. Japonci si vážia zenového majstra Eisaia, ktorý sadil v ich krajine čaj a napísal: „Čaj je neprekonateľným liečivom pre telo aj pre myseľ. Všade, kde začnú ľudia pestovať čaj, bude nasledovať dlhý život.“
Zdroj: Shutterstock
Prášok matcha môžete pridať do obľúbeného cheesecaku, lievancov, palaciniek, piškótovej rolády či sušienok.
Ako vzniká matcha?
- Ručne pozberané listy prejdú parou, ktorá zabráni fermentácii, udrží ich čerstvé a zaistí, že v čaji zostanú všetky živiny.
- Potom sa listy usušia tak, že ich hmotnosť klesne na pätinu. Nastúpia znalci, ktorí ich roztriedia podľa kvality na viac ako desať tried.
- Odstránia sa stopky a konáriky, aby zostali len čisté listy, ktoré sa pokrájajú na rovnaké kúsky.
- Tie putujú do žulových mlynčekov, ktoré čaj pomelú na dokonale jemný prášok nazývaný matcha.
- Jednotlivé čiastočky tohto prášku sú veľké 5 až 10 mikrometrov. Je to také jemné, že sa prášok doslova rozpúšťa v ústach.
Matcha čaj milovali samurajovia a až do súčasnosti bol nápojom elity. Cena za gram japonského čaju sa pohybuje od 20 centov do jedného eura, zatiaľ čo čínsky variant môže stáť menej ako 8 centov. Rozdiel je daný dôslednosťou pri pestovaní a spracovávaní. Napríklad tradičný žulový mlynček, ktorý jediný dosiahne správnu hrubosť prášku, pomelie len 40 g lístkov za hodinu.

Zdroj: pinterest/eherbz.com
Matcha latté
1. KROK
Zvlášť zohrejte mlieko aj vodu, ideálne na teplotu okolo 80 °C. Do hrnčeka vsypte čaj. Špeciálna bambusová lyžička na jeho naberanie sa nazýva chashaku (čašaku).
2. KROK
Pridajte dve lyžice horúcej vody a metličkou ho rozmiešajte dohladka. Špeciálna bambusová metlička na vyšľahanie matcha čaju sa označuje chasen (časen).
3. KROK
Do dobre rozmiešanej zmesi pridajte zvyšnú vodu, cukor podľa chuti, vanilkový extrakt a všetko miešajte dovtedy, kým sa cukor úplne nerozpustí.
4. KROK
Horúce mlieko napeňte. Do hrnčeka s matcha čajom pomaly prelejte najskôr tekutejšiu časť mlieka, potom naň lyžicou naneste penu a hneď podávajte.