Reklama

Boli sme na prekrásnej BYLINKOVEJ FARME: Tu sa ale varí!

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Boli sme na prekrásnej BYLINKOVEJ FARME: Tu sa ale varí!
    Zdroj: NMH
    Reklama
    Katarína Brunovská

    Katarína Brunovská

    redaktorka magazínu Dobré jedlo

    Slnko nad Strážovskými vrchmi praží ostošesť, no Pavol s Evou sršia pozitívnou energiou. Rastlinky so zázračnou mocou ich už od skorého rána nabíjajú pri práci na poli a intenzívne aj vo všetkom, čo cez deň zjedia. Koštujeme s nimi a srdcia plesajú.

    Nie je vraj na svete bylinka, ktorá by na niečo nebola. Na Ekofarme v Podskalí ich pestujú dvadsať a ďalších desať zberajú voľne v prírode. Svoje bylinky tu poznajú ako svoje „boty“ – Pavol Jakubek, jeho mama, ktorá farmu založila už pred dvadsiatimi rokmi, Jakubova pravá ruka Eva, ich blízki, aj sezónni brigádnici. Piplú si ich spolu od semienka, presádzajú, okopávajú, zberajú, sušia, všetko prácne ručne, a miešajú čajové zmesi podľa osvedčených aj nových receptúr.

    Podobná alchýmia nás baví tiež v kuchyni. Varíme jednoducho, zdravo, menej solíme, koreníme a veľa experimentujeme. Zisťujeme, ktoré bylinky najviac pasujú k tomu či onomu, a zároveň podporia trávenie, alebo utlmia, čo treba,“ hovorí Eva pri tom, ako chystá suroviny na najlepšie mrkvové placky, aké sme kedy jedli. Už teraz tu všetko prekrásne vonia... Ich recept pre vás je TU >>>

    Zdroj: MATEJ KALINA

    Ekofarm Podskalie - Evka a Pavel pripravili pre čitateľov mesačníka Dobré jedlo niekoľko receptov v ktorých použili bylinky vypestované na farme. Na snímke sú rebierka s bylinkovým šalátom.

    Pavol Jakubek, majiteľ Ekofarmy, kde sa pestujú bylinky, vyrábajú zdravé čaje, chovajú včely aj dobytok, nám venoval aj recept na NESKUTOČNÉ PEČENÉ REBIERKA, ktorým na Podskalí hovoria rebierka, ktoré spievajú. Nám pri nich až srdce podskočilo, lebo mäsko sa rozpadá a šíri okolo seba arómy, že sa to ani nedá opísať. „Ich tajomstvo spočíva v kvalite surovín na prípravu. Rebierka sú priamo z našich teliat, ktoré sa voľne pasú na lúkach. A do marinády ide nami dopestovaný cesnak a cibuľa, vlastný paradajkový pretlak, no a, samozrejme, naše bylinky...“ prezrádza autor receptu.

    "Marinádu môžete zamiešať prakticky z čohokoľvek. Ja rád obmieňam bylinky a takisto pretlak, napríklad za poctivý slivkový lekvár alebo nejakú osvedčenú barbecue omáčku. K rebierkam mi najviac pasuje ľahký šalát posypaný opraženými semienkami s kvapkou konopného či tekvicového oleja lisovaného za studena. Mňam!," dodáva Pavol. Jeho recept na NAJLEPŠIE PEČENÉ REBIERKA je TU >>>

    EVINE TOP BYLINKY NA VARENIE

    Petržlenová vňať
    Najradšej ju mrazím, lebo tak si zachová viac zo svojej vône, chuti a je plastickejšia ako sušená. Bez bylinky plnej céčka na podporu imunity by sa u nás nezaobišli zeleninové polievky, placky a ani pečený pstruh alebo losos. Viazaničku vňate vkladám priamo do ryby, nádherne ju rozvonia.
     
    Ligurček
    Tmavozelená korenistá „vegeta či maggie kocka“ dodá úžasnú chuť vývarom, polievkam aj bylinkovému maslu bez toho, aby ste veľa solili a korenili. Starú bylinku proti poteniu, s výraznými tráviacimi a antidepresívnymi účinkami takisto radšej mrazím, ako suším.

    Zdroj: MATEJ KALINA

    Ekofarm Podskalie - Evka a Pavel pripravili pre čitateľov mesačníka Dobré jedlo niekoľko receptov v ktorých použili bylinky vypestované na farme. Na snímke je kávovo ríbezľový koláč s medovkou.

    Medovka
    Je sladkastá a úplne skvelá na upokojenie do večerného čaju. Výborne však podčiarkne chuť mnohých letných dezertov, snúbi sa so sviežim kyselkavým ovocím, s jogurtmi, so smotanou. Ak nie je čerstvá, spolieham sa na sušenú, ale milujem ju tiež v éterickom oleji, z ktorého stačí naozaj kvapka-dve. Veľmi podobné to mám s mätou. V lete si ju doprajte v domácej limonáde – nakopne trávenie aj po tej najväčšej hostine.

    Saturejka
    Pri bylinkách platí, že čím jemnejšie sú ich stonky a lístočky, tým jemnejšie sú aj ich účinky na náš organizmus. Saturejka je silná bylinka s pevnými, drevnatejšími stonkami, podobne ako tymian či rozmarín. Má obdivuhodné vlastnosti! K mäsu, do marinád a šalátov ju nasekávame práve preto, že podporuje trávenie, pôsobí proti parazitom... a som uchvátená jej arómou.

    VAŠIM BYLINKÁM SA NEDARÍ?

    „Nevydržia na parapete ani na bylinkovej stene? Hľadajte im v byte, na balkóne iné miesto, kde sa im zapáči. Možno to chvíľku potrvá, kým si porozumiete, ale oplatí sa. Máloktoré bylinky totiž znesú priame slnko a na rozdiel od vonkajších, voľne žijúcich, tie domáce nemôžu čerpať chlad a vlahu zo zeme,“ vysvetľuje skúsená bylinkárka.

    Autor článku

    Katarína Brunovská

    redaktorka magazínu Dobré jedlo
    Miluje dobré jedlo! Ešte viac ako variť a piecť ju baví dobroty koštovať a porovnávať. Už viac ako osem rokov zbiera overené recepty a cenné rady od uznávaných šéfkuchárov, výživových špecialistov, lekárov, blogerov aj farmárov z celého Slovenska, aby vám ich mohla prinášať v časopise aj na webe Dobrého jedla.