Aké RECEPTY si doniesli Z DOVOLENKY redaktorky Dobrého jedla? Tieto jedlá milujeme
29. 7. 2023, 9:06 (aktualizované: 31. 5. 2024, 9:31)

Zdroj: Dobré jedlo/Natália Jablonková
Niekedy jednoducho neodoláte a musíte si ich priviezť domov. My v Dobrom jedle nie sme iné. Ako nadšené zberateľky dovolenkových receptov z hociktorého kúta sveta vám ponúkame na ochutnanie naše najobľúbenejšie.
Zdroj: Dobré jedlo/Laura Witteková
Zdroj: Dobré jedlo/Laura Witteková
Zdroj: Dobré jedlo/Laura Witteková
Galéria k článku

RAVIOLY S GORGONZOLOU A VLAŠSKÝMI ORECHMI
4 PORCIE, PRÍPRAVA 40 MINÚT, VARENIE 20 MINÚT
Potrebujete:
- 400 g hladkej múky typu 00
- 1 lyžička soli
- 4 celé vajcia
Na plnku:
- 200 g vlašských orechov
- 100 g gorgonzoly
- 200 g smotany na šľahanie
- 1 vajce na potieranie cesta
- maslo na poliatie
- bylinky a šalát na podávanie
POSTUP
- Premiešajte múku so soľou a postupne do nej vmiešajte všetky vajcia. Vypracujte pevné a tuhšie cesto. V prípade, ak sa cesto rozpadá alebo je veľmi suché, navlhčite si ruky a pokračujte v jeho miesení. Podľa potreby opakujte. Cesto zabaľte do potravinovej fólie a nechajte aspoň 30 minút odpočinúť.
- Vlašské orechy nahrubo nasekajte a premiešajte ich s gorgonzolou a so smotanou, až kým nebudete mať krémovú plnku.
- Cesto vyvaľkajte – najlepšie pomocou strojčeka na cestoviny. Prejdite ho dvakrát cez druhé najtenšie nastavenie a rozložte naň plnku po lyžičkách vo vzdialenosti asi 5 cm od seba. Priestor medzi kôpkami plnky potrite vodou alebo rozmiešaným vajcom. Plát cesta s plnkami prikryte ďalším plátom cesta a pritlačte ich k sebe (zatláčajte od plnky smerom von pre vzduchové bubliny).
- Radielkom vykrojte štvorcové ravioly a postup opakujte s ďalším cestom (to medzitým udržujte prikryté utierkou, aby nevyschlo). Cestoviny varte asi 4 minúty v osolenej, mierne vriacej vode. 5. Ravioly podávajte preliate roztopeným maslom, posypané ďalšími orieškami a gorgonzolou, prípadne aj bylinkami alebo s listovým šalátom.

ORADA NA ŽARU (PEČENÁ PRAŽMA)
4 PORCIE, PRÍPRAVA 25 MINÚT, GRILOVANIE 8 MINÚT, VARENIE 30 MINÚT
Potrebujete:
- 4 malé alebo 2 veľké pražmy kráľovské
- 800 g šalátových zemiakov
- bobkový list
- 3 strúčiky cesnaku
- 800 g mangoldu alebo špenátu
- hrsť píniových orieškov
- maslo
- 4 lyžice petržlenovej vňate
- 2 citróny
- soľ, mleté čierne korenie ";i:10;s:13:"olivový olej
POSTUP
- Pripravte gril. Ak používate gril na uhlie, počkajte, kým sa nevytvorí horúca pahreba, negrilujte nad priamym ohňom.
- Zemiaky ošúpte, nakrájajte a uvarte v osolenej vode s bobkovým listom a so strúčikom cesnaku.
- Mangold (alebo špenát) očistite, umyte, vysušte a natrhajte alebo nakrájajte na stredne veľké kúsky. Píniové oriešky opečte nasucho na panvici. 4. Rybu zbavte šupín, osušte ju, potrite olivovým olejom a osoľte zvnútra aj zvonku. Grilujte nad horúcou pahrebou na každej strane 3-4 minúty. Vnútorná teplota mäsa v najhrubšej časti ryby (za krkom) bude asi 55 °C, mäso bude biele a pôjde ľahko od kosti. Rybu odložte bokom. 5. Do studenej panvice vlejte olivový olej, pridajte zvyšné cesnaky nakrájané na plátky. Pomaly zohrejte, nechajte mierne skaramelizovať a pridajte k nim mangold (alebo špenát). Nechajte ho „zvädnúť“ a primiešajte k nemu uvarené a scedené zemiaky. Dochuťte soľou a mletým korením. 6. Do horúceho roztopeného masla primiešajte petržlenovú vňať a rybu maslom na tanieri prelejte. Podávajte so zemiakmi, s píniovými orieškami a citrónom.

GAMBAS AL AJILLO
4 PORCIE, PRÍPRAVA 5 MINÚT, PEČENIE 10 MINÚT
Potrebujete:
- 600-800 g kreviet
- 250 ml olivového oleja (ak treba, aj viac)
- 6 strúčikov cesnaku
- 2 sušené čili papričky (nemusia byť)
- soľ
POSTUP
- Do keramickej zapekacej misy alebo viacerých misiek dajte opláchnuté a osušené krevety.
- Cesnak očistite a dajte ho ku krevetám. Môžete ho aj nakrájať na plátky. Ak chcete mať olej pikantný, pridajte čili papričky.
- Krevety bohato zalejte olivovým olejom, aby boli celkom ponorené, a pečte ich v rúre vyhriatej na 180 °C asi 10 minút. Podávajte s dobrým pečivom alebo domácim chlebom.

ŠALÁT Z CHOBOTNICE
5 PORCIÍ, PRÍPRAVA 20 MINÚT, VARENIE 2 HODINY + CHLADENIE
Potrebujete:
- 1 väčšiu čerstvú chobotnicu
- 3 mrkvy
- 2 petržleny
- 1 menší zeler
- 1-2 bobkové listy
- korkovú zátku z vína (zjemňuje mäso chobotnice)
- 2 lyžice extra panenského olivového oleja
- šťavu z 1-2 limetiek
- 2 šalotky
- 2-3 lyžice petržlenovej vňate ";i:10;s:23:"1-2 strúčiky cesnaku ";i:11;s:35:"300 g farebných letných paradajok";i:12;s:21:" 1 červenú papriku ";i:13;s:29:"soľ, mleté čierne korenie ";i:14;s:21:"bagetu na podávanie
POSTUP
- Chobotnicu opláchnite pod studenou vodou, chápadlá jemne pobúchajte tĺčikom na mäso a celú chobotnicu vložte na 5 minút do vriacej vody. Ak nie je celá ponorená, v polovici varenia ju otočte.
- Vodu vylejte a chobotnicu dajte variť do čerstvej spolu s očistenou mrkvou, petržlenom, so zelerom, s bobkovým listom a korkovou zátkou na 1-2 hodiny. Na každých 500 g chobotnice to bude 30 minút. Varte pozvoľna, nie prudkým varom.
- Hrniec odstavte, keď sa dá mäso v najhrubšej časti (na konci chápadiel) ľahko prepichnúť vidličkou. Chobotnicu nechajte úplne vychladnúť vo vývare.
- Chobotnicu nakrájajte na menšie kúsky (hlavu aj chápadlá), premiešajte s olivovým olejom, limetkovou šťavou, so šalotkou nakrájanou na tenké plátky, s nasekanou petržlenovou vňaťou, so soľou a s mletým čiernym korením. Nechajte ju takto marinovať niekoľko hodín, ideálne cez noc.
- Primiešajte nakrájané strúčiky cesnaku, paradajky a červenú papriku. Ak treba, dochuťte soľou, korením a limetkovou šťavou.
V Dobrom jedle vždy nájdete overené recepty: