Občas je to HOTOVÁ VEDA! Ktoré zemiaky sú najlepšie do milovaných halušiek? A ktoré sú lepšie na šalát? Konečne v tom bude jasno - dajte na rady známeho agronóma!
Beginning of dialog window. Escape will cancel and close the window.
End of dialog window.
Fantastické KRUMPOLOVÉ PAGÁČIKY: Rozplývajú sa na jazyku! Teaser Zdroj: NMH
Počas fotenia slávnychkrumpolových pagáčikovsme na túto tému vyspovedali Ladislava Dulanského (na titulkovej foto vzadu), agronóma spoločnosti Agropartner Plavecké Podhradie a Farmy Sološnica, ktoré sa špecializujú na pestovanie slovenských zemiakov. Vrelo vám odporúča TIETO DRUHY:
Tradičná slovenská stredne skorá až stredne neskorá odroda zemiakov patrí medzi topky v našej kuchyni – špeciálne sa odporúča do bryndzových halušiek, pagáčikov, zemiakových štrúdlí, ale tiež do kaší a na výrobu domácich hranolčekov či čipsov. "Svoju výbornú kvalitu a stálu žltú farbu si pri dobrom skladovaní zachováva až do jari," odporúča Ladislav.
Beginning of dialog window. Escape will cancel and close the window.
End of dialog window.
Úžasne voňavá CITRÓNOVÁ BÁBOVKA: Máte ju na stole RAZ-DVA! Teaser Zdroj: NMH
2. Soraya, varný typ B
Zdroj: MATEJ KALINA
Obyvatelia záhorskej obce Plavecké Podhradie pripravili pre čitateľov mesačníka Dobré jedlo niekoľko tradičných krumplových receptov. Na snímke je príprava krumplových pagáčikov. Na snímke sú krumplové fašírky s krumplovou kašou.
Poloskorá odroda zemiakov oválneho tvaru má tmavožltú dužinu a vynikajúcu chuť. "Používajte ju do kaší, polievok a na rôzne zemiakové prílohy. Dobre skladovaná vám vydrží až do jari," radí pestovateľ.
Stredne skorá šalátová odroda sa pýši pekným oválnym tvarom a výrazne žltou dužinou. "Je perfektná do pestrých šalátov, ale aj polievok a na prípravu chutných príloh," odporúča agronóm Ladislav Dulanský.
Poloskorá odroda poteší svojou hladkou šupou a krásne žltou dužinou, ktorá sa nezmení ani počas varenia. "Hodí sa najmä na šaláty a do polievok. Prémiovú kvalitu – svoju pevnú konzistenciu si zachováva takisto až do jari," objasňuje známy pestovateľ.
Beginning of dialog window. Escape will cancel and close the window.
End of dialog window.
Ako upiecť dokonalé KURA? Úplne jednoducho! Šéfkuchár vás to naučí TEASER Zdroj: Tatiana Kubicová
A ako vám doma vydržia vo forme?
Zdroj: shutterstock
Zemiaky skladujte podľa rád pestovateľa.
„Vykopané zemiaky nechajte najprv dobre vysušiť. Ideálne 2 týždne pri 15 °C vo vetranej miestnosti, čiže v sklade, špajze. Potom zemiaky opáčte, či sú naozaj vysušené, pomôže vám aj nos, lebo vylučovanú vlhkosť cítiť. Keď pominie, zemiaky preložte do pivnice alebo priestoru s konštantnou teplotou 4-6 °C. Ak by klesala, zosladnú vám, a pri teplote nad 10 °C zas začnú klíčiť,“ varuje Ladislav.
Miluje dobré jedlo! Ešte viac ako variť a piecť ju baví dobroty koštovať a porovnávať. Už viac ako osem rokov zbiera overené recepty a cenné rady od uznávaných šéfkuchárov, výživových špecialistov, lekárov, blogerov aj farmárov z celého Slovenska, aby vám ich mohla prinášať v časopise aj na webe Dobrého jedla.