Hrejivo VOŇAVÁ RASCA: V kredenci nesmie chýbať ani rímska ani čierna...
22. 11. 2022, 10:15 (aktualizované: 31. 5. 2024, 9:28)

Zdroj: Dobré jedlo/Laura Witteková
Korenina, ktorá sa hodí do mnohých jedál. Vyskúšajte naše tipy na jednoduchý obed či večeru.

Rasca lúčna
Sušené semienka rasce lúčnej patria k nášmu najpoužívanejšiemu koreniu. Jej mierne sladkastá, oriešková chuť vynikajúco ladí s pečenými zemiakmi, chuťou mäsa, strukovín, chleba i kapusty. V kredenci medzi koreninami u vás rasca určite nechýba a ak robíte zabíjačku, najviac sa míňa do klobás. Za veľkú lyžicu ju pridajte aj do zapraženej „kmínovej“ polievky s cibuľou, cesnakom, mletou paprikou, so zemiakmi a rozšľahaným vajcom. Jednoduchá polievočka, ktorú zvládne navariť aj školák.
Zdroj: Laura Witteková
Pre zdravie
Tak ako každá korenina, aj rasca má okrem svojich chuťových vlastností aj zdravotné. Je bohatá na vitamín A, železo aj vápnik, zvyšuje tvorbu mlieka pri dojčení, pomáha zlepšiť trávenie, znižuje hladinu LDL cholesterolu, pôsobí preventívne proti onkologickým ochoreniam, pomáha proti hnačke aj pri dýchacích problémoch a zabraňuje rastu mikroorganizmov. Rasca je aj súčasťou čajových zmesí na trávenie a pre dojčiace matky. Pre jej konzervačné vlastnosti ju starí Egypťania využívali pri mumifikovaní. No zostaňme pri varení a prevoňajme si ňou jeseň!
Náš tip na jesennú večeru: Upečte si plátky zemiakov ochutené rascou a tymiánom. Zapite žinčicou alebo acidkom.

Rímska rasca
Aromatická korenina je príznačná pre exotickú, najmä indickú, africkú i latinsko-americkú kuchyňu. Sušené semienka majú rovný tvar podobný anízu. V jej výraznej aróme sa ukrýva vôňa sušenej mäty i limetky.
Zdroj: Dobré jedlo
Náš tip: Rímskou rascou ochuťte vegetariánsky guláš z maslovej tekvice. Pridajte karí korenie, ktorého súčasťou je aj rímska rasca.
Pravá čierna rasca
Semienka s typicky orechovou chuťou využíva stredomorská a orientálna kuchyňa. Má menšie semená ako bežná rímska rasca s jemnejšou a sladkastou chuťou s tónmi citrusov.
Zdroj: Shutterstock
Rasca čierna
U nás ju voláme aj černuška siata, či čierny sezam. Čierne semienko pochádza z kvitnúcej rastliny Nigella sativa. Chuťovo je podobná oreganu alebo čiernemu koreniu. Používa sa na ochutenie i zafarbenie slaného pečiva, ryže či strukovinových jedál i ako posýpka. V ľudovom liečiteľstve a využíva ako prírodný liek s antioxidačnými i protirakovinovými účinkami, pri liečbe pečene , obličiek i bronchitídy.

Tuniaková nátierka
2 porcie, príprava 10 minút
Zdroj: Dobré jedlo/Laura Witteková
POTREBUJETE:
- 1 konzerva tuniaka vo vlastnej šťave
- 1 lyžička dijonskej horčice
- 2 lyžice nátierkového masla
- 1 šalotka
- 1 lyžička čiernej rasce alebo černušky
- čerstvá petržlenová vňať na posypanie
- soľ, mleté čierne korenie
POSTUP:
- Tuniaka sceďte, zmiešajte s horčicou, nátierkovým maslom, nadrobno nasekanou šalotkou.
- Dochuťte soľou a korením. Natrite na chlieb a posypte čiernou rascou a vňaťou.
Ponúknite sa ešte: