Miešať omáčku jedným smerom, nesmažiť v olivovom oleji! Zaručené RADY či mýtus
12. 10. 2021, 16:11 (aktualizované: 31. 5. 2024, 9:25)

Zdroj: Shutterstock
Naše babičky sa snažili ušetriť, kde sa dalo, navyše doma nemali toľko kvalitného kuchynského náradia, ako máme my dnes. A tak skúšali a experimentovali.

Ale nie všetko sa im vydarilo podľa ich predstáv. Preto na niektoré „zaručené“ rady radšej zabudnite. Existujú totiž silikónové formy na bábovky, ktoré nemusíte vymazávať, a nemusíte až tak veľmi šetriť, aby ste splesnivený syr obrezali a zjedli. Rovnako môžete vyhodiť mäso, ktoré už zapácha. Vaša babička by ho umyla v octe a uvarila z neho obed...
Miešaj to rovnakým smerom
Poznáte to? Inak sa môže omáčka zraziť. Skôr hrozilo, že zmenou smeru pri prudkom pohybe tekutina z hrnca vyšplechne. Babičky mali väčšinu hrncov s tenkým dnom, preto sa spodok jedla viac zohrieval. A tak museli polievku počas varenia miešať, aby sa rovnomerne prehrievala. Dnes už gazdinky používajú hrnce so zdvojeným dnom, ktoré lepšie vedie teplo a vidia regulovať výkon sporáka. Miešať teda nemusia takmer vôbec.
Forma na bábovku sa musí vymazať
To platilo pred rokmi, lebo v kovových formách sa cesto naozaj lepilo a bábovku by ste nevedeli vyklopiť. A tak sa mazalo nahrubo a vymazávalo múkou. Dnes však existujú silikónové formy na bábovky, ktoré sa nelepia, preto si otravné vymazávanie môžete ušetriť.
Zdroj: Shutterstock
Forma na bábovku sa musí vymazať
Pleseň neškodí
V skutočnosti neškodí len na špeciálnych syroch, preto by ste jedlo, ktoré už „chytilo“ pleseň, radšej nemali konzumovať. Potraviny napadá asi 300 druhov plesní, niektoré z nich produkujú nebezpečné toxíny. Tie prestupujú nielen napadnutým jedlom, ale celou potravinou a môžu vyvolať zdravotné problémy. Plesnivé jablko radšej celé vyhoďte!
Pravda o vajciach
Tvrdenie, že najlepšie sú čerstvo znesené vajíčka, tiež už nie je pravdivé, ale ak nežijete v rodinnom dome a nechováte sliepky, radšej sa riaďte dátumom spotreby. A keď máte v chladničke náhodou vajcia z rozdielnych nákupov, vyskúšajte známy vodný test. Vložte vajce do pohára s vodou. Čerstvé vajcia sú ťažšie, preto klesnú na dno, kým staré budú plávať tesne pod hladinou.
Zemiak do polievky
Počuli ste už, že presolenú polievku zachráni zemiak? Naozaj zemiaky dokážu do seba absorbovať soľ, a tak by azda mierne zlepšili chuť slaného čistého vývaru. Stačí, keď zemiak pokrájate na plátky a prevaríte ho v hrnci. Ak však preženiete solenie už uvarenej polievky, bude prislané mäso, slížiky aj zelenina. A to nezachráni nič.
Rožky
Tvrdé rožky musíte hneď nastrúhať? Rozhodne nie! Strúhanka totiž rýchlo zvlhne a stuchne. Radšej skladujte dobre vysušené pečivo v papierovom vrecku a postrúhajte ho vždy, keď potrebujete čerstvú strúhanku.
Zdroj: Shutterstock
Krájanie cibule
Krájanie cibule
Aby vás neštípali pri krájaní cibule oči, mali by ste žuť chlebovú kôrku. Niektoré babičky zasa radili premieľať v ústach hlt vína. Pohodlnejšie však je vložiť cibuľu pred krájaním na pár minút do mrazničky. Takáto cibuľa nevylučuje toľko dráždivých látok, dokonca sa lepšie krája. Ale čo keď naše babičky nemali mrazničku!
Hnedé mäso je skazené
Nemusí to byť vždy pravda. Hnedé sfarbenie je znak začínajúceho sa kazenia, no nie toho, že by sa mäso nedalo jesť. Myoglobín, teda proteín, ktorý viaže kyslík v kostrovom a srdcovom svale, zabezpečuje, že mäso si v uzavretých obaloch zachováva tmavofialovú farbu. Keď však obal otvoríte a mäso sa opäť „nadýchne“, vytvára myoglobín pigment, ktorý zmení jeho farbu na čerešňovo červenú. Nasledujúci vplyv kyslíka a iných faktorov vedie k tvorbe pigmentu, ktorý mení farbu mäsa na hnedo-červenú.
Pite kávu a schudnete!
Tvrdenie, že káva pomáha pri chudnutí, je skôr blud. Dodnes neexistuje žiadny dôkaz, že káva uberá kilá, aj keď tento nápoj môže výrazne urýchliť metabolizmus. Napríklad keď po rannej káve musíte ísť na „veľkú“) a po vypití kávy stratíte na nejaký čas chuť do jedla. To však nepomôže, aby ste sa akoby zázrakom stali štíhlejšou.
Zdroj: Shutterstock
Pite kávu a schudnete!
Káva spôsobuje nespavosť
Je aj nie je to pravda. Keď si doprajete kávu neskoro večer, kofeín v nej môže spôsobiť problém so zaspaním, lebo z tela sa úplne vylúči po 4 až 7 hodinách. Ak si však doprajete kávu len občas, naozaj môžete mať krátkodobo so spánkom problém. Milovníci kávy ju zvyčajne môžu bezpečne piť kedykoľvek počas dňa alebo aj v noci a aj tak zaspia ako bábätká.
Zdroj: Shutterstock
Vy to radšej robte inak...
Špenát je zásobáreň železa
Je to mýtus, ktorému už uverilo niekoľko generácií. Tento omyl kedysi spôsobila chybne umiestnená desatinná čiarka v tabuľkách. A aj keď nie je kráľ z hľadiska obsahu železa, špenát je zdravý a prospešný pre zdravie podobne ako ostatná listová zelenina.
Čokoláda je nezdravá
Ani náhodou, aj keď môže kaziť zuby. V minulosti čokoládu používali pri liečbe srdcových ochorení, lebo obsahuje látku, ktorá stimuluje srdce a uvoľňuje cievy. Čokoláda má tiež antidepresívne účinky a vylepšuje aj činnosť mozgu. Ak vám chutí, vedzte, že je dôležitá jej kvalita, teda obsah kakaa. Platí pravidlo: čím viac kakaových bôbov, tým lepšie.
Šťavnatosť mäsa
Prudko opečené mäso vraj zostane šťavnatejšie. Je to mýtus. Pri pokuse s dvoma rovnakými mäsami, z ktorých sa jedno opieklo prudko a druhé pozvoľna, sa nič také nepodarilo dokázať. Pri vysokej teplote sa povrchové proteíny v mäse spojili, vytvorili hnedastý povrch a typickú chuť. Táto kôrka však nie je nepriepustná, preto voda z mäsa unikla von rovnako ako pri mäse pečenom pozvoľne.
Práškom proti zápachu
Ani tvrdenie, že keď do nie príliš voňajúcej chladničky vložíte v miske prášok do pečiva, zápach zmizne, nie je pravdivé. Radšej zabaľte „nevoňavé“ jedlá do obalu alebo umyte chladničku. Prášok do pečiva vám ju rozhodne nevyčistí!
Mikrovlnka je nezdravá
Pri varení v mikrovlnnej rúre sa vraj zničia v jedle všetky živiny? Nezmysel! Pri každom spôsobe varenia však kvôli teplu klesá v jedle obsah živín a vitamínov. Pri bežnom varení sa ničia vitamíny pri príliš dlhej tepelnej úprave či varení vo vode. Žiarenie z mikrovlnnej rúry privádza molekuly (najmä vody) v potravinách k treniu, preto sa rýchlo a rovnomerne zahrievajú, a tak dokonca živiny chránia.
V olivovom oleji nesmažte
Ani tvrdenie, že olivový olej nie je vhodný na vyprážanie, nie je pravdivé. Prírodný, za studena lisovaný olej sa začína páliť pri 180 stupňoch a rafinovaný olivový olej až pri 210 stupňoch Celzia. Na fritovanie je teda vhodný.
Zdroj: Shutterstock
V olivovom oleji nesmažte
Poškriabaný teflón
Môže poškriabaná teflónová panvica spôsobovať rakovinu? Je to mýtus. Teflón len ťažko reaguje s inými látkami. Aby bol pre ľudský organizmus nebezpečný, museli by ste ho ohriať na 260 stupňov Celzia!
Rozmrazené potraviny
Mýtus je aj tvrdenie, že už raz rozmrazené potraviny sa nesmú opäť zamraziť. Upozornenie o zákaze mrazenia je len zákonom predpísané varovanie. Naopak, opätovné zamrazenie zabraňuje rozmnožovaniu mikróbov.
Kokakola leptá
Je to mýtus, preto na názor, že tento nápoj dokáže rozleptať mäso, zabudnite. V skutočnosti vraj túto nepravdu rozšírila v 30. rokoch minulého storočia konkurencia, aby zabránila v predaji kokakoly. Pravdou síce je, že po kúpeli v nápoji sa mäso zmení, ale nerozkladá sa. Kyselina fosforečná len spôsobí, že mäso trocha napučí.
Mliekom proti osteoporóze
Tvrdenie, že keď budete piť veľa mlieka, kosti vám za to poďakujú, nie je až tak pravdivé. Žiaľ, pravda môže byť niekde inde. Podľa výskumov nadmerná konzumácia mlieka môže spôsobiť viac zlomenín. Údajne je to preto, že mlieko obsahuje cukry, laktózu a galaktózu. A tie vraj urýchľujú proces starnutia, zápaly a oxidačný stres. Naopak, keď konzumujete jogurty, má to mať pozitívny vplyv na vaše kosti.
Žuvačku nestrávite
To, že prehltnutú žuvačku nestrávite, dokonca zostane uviaznutá v tráviacom trakte až 7 rokov, je nezmysel! Áno, žuvačky sú čiastočne imúnne voči žalúdočným kyselinám, ale nie je to až také zlé. Sladidlá a oleje v žuvačke sa v žalúdku rozložia, nestráviteľný je len základ žuvačky a ten naozaj prechádza traktom veľmi pomaly. Netrvá to však sedem rokov, ale asi len týždeň.
Pite veľa vody
Vodu, samozrejme, treba piť v dostatočnom množstve, ale rozhodne sa neriaďte názorom, že by ste jej mali denne vypiť až osem pohárov. Denne by ste síce podľa istých výskumníkov naozaj mali prijať asi 2,5 litra tekutín, čo je v prepočte osem pohárov, ale ide o všetky tekutiny, teda aj tie obsiahnuté v potravinách.
Zdroj: Shutterstock
Olej na cestoviny
Olej na cestoviny
Tvrdenie, že ak pri varení pridáte do cestovín olej, nezlepia sa, je vymyslené. Cestoviny budú len „klzké“, čo spôsobí, že omáčka z nich stečie. No ak by ste ich nechali po zliatí z vody „oddychovať“, stane sa z nich jeden veľký zlepenec.