Reklama

HLIVA je zdravá superhuba: VEGETARIÁNSKY GULÁŠ z nej je mňam!

Guláš z hlivy.

Zdroj: Gurmet

Reklama

Okrem receptu sa dozviete aj to, čo ste o tejto hube zatiaľ možno netušili. Viete, ako ju máte správne variť?

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    NOVÝ PODCAST DOBRÉ JEDLO PRE ZDRAVIE: Čo jesť na večeru, aby sme nepribrali?

    Vďačná superhuba

    Jej klobúky vám možno pripomínajú uši a možno tvar ustríc, ktoré sa votreli aj do jej názvu. Mladé klenuté a neskôr vejárovité, béžové až sivomodré klobúky sa tlačia vo väčších trsoch, v ktorých ich bežne kúpite počas celého roka v potravinových reťazcoch. Za hlivou tak nemusíte chodiť s košíkmi do lesa, kde sa táto jedlá huba živí rozpadajúcim sa drevom listnatých stromov.

    Nemá rada vysoké teploty, preto ju v prírode nájdete v neskorú jeseň a v zime. No vďaka šikovnému vynálezu sa dá od 60. rokov minulého storočia pestovať „naočkovaná“ na kvádroch drevených pilín. V tmavej, vlhkej miestnosti sa jej okrem leta a chladnej zimy darí podobne na slame, sene či dokonca na kávovej usadenine.

    Lieči aj chutí!

    Zdroj: Dobré jedlo/Laura Witteková

    Sladko-kyslá hlivová polievka so smotanou.

    Jej liečivé protirakovinové, srdcovo-cievne, imunitné a ďalšie zdravotné účinky v tejto hube objavili Japonci. Hliva ustricovitá má lahodnú, ľahko sladkastú a jemne hubovú chuť. Nie je aromatická, takže v jedle „neprebije“ ostatné chute. Správa sa ako „špongia“ a nasiakne tekutinou, s ktorou príde do kontaktu. Nenechávajte ju preto dlho vo vode, a to ani kvôli čisteniu. Hlivy z obchodu zvyčajne veľa čistenia nepotrebujú, stačí ich utrieť suchou papierovou utierkou.

    Využívať hlivu v kuchyni nás nenaučili staré mamy, ktoré boli skôr verné kuriatkam a dubákom, zato bohato inšpiratívna je najmä moderná ázijská kuchyňa. No aj vďaka vlastnej kreativite vám určite chutí v polievkach, omáčkach, dusená s mäsom i koreňovou zeleninou vo vegetariánskom guláši i v praženici. Výborná je vypražená ako klasický rezeň v trojobale alebo udusená na spôsob perkeltu či držkovej. Pridať ju môžete do akéhokoľvek jedla, do šťavy pod mäso, do rizota, omáčok, plniek a paštét či do šalátov, ale aj do slaných koláčov.

    Dobrá rada: Jedlá z hlivy varte bez soli, urýchli to jej zmäknutie, pokrm dosoľte až nakoniec. Huba si aj po tepelnom spracovaní zachováva svoju konzis­tenciu, nerozvarí sa.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Slávne LEPNÍKY Z HRUŠOVA: Dostali sme pre vás RECEPT! Teaser
      Zdroj: NMH

      Hlivový guláš

      5 porcií, príprava 10 minút, varenie 40 minút

      POTREBUJETE:

      • 2 cibule
      • olej
      • pol póru
      • 2 zelené papriky
      • 1 červená paprika
      • 1 - 2 mrkvy
      • kúsok zeleru
      • 1 lyžička mletej červenej papriky
      • 4 zrniečka nového korenia
      • 1 bobkový list";i:10;s:28:"1 balenie hlivy ustricovitej";i:11;s:18:"zeleninový vývar";i:12;s:33:"4 lyžice paradajkového pretlaku";i:13;s:20:"1 lyžička horčice";i:14;s:40:"štipka mletého muškátového orieška";i:15;s:63:"ryžové alebo zemiakové vločky na zahustenie (1 - 2 lyžice)";i:16;s:8:"majorán";i:17;s:22:"2-3 strúčiky cesnaku";i:18;s:28:"soľ, mleté čierne korenie

      POSTUP:

      1. Cibuľu nakrájanú nadrobno opečte na oleji na miernom ohni do sklovita. Pridajte na plátky nakrájaný pór a po chvíli nakrájané papriky, nahrubo nastrúhanú mrkvu a zeler. Po 5 minútach pridajte metú papriku, nové korenie a bobkový list.
      2. Premiešajte a pridajte opláchnutú, nakrájanú hlivu. Prikryté duste 15 minút. Miešajte a podlievajte vývarom. Potom vmiešajte paradajkový pretlak, horčicu a štipku muškátového orieška. Duste ďalších 15 minút.
      3. Na zahustenie pridajte vločky (nemusia byť), nechajte prevariť asi 5 minút, ochuťte soľou, korením, majoránom a pretlačeným cesnakom. Podávajte so zemiakmi, cestovinami, s knedľou či chlebom. Môžete pridať podľa chuti aj štipľavú papriku či čili.

      Podľa Dobrého jedla navarte tiež: